Можуть відродитися старі практики, коли посади губернаторів роздавали парламентським фракціям за "правильне" голосування – екс-нардеп Коліушко

Гордон
Можуть відродитися старі практики, коли посади губернаторів роздавали парламентським фракціям за

Зміни до закону "Про державну службу" було підготовано в Адміністрації Президента України, а не народними депутатами, заявив виданню "ГОРДОН" екс-нардеп, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, коментуючи набуття чинності закону, що скасовує положення про конкурсний відбір голів місцевих державних адміністрацій і керівників центральних органів виконавчої влади.

"Відмова від конкурсного відбору губернаторів, насамперед, пов'язана з підготовкою до виборів. Цей законопроект хоч і подавали народні депутати, було підготовлено в Адміністрації Президента. Вони забули прибрати реквізити файлів, занесені до бази даних Верховної Ради. Там указано комп'ютери, на яких вони були написані. Це комп'ютери з АП. Спроба скасувати конкурсний відбір голів ОДА була і раніше, але вона виявилася безуспішною. А зараз це питання було вирішене фактично за півдня. Вийшло так, що голови ОДА та їхні заступники тепер не є держслужбовцями. Водночас їхній статусу так і не визначений", – наголосив Коліушко.

За його словами, процес відбору кандидатів на посади губернаторів стане прихованим від суспільства.

"У нас чомусь думають, що якщо президент призначає губернаторів, то він ними і має керувати. Це не відповідає Конституції. Кандидатів главі держави пропонує Кабмін. Раніше відбір кандидатів регулювали законодавчо. Зараз же цей процес стане прихованим від суспільства. Ніхто не буде знати, звідки ці кандидати взялися і чому їх призначають на посади", – зазначив співрозмовник.

Він не виключає, що нововведення може бути використано Адміністрацією Президента у власних інтересах.

"В Україні можуть відродитися старі практики, коли посади губернаторів роздавали парламентським фракціям за "правильне" голосування у Верховній Раді. Також це дасть можливість продавати посади або виділяти їх місцевим бізнес-елітам. Утім я не думаю, що зараз почнеться якась тотальна зміна губернаторів. Посади голів ОДА стали козирем Адміністрації Президента у діалозі з регіональними бізнес-елітами. АП зможе обмінювати посади на підтримку під час виборів", – резюмував Коліушко.

Зміни до закону "Про державну службу" Верховна Рада ухвалила 9 листопада.

"Метою законопроекту є приведення окремих положень законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про центральні органи виконавчої влади", "Про Кабінет Міністрів України" та "Про державну службу" у відповідність зі статтями 106, 116, 118 Конституції України", – ідеться в пояснювальній записці до документа.

Закон "Про держслужбу" Верховна Рада ухвалила 10 грудня 2015 року.

Ухвалення документа було однією з умов виконання Києвом угоди про фінансування контракту для України з розвитку держави, підписаного 13 травня 2014 року у Брюсселі.

Законом передбачено конкурсний порядок прийому на держслужбу та визначено порядок його проведення. Водночас вакантні посади, на які не оголошено конкурсу, підлягають скороченню. Серед вимог до держслужбовців – володіння державною мовою та наявність відповідного досвіду роботи.