У Львові будуть боротися з омелою

То є Львів 1

Найближчим часом на розгляд сесії буде винесено стратегію, де прописано напрямки боротьби з омелою білою.

Поширення омели білої є актуальною проблемою не тільки міста Львова, а й загалом західного регіону. Омела масово уражає листяні породи дерев. Основною передумовою поширення омели є антропогенний вплив. Такий вплив передусім виражається кліматичними змінами останніх десятиліть, а саме глобальним потеплінням, що зумовлено людською діяльністю. Для омели білої критичною є температура близько –30°С . Останнім часом у зв’язку із потеплінням клімату створюються передумови для поширення омели. Про це розповіли у відділі екології Львівської міської ради.

У рамках проведення заходів з озеленення міста Львова з міського бюджету виділяються кошти на догляд за зеленими насадженнями, в т.ч. вживаються  заходи з боротьби з омелою білою, а саме застосовуються механічний метод обрізування гілок з кущами омели, які не плодоносять, на 5-7 см, а з плодоносними – не менше 15-20 см нижче місця прикріплення її до гілок. У разі ураження крони дерев омелою білою більш ніж на 60% такі дерева видаляються.

«Цього року роботи з боротьби з омелою білою продовжуються. Водночас боротьба з цією проблемою на одній окремій взятій адміністративній одиниці неефективна. Цілковитим подоланням проявів ураження дерев можливе за умови проведення одночасних та суцільних робіт у західному регіоні.

Наприкінці 2017 року науковцями Лісотехнічного університету розроблено Комплексну стратегію озеленення міста Львова, яка має на меті впорядкування парків, скверів та вуличних насаджень м. Львова, а також одним із пріоритетних напрямків стратегії є боротьба із поширенням омели білої. Згідно з стратегією, запропоновано такі напрямки боротьби з омелою білою:

– визначення районів із найбільшим рівнем заселення омелою.

– дерева, які підлягатимуть цілковитому видаленню через масове заселення омелою, зрізати восени чи на початку зими, щоб таким чином виключити урожай насіння омели на них від його рознесення птахами в зимовий період.

–  до початку робіт з обрізанням гілок з омелою чи видалення сильно заселених нею дерев необхідно вирішити питання можливості проведення цих робіт на всіх насадженнях району, незалежно від їх відомчого підпорядкування. У протилежному випадку залишаться окремі ділянки з омелою, як розсадником, для подальшого поширення цього напівпаразита.

–  при обрізуванні гілок з омелою дотримуватися зрізу на 2–3-кратній віддалі нижче куща омели відносно того, що офіційно на цей час рекомендується.

–  через 5-річний період провести повторну інвентаризацію заселення омелою (чи її відродження) обрізаних раніше насаджень з наступним видаленням виявленої омели.

– для здешевлення заходів із видалення омели задіювати подрібнювачі неліквідної деревини для промислової утилізації обрізаних гілок.

– проводити постійну систематичну роботу із ліквідації відкритих нецивілізованих сміттєзвалищ як джерела живлення птахів родини воронових, що поширюють насіння омели», – зазначили у відділі екології.

Cтаном на сьогодні Стратегія доопрацьовується, після чого буде винесена на розгляд сесії ЛМР для затвердження та подальшої її реалізації.