Глобальне потепління минулого мало позаземне походження

Експрес
Новини науки - космос - комета: Падіння комети спричинило сильне потепління більше 50 років тому

Пізньопалеоценовий період потепління, що вважається аналогом сучасної зміни клімату, міг виникнути в результаті падіння комети і виділення понад трьох трильйонів тонн вуглецю в атмосферу. Термічний максимум, який виник приблизно 55 мільйонів років тому, як прийнято вважати, був найтеплішим з часів вимирання динозаврів,пише Кореспондент.

Він тривав 10 тисяч років і в цей час середньорічні температури піднялися на 5 градусів Цельсія. Більшість вчених вважають, що він виник через виділення в атмосферу величезних мас метану, що "спливли" з дна океанів Землі.

Утім, вчені з Браунівського університету вважають, що цей феномен пояснює падіння крижаної комети. Свою гіпотезу вчені будують на результатах дослідження морських осадових порід.

Автори статті використовували два набори порід з різних точок, що знизило похибки в розрахунках.

Отримані результати свідчать про те, що при настанні максимуму частка "важкого" вуглецю-13 в атмосфері різко знизилася на 2%, що відповідає миттєвому викиду понад трьох трильйонів тонн вуглецю. Це перевищує обсяг рослинної біомаси в шість разів, і в чотири рази - масу СО2 в атмосфері Землі сьогодні.

Втім, кліматологів більше здивував той факт, що породи містили "намагнічені" наночастинки, які зазвичай виникають при падінні небесних тіл на Землю.

Вчені припускають, що причиною максимуму було падіння великої крижаної комети на Землю. З одного боку, це добре пояснює різке підвищення частки СО2 в атмосфері та інші особливості максимуму, а з іншого - не дозволяє використовувати його як "двійника" сучасних кліматичних процесів.