Екс-міністр економіки Шеремета про законопроект "Купуй українське": Ми стимулюємо популізм і патерналізм, який шкодить українській економіці

Гордон 1
Екс-міністр економіки Шеремета про законопроект

Замість того щоб думати, як виграти світову конкуренцію, в Україні думають, як розподілити державний бюджет, сказав екс-міністр економіки Павло Шеремета "Громадському", коментуючи ухвалення Верховною Радою в першому читанні законопроекту "Купуй українське, плати українцям".

Він підписався під відкритим листом почесного президента Київської школи економіки, професора Піттсбурзького університету Тимофія Мілованова проти цієї законодавчої ініціативи.

Шеремета наголосив, що в законопроекті йдеться про введення певних видів преференцій.

"Замість того щоб думати, як виграти світову конкуренцію, ми думаємо, як краще розподілити наш національний державний бюджет, який у світовій економіці має дуже маленьке значення. Ми думаємо, як роздерибанити держбюджет, грубо кажучи. Вигоди українських компаній не те щоб примарні. Там будуть втрати, тому що ми таким чином стимулюємо популізм і патерналізм, який шкодить українській економіці, хоча, знову ж таки, це все подається під маскою допомоги українському бізнесу", – заявив він.

Шеремета додав, що Європейський союз, який відкрив Україні свій ринок, категорично проти цього.

"Вони кажуть: "Друзі, ви міняєте правила гри, ми так не домовлялися". І втратити для нас зараз європейський ринок – це дуже небезпечно і шкідливо. Як ви знаєте, східний ринок для нас є закритий, а якщо ми втратимо ще і європейський, куди продаватимемо це все? Наш ринок є замаленький для більшості українських підприємств", – зазначив він.

Законопроект передбачає, що українські компанії можуть піднімати ціну на 43% порівняно зі світовими аналогами, розповів економіст.

"Ми насправді витратимо більше грошей на якісь товари, і в нас не залишиться грошей на багато інших товарів. А привабливе гасло – очевидно, не дурні люди придумували гасло, як і інші недурні люди придумували (гасло. – "ГОРДОН") "Заводи – робочим, землю – селянам". Треба дивитися, що за гаслами", – заявив він.

Шеремета додав, що законопроект не приведе до збільшення інвестицій в українську економіку.

Верховна Рада 7 грудня ухвалила в першому читанні законопроект №7206 "Купуй українськ, плати українцям". Ним вносять зміни в закон "Про публічні закупівлі". Для низки товарів, робіт або послуг у системі держзакупівель ProZorro критерієм оцінки пропонують установити наведену ціну – ціну, указану учасником у тендерній пропозиції та автоматично перераховану в електронній системі закупівель з обов'язковим урахуванням місцевої складової у предметі закупівлі, а також інших нецінових критеріїв.

Система ProZorro працює з початку 2015 року. 17 лютого 2016 року президент України Петро Порошенко підписав закон "Про публічні закупівлі", який передбачає введення електронної системи для всіх державних закупівель товарів і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а для робіт – дорівнює або перевищує 1,5 млн грн.