Нашу цибулю скуповують. Експорт української цибулі до Білорусі зріс в 11 разів

Експрес
Нашу цибулю скуповують. Експорт української цибулі до Білорусі зріс в 11 разів
Відповідно до даних Держстату, українські виробники в сезоні, що минув (з липня 2016-го по червень 2017 року), поставили на ринок Білорусі понад 11 тисяч тонн цибулі. У попередньому сезоні -- лише одну тисячу тонн. Таким чином, ця країна купує в нас 60% від усього експорту ріпчастої.
-- Справді, за даними статистики та експертів, які оцінюють агроринок, Білорусь суттєво наростила поставку цибулі з України, -- каже Марта Бриль, агроконсультант. -- Та зростання експорту в 11 разів відбулось, насамперед, завдяки дуже низькій порівняльній базі. Адже попереднього сезону Білорусь імпортувала з України лише одну тисячу тонн цибулі. Це дуже мало. Тепер вона імпортувала понад 11 тисяч тонн. Це також небагато, але ця цифра дала можливість Білорусі перескочити з п'ятої позиції серед імпортерів на першу.
-- Білорусь справді наростила закупівлю цибулі в Україні чи перепродує її до Росії?
-- Цей варіант цілком можливий, але як є насправді — нікому не відомо. Річ у тому, що за останній тиждень якісна цибуля в Росії подорожчала на 28%. Отже цілком можливо, що РФ збільшила імпорт цибулі. У тому числі з Білорусі.
-- Хто ще, окрім Білорусі, купує нашу цибулю?
-- До трійки найбільших імпортерів української цибулі також увійшли Ірак і Великобританія. Однак до Іраку ми стали відвантажувати вдвічі менше цієї агропродукції (порівняно з попереднім сезоном), а от поставки до Великої Британії зросли більш як у 2,5 раза.
-- Скільки загалом цибулі продаємо за кодон?
-- У сезоні 2016/2017 років було відвантажено понад 18 тисяч тонн. Це на 41% більше, ніж за весь попередній сезон.
-- Чи якісна цибуля вродила цього року?
-- Хоча погода була не дуже сприятливою, та урожай непоганий. Фермери тішаться, що майже не було масового розповсюдження хвороб цибулі -- таких, як фузаріоз і сіра гниль. Однак певна частка некондинційної продукції таки є.
-- Які ціни?
-- Наразі господарства відвантажують цибулю по 4,5 -- 6 гривень за кілограм (0,15 -- 0,20 долара за кг) залежно від якості, розміру партії та регіону. Слід зазначити, що буквально два тижні тому ріпчаста коштувала доволі дорого -- 7 -- 8 гривень за кілограм. Проте тепер вона подешевшала приблизно на 30%.
Фермери змушені активно знижувати ціну через надлишок цибулі на ринку. Причина в тому, що, окрім ранньої продукції, на базари й у магазини почала надходити цибуля пізніших сортів. Також на зниження ціни впливає значна частка не дуже якісного товару. Адже погодні умови були сприятливими не скрізь.
Попри зниження ціни, цибуля цього року коштує вдвіче дорожче, ніж торік.
Світлана ОЛІЙНИК, Експрес