Тріщини та грибок: чому навіть після легкого дощу "потопає" музей Шевченка в Каневі (Відео)

5 канал
Тріщини та грибок: чому навіть після легкого дощу

Врятувати національні надбання закликають працівники музею Тараса Шевченка, що у Каневі. Через недосконалу систему гідроізоляції музей затоплює дощовою водою. Масштабний ремонт там робили сім років тому, проте тоді роботи виконали абияк.

Тріщини, грибок та облущені стіни, у повітрі – запах плісняви. Так зустрічає відвідувачів Національний музей Шевченка. У виставкових залах – мокрі стіни та обвалена штукатурка. Після дощу підлога тоне у воді.

За кілька років грибок може вразити всю будівлю, зокрема, й провідну архівну частину, де зберігають рукописи та картини Шевченка. "Саме страшне в цьому, що з'являється грибок і вентиляція може його рознести по всьому музеї, по залах експозиційних", – каже заступник директора Леонід Сагайдак.

На капітальний ремонт та добудову музею сім років тому витратили майже 100 млн грн. А от про гідроізоляцію не подбали – такий висновок озвучує досвідчений будівельник, який оглянув будівлю. "Гідроізоляцію так, треба з нуля робити, наново. Спочатку із зовнішньої сторони відкопати все і зробити нормальний замок, гідроізоляцію", – наголошує інженер-гідробудівельник Анатолій Гонтар.

За неякісний ремонт компанію-підрядника з Київщини оштрафували на майже 2 млн грн. Але грошей досі не заплатили. Тепер музейники вимагають від чиновників втрутитися в ситуацію. "Після 2014 року нам Міністерством культури, незважаючи на всі наші звернення, не погашаються ні кредиторську заборгованість за виготовлений проект, ні не дають кошти на виконання самих робіт", – звітує заступник начальника департаменту архітектури Черкаської ОДА Альона Бережна.

Заклад підпорядковується саме Міністерству культури. Там обіцяють посприяти розв'язанню проблеми. "В процесі формування проекту Державного бюджету на 2018 рік Мінкультури врахувало потребу Заповідника в розмірі 12,6 млн грн та направило їх на опрацювання до Мінфіну", – йдеться у офіційній відповіді.

У музеї побоюються – якщо найближчим часом не виправити недоліки будівельників, то за кілька років заклад доведеться зачиняти. Музей належить до Шевченківського національного заповідника, куди щороку приїжджають близько 100 тис. туристів з усіх країн світу.

Яна Лимаренко, Олександр Коваленко, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею: