Коваль розповів, хто планомірно знищив армію ЗСУ до 2014 року

5 канал
Коваль розповів, хто планомірно знищив армію ЗСУ до 2014 року

На початок 2014 року українська армія була небоєздатною і не могла чинити опір російським військовим під час анексії Криму. Про це у своїх свідченнях суду у справі про держзраду Віктора Януковича заявив перший заступник секретаря РНБО Михайло Коваль, який із березня по липень 2014 року виконував обов’язки міністра оборони.

У занепаді українського війська він звинуватив президента-втікача. Адвокати Януковича нарікають, що замість свідчень чують у суді політичні гасла. Що відбувалось в Оболонському суді – бачили й кореспонденти "5 каналу".

Генерал-полковник Коваль Михайло виконував обов'язки міністра оборони України з з 24 березня по третє липня 2014 року.

Ще до призначення на цю посаду, він як перший заступник голови Держприкордонслужби, на початку березня 2014 року поїхав до Криму - з'ясувати, що відбувається на півострові. На той час там уже були "зелені чоловічки". Його затримали.

"Говорили "молись, Бандера". Я єдине сказав. "Мені як солдату образливо, що такі…як ви мене вбивати будуть", - пригадав Коваль.

Тоді чоловіка відпустили. Ситуація ж на півострові генерала жахнула. Каже: до анексії у Криму було 20 тисяч військових. На материкову Україну потім повернулася лише третина. "Всі командири перейшли на бік ворога. Всі!" – підкреслив перший заступник Секретаря РНБО.

Причиною цього він називає деморалізацію. Армію планомірно знищували кілька років поспіль, каже генерал.

"Оточили ми Слов'янськ на блокпосту - три чоловіки стоять, три десантники. Людям їжі не вистачало, а ви говорите про боєздатність! Яка до біса боєздатність? Армію знищували. Вона ось таким чином "лежала" на землі деморалізована", - не стримує емоцій Михайло Коваль.

Військові не були готові стріляти у ворога. На початок вторгнення у Крим із сотні з'єднань і частин, менше половини були у бойовій готовності. Сухопутного корпусу у Криму фактично не було. Солдати сиділи на голодному пайку.

Згадуючи це, генерал раз по раз не стримувався. Підвищував голос і вступав у словесні перепалки з адвокатом Януковича.

"Ви починаєте вінігрет робити. Нашій армії кланятися треба, бо вона вижила, незважаючи на все те, що ваш підзахисний робив. Вона вижила, розумієте, і поки буде армія - буде Україна!" – наголосив Коваль.

Після допиту оцінки слів генерала у сторін – різні.

"Сторона обвинувачення задоволена допитом свідка Коваля. Даний свідок повністю підтвердив, що обвинувачений Янукович знищив повністю ЗСУ", - каже прокурор Руслан Кравченко.

"Мені жаль, що його змусили казати політичні лозунги, що не було армії, що не було ніяких сил", - своєю чергою заявляє адвокат Віктора Януковича Віталій Сердюк.

Загалом екс-чільник міністерства оборони у судовому засіданні більше трьох годин розповідав про армійські будні до анексії.

Анна Мірошниченко, Микола Лебедєв, Сергій Клименко, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: