У Європарламенті закликали підтримати новий формат Східного партнерства для України

Гордон 4
У Європарламенті закликали підтримати новий формат Східного партнерства для України

Депутати Європарламенту закликали поглибити європейську інтеграцію України, Грузії і Молдови у форматі "Східне партнерство +", повідомляє "Укрінформ".

Про це йшлося під час дебатів у Європарламенті 14 листопада з питань рекомендацій Раді Євросоюзу, Єврокомісії та Європейській службі зовнішньої діяльності щодо політики Східного партнерства напередодні саміту ініціативи 24 листопада.

За словами європарламентаря з Литви Лайми Андрікієне, на саміті у Брюсселі необхідно представити нові ініціативи. "Якщо брюссельський саміт буде присвячений лише підбиттю підсумків, якщо його фінальна декларація не містититиме нових ініціатив, то саміт у листопаді покаже неспроможність Євросоюзу протистояти викликам", – заявила Андрікієне.

Вона пропонує посилити підтримку економічних реформ і розширити нинішній формат партнерства для України, Грузії і Молдови до "Східного партнерства +", який забезпечить доступ трьом країнам до митного, енергетичного і цифрового союзу в межах Європейського союзу, а також участь у Шенгенській зоні.

Андрікієне також закликала створити для цих трьох країн трастовий фонд, який має залучати державні та приватні інвестиції для реалізації соціально-економічних проектів.

Представник політичної групи Європейської народної партії Девід Макаллістер зазначив, що Євросоюз має дотримуватися політики "більше за більше" щодо Східного партнерства: партнери, які не показують прогресу в цьому форматі, мають отримувати менші переваги від співробітництва з ЄС.

Підтримав рекомендації Європарламенту також депутат від Литви Петрас Ауштревічус, який представляє політичну групу ліберал-демократів.

Він зазначив, що Україна, Грузія і Молдова вже визначили свою стратегічну мету і чекають справжнього партнерства з Євросоюзом.

Польський парламентарій, представник політичної групи консерваторів та реформістів Анна Фотига нагадала про агресивні дії Росії у регіоні, зокрема початок війни проти України та анексію Криму.

"Визначаючи відкритий характер Східного партнерства, ми повинні забезпечити, щоб країни, які ведуть агресивну політику, порушують міжнародне право, були усунені від участі в цьому проекті. Це має бути враховано в декларації саміту", – заявила Фотига.

Своєю чергою, єврокомісар Сесілія Мальмстрем запевнила, що Євросоюз максимально врахує основні пропозиції Європарламенту щодо розширеного Східного партнерства, зокрема скасування тарифів роумінгу мобільного зв'язку.

Агентство зазначає, що низка депутатів Європарламенту налаштовані критично щодо розширеного Східного партнерства, однак у них немає достатньої кількості голосів, щоб заблокувати рішення ліберально-демократичної більшості в законодавчому органі ЄС.

Голосування Європарламенту щодо розширеного формату Східного партнерства відбудеться 15 листопада.

"Східне партнерство" — проект Євросоюзу, що має основною заявленою метою розвиток інтеграційних зв'язків ЄС із шістьма країнами колишнього СРСР: Україною, Молдовою, Грузією, Азербайджаном, Вірменією і Білоруссю.

10 жовтня комітет Європарламенту із закордонних справ виступив із пропозицією створити цільовий фонд України, Грузії та Молдови та поглибити співробітництво ЄС із цими країнами у форматі "Східне партнерство +".