Кіпр поставив ультиматум Туреччині через "газову блокаду"

Тиждень 1

Представник уряду Кіпру Нікос Хрістодулідес заявив, що переговори з Туреччиною щодо возз'єднання острова відновляться, коли турецька сторона припинить блокаду пошуку газових родовищ на шельфі Середземного моря. Про це повідомляє Associated Press.

Зазначається, що дана заява прозвучала після зустрічі глави миротворчої місії ООН Елізабет Спехар з президентом Кіпру Нікосом Анастасіадісом.

Зокрема, турецькі військові кораблі не давали змогу проводити дослідницьке буріння від італійської компанії Eni майже тиждень.

Наголошується, що Кіпр готовий відновити переговори з Мустафою Акінчі, лідером турків-кіпріотів, як тільки "така поведінка у районах, де Кіпр видав ліцензії на буріння, припиниться".

Нагадаємо, 13 лютого президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган застеріг Грецію, Кіпр та компанії, які проводять пошуки підводних газових родовищ в Середземному морі, щоб ті "не пішли занадто далеко" і не порушували турецьких законів.

Також 2 лютого МЗС Греції відреагувало на погрози радника президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на адресу грецьких чиновників. У грецькому МЗС нагадали, що правовий статус Егейського моря є чітким і закріпленим у міжнародному праві.

Раніше радник президента Туреччини Їгіт Булут заявив, що турки "поламають руки і ноги будь-якому офіцеру, прем'єр-міністру або міністру, який наважиться ступити на острови Імі".

Острови Імі, які в Туреччині називають Кардак, розташовані всього за сім кілометрів від турецького курортного міста Бодрум на південному заході країни. Туреччина ставить під сумнів грецький суверенітет над ними. Суперечка про їх приналежність почалася в січні 1996 року, коли обидві країни направили своїх морських піхотинців на два сусідні острови. Під час конфлікту загинули троє грецьких військових.

Як повідомлялось, на початку грудня Туреччина висунула Греції територіальні претензії.Турецький президент поставив під сумнів Лозанський договір від 1923 року. Згідно з угодою, Греція отримала майже всі острови в Егейському морі біля узбережжя Туреччини. Відтоді між Туреччиною і Грецією не припиняються суперечки про точне місце проходження кордону. В Афінах роздратовано відреагували на претензії Ердогана, підкресливши, що його візит має сприяти "побудові мостів, а не стін". Президент Греції Прокопіс Павлопулос виключив можливість перегляду Лозанський договору.