Вартість основних овочів знову зросла. Що буде з цінами далі

Експрес
Вартість основних овочів знову зросла. Що буде з цінами далі

В останній місяць зими подорожчали буряк, морква, картопля і навіть капуста. Нові цінники -- і на ринках, і в магазинах, пише газета "Експрес".

"Ще тиждень тому купувала моркву й буряк по 6 гривень за кілограм, а тепер доводиться платити на дві гривні більше, -- розповідає господиня Марія Кравців. -- Питаю у продавців на ринку, чому все різко подорожчало? А ті кивають: он скільки бензин коштує і як піднялися ціни на проїзд у приміських маршрутках".

На базарі ніхто не встановлює фіксованих цін, там можна і поторгуватися. Але чому зростає вартість овочів у магазинах -- попри те, що фермери зібрали непоганий врожай восени?

За даними "АПК: овочі та фрукти", ціни на моркву сьогодні вже у 2,4 -- 2,7 раза вищі, аніж у відповідний період минулого року, а на буряк -- у 3,3 раза!

-- Лідери зростання цін на овочі борщового набору -- морква та буряк, -- розповідає Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи. -- Морква на гуртових майданчиках подорожчала втричі, її сьогодні пропонують по 5,5 -- 7 гривень за кілограм. Майже в півтора рази подорожчав і буряк -- до 5 -- 6 гривень за кілограм, капуста -- до 3,5 -- 5 гривень за кілограм.

Найповільніше змінюється оптова вартість картоплі та цибулі, що останнім часом зросла на 7 -- 10% та 5% відповідно. Картоплю пропонують по 3,5 -- 4,5 грн/кг, цибулю -- по 3,2 -- 4,2 грн/кг. У роздробі, звісно, все дорожче.

-- Чому ціни зросли так раптово?

-- Є інформація, що запаси буряку та моркви дійсно менші, аніж рік тому. Та й попит на ці овочі зростає. Минулого року ціна на них була критично низькою, тому фермери, особливо ті, що не мають обладнаних сховищ, скоротили виробничі площі під столовим буряком на 45%, під морквою -- на 35%. Найбільшим розчаруванням фермерів став буряк, якого торік посадили значно менше.

Щодо капусти, то там трохи інша ситуація. Обсяги залишків цього овоча достатньо великі, адже врожай був непоганий -- понад 1,5 мільйона тонн. Але фермери, побачивши, що ціна зростає, стали притримувати товар. Прогнозую, що вартість капусти може стабілізуватися, ймовірне й просідання ціни.

Фермери намагалися значно підвищити ціну на картоплю та цибулю, але їм це не вдалося. Бо ціни на овочі формує попит. На картоплю та цибулю він не зріс, а от пропозиція -- висока.

-- Що буде з цінами на овочі борщового набору навесні?

-- Не думаю, що вартість овочів підвищиться до захмарного рівня. По-перше, в останні роки сільгоспвиробники побудували дуже багато сховищ. По-друге, овочі можна імпортувати з Польщі. Собівартість овочевої продукції там переважно нижча через високі державні дотації. Сьогодні ціна на овочеву продукцію у Польщі приблизно така сама, як у нас. Фермери розуміють: якщо підвищуватимуть ціни, то на наш ринок посуне імпорт.

Леся ЯСИНЧУК, газета "Експрес"