Керрі про анексію Криму: Що треба було зробити – дати війська?

Гордон
Керрі про анексію Криму: Що треба було зробити – дати війська?

Колишній державний секретар США Джон Керрі назвав непередбачуваною анексію Росією українського Криму у 2014 році. Про це він сказав на 14-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) "Чи став світ новим? І що це означає для України?" 15 вересня в Києві, передає кореспондент "ГОРДОН".

Відповідаючи на запитання колишнього прем'єр-міністра Швеції Карла Більдта, чи можна було уникнути подій у лютому і березні 2014 року, коли Росія анексувала Крим, Керрі сказав: "Ми згодні з тим, що те, що відбулося в Криму, було непередбачувано".

"Це була така дуже відкрита і відверта брехня про "маленьких зелених чоловічків", які бігали без розпізнавальних знаків... Це було дуже зухвало, і це спричинило певні наслідки", – додав колишній держсекретар США.

Водночас, за його словами, світ недостатньо говорив про те, як можна було б успішно протистояти Росії у той час.

"Що потрібно було зробити – дати війська, висадити людей, дати летальну зброю?" – сказав Керрі.

Він підкреслив, що Захід увів санкції проти Росії для її стримування, з'явилися Мінські угоди, нормандський формат. За словами Керрі, він зустрічався в той час у Москві з президентом Росії Володимиром Путіним, де вони обговорювали, що мінський процес повинен просуватися, але з боку РФ не було "адекватної реакції".

"Думаю, ми втратили можливості. І те, що президент Путін зараз висуває ідеї про миротворчі сили ООН... Думаю, потрібно впевнитися, що це не якась пастка", – додав Керрі.

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Після анексії Криму, у квітні 2014 року, на сході України почався військовий конфлікт, який триває досі. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частина Донецької і Луганської областей.

Переговори про врегулювання конфлікту відбуваються в тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії.