Нормалізувати вагу без виснажливих дієт? Це реально

Експрес
Нормалізувати вагу без виснажливих дієт? Це реально
Останні статистичні дані свідчать, що 76 відсотків українців намагаються схуднути, обмежуючи вживання певних продуктів. Проблему зі зайвими кілограмами нині мають чимало людей. Відомо, що найчастіше вона виникає у тих, у кого сповільнений метаболізм, чий організм більше налаштований накопичувати, а не витрачати енергію.
Такі особи не лише мають зайві кілограми, вони доволі часто є мерзлякуватими - жировий прошарок хоча й чималий, але він не гріє.
То як же "підштовхнути" обмін речовин, змусити свій організм не поповнювати жирові депо?
Про це розповіли лікар-дієтолог Зоряна Завада та Геннадiй Апанасенко, лікар-валеолог, доктор медичних наук.
- Кажуть, що схуднути допомагають перець, кориця, імбир... Чи справді можна "розігнати" метаболізм, додаючи до страв певні інгредієнти?
З. Завада: - Справді, пекучі спеції (кориця, перець, імбир тощо) розганяють обмін речовин. Секрет кориці - у поліфенолі, що міститься в коричній олії. Він понижує рівень цукру в крові у 20 разів, завдяки чому пришвидшує метаболізм. У чорному перці є речовина піперин, у червоному - капсацин, вони сповільнюють утворення жирових клітин. Активні складники імбиру шогаол і гінгерол стимулюють виробіток тепла, а відповідно й метаболізм. Як і кориця, імбир допомагає утримувати рівень глюкози в крові, попереджає приступи голоду.
Ще один спосіб прискорити метаболізм - їсти продукти з клітковиною (фрукти, овочі, насіння, горіхи, крупи). Клітковина очищує кишківник, і щоб перетравити її, організм змушений витрачати додаткові зусилля, а отже - й енергію.
Тим, хто хоче схуднути, не слід відмовлятись і від м'яса. Щоб перетравити тваринний білок, організм змушений витрачати більше зусиль, ніж на перетравлення овочів, круп, хліба. Зрозуміло, що йдеться не про жирні сорти. Джерело білків - це й молочні продукти, особливо кисломолочні.
- А що відомо про начебто чарівну дію грейпфрута?
- Грейпфрут містить антиоксиданти, які нормалізують рівень холестерину в крові. Ці плоди - джерело біологічної речовини, флавоноїду нарингіну, який покращує еластичність і пропускну здатність судин, активізує роботу печінки, а отже і метаболізм. Найбільше гіркуватого на смак нарингіну міститься у перетинках між дольками грейпфрута, тож варто з'їдати плід разом з ними.
- Невже, налягаючи на певні продукти, можна досягти бажаної стрункості?
Г. Апанасенко: - Насамперед важливо дотримуватися певного режиму харчування. Ви можете снідати коли заманеться, але сніданок повинен бути. Це своєрідний імпульс для організму, сигнал увімкнення для органів травлення. Вечірня порція їжі має бути менш калорійна (містити менше жирів, вуглеводів), ніж денна, адже вночі, коли ми спимо, метаболізм сповільнюється.
Наступне: в інтервалі між cпоживанням їжі пийте чисту воду - вона обов'язково має бути в раціоні, не зважаючи на те, що ви п'єте і чай, і каву. Вода - не просто ідеальний розчинник, це один з рушіїв обмінного процесу. Якщо рідини мало (вважається, що впродовж доби дорослій людині зі середньою вагою слід випивати не менше як 2 літра води), організм не може виконувати обмінні функції ефективно.
Та найважливіше: як би правильно людина не харчувалася, її організм спатиме, якщо вона замало рухатиметеся. Навіть легка, але регулярна зарядка (найкраще - вранішня) відразу ж "запускає" кровообіг, активізує серце, судини, дає поштовх до спалювання калорій. За рекомендаціями ВООЗ, здоровій людині від 18 до 65 років потрібно щонайменше 20 хвилин високого фізичного навантаження (це біг, плавання, гра в теніс тощо) тричі на тиждень.
Ірина КОНТОРСЬКИХ, Експрес