Вчені розгадали таємницю подвійної зоряної системи «Око Саурона», - фото

ZIK

Телескоп Hubble подивився на знамените «Око Саурона» і виявив, що воно більше схоже на бумеранг, а сама система є складнішою, ніж вважалося раніше.

Вигляд подвійної зоряної системи HR 4796 завдяки ефектному вигляду, нагадує лихе «Око Саурона» з трилогії «Володар кілець», її знімки відомі досить широко, – пише УНІАН з посиланням на Naked Science.

Зоряна система HR 4796A схожа на "Око Саурона" / фото NASA, ESA and P. Kalas (University of California, Berkeley, USA)

«Зіницю» системи утворює звичайна молода зірка HR 4796А, вдвічі більша, ніж Сонце, і в 20 разів яскравіша, оточена щільним протопланетним диском пилу радіусом у 2 рази більшим за орбіту Плутона.

Другий учасник тандему, розташованого від нас приблизно в 220 світлових роках, – червоний карлик HR 4796В. Червоний відтінок системі додає велика кількість толінів, суміші органічних речовин, що утворюються з метану й інших простих вуглеводнів під дією ультрафіолетового випромінювання (толіни надають червоний колір, наприклад, і деяким областям того ж Плутона). Однак нові спостереження за HR 4796, проведені за допомогою космічного телескопа Hubble, показали, що система є і більшою, і складнішою, ніж вважалося раніше.

У статті, опублікованій в The Astronomical Journal, астроном з університету Арізони Гленн Шнайдер і його співавтори пишуть: «Отримані зображення виразно вказують, що пилове кільце входить до складу більшої, морфологічно складної структури».

На отриманих ними зображеннях видно, що «око» швидше нагадує бумеранг величиною близько 250 млрд км – з довгим витягнутим плечем, сформованим ударною хвилею, вигином по центру і другим, коротким, плечем, що несподівано обривається.

Читайте також: Вчені заявили про зіткнення Чумацького Шляху з Андромедою

Пилове кільце входить до складу більш великої, морфологічно складної структури / фото NASA/ESA/G. Schneider (Univ. of Arizona)

Поки неясно, що саме додало системі таку незвичайну і складну структуру, хоча, швидше за все, це сталося під впливом «темної конячки», другого компаньйона системи: тяжіння червоного карлика HR 4796B цілком могло деформувати пилові утворення HR 4796A. Насправді, за словами Гленна Шнайдера, не можна розглядати такі пилові системи в ізоляції від їх безпосереднього оточення.

«Взаємодії з міжзоряним середовищем і сили, що діють з боку сусідніх зірок, можуть мати далекосяжні наслідки в еволюції подібних систем», – підсумовує вчений.

Читайте також: Стівен Хокінг розповів про те, що було до Великого Вибуху і появи Всесвіту