Психологи впевнені: часом краще виховувати дитину без батька, ніж з поганим татком

Експрес
Психологи впевнені: часом краще виховувати дитину без батька, ніж з поганим татком

17 вересня відзначатимемо ще незвичне в нас свято – Міжнародний день батька. Тим часом кожна п'ята сім'я в Україні неповна, у 90% їх дітей виховують жінки. Чимраз більше жінок народжує дітей "для себе". Так, за даними Державної служби статистики, з 411 781 дитини, що прийшли на світ в Україні протягом року, 84 761 народили жінки, що не перебувають у шлюбі.

Наскільки важливий батько в житті дитини? Про це розмова з Оленою Головіною, гештальт-терапевтом.

- Для кого батько має більше значення - для хлопчика чи дівчинки?

- Дитина будь-якої статі потребує батька. Наприклад, для хлопчика він є взірцем моделі чоловічої поведінки, через батька хлопчик ідентифікує себе, відносить себе до світу чоловіків. Поширена думка, що хлопчики, які виросли без батька, повторять цей досвід у дорослому житті. Справді, ми часто повторюємо сценарії своїх батьків, проте чоловік, який виріс без батька, насправді набагато більше цінує сім'ю, яку створив.

Небезпечна для хлопчика гіперопіка матері - тоді він може вирости інфантильним. А якщо мати була надмірно суворою, дорослий чоловік, як правило, нереалізований ні на роботі, ні в сімейному житті.

Для дівчинки батько - прототип чоловіка, на який вона орієнтуватиметься, обираючи собі пару в майбутньому. Тому нерідко дівчатка з неповних сімей часто не мають моделі побудови взаємин з чоловіками. Проте це краще, ніж коли дівчинка росте в родині, де батько бє' матір або пиячить. Тому жінки, які підтримують безперспективні стосунки "заради дітей", насправді роблять їм ведмежу послугу. Часом відсутність поганого батька для дівчинки краща, ніж присутність "будь-якого".

Загалом, найбільше добро, яке можуть зробити чоловіки своїм дітям, у тому, як вони ставляться до їхньої матері. Основна місія батька - бути чудовим чоловіком.

- У якому віці відсутність батька критична?

- Дуже важлива присутність батька у перший рік життя – саме в цей час у людини формується довіра чи недовіра до світу. Тут важлива кожна деталь - чи була дитина бажаною, чи батько бере участь у догляді немовляти тощо. Від цього залежить усе подальше ставлення людини до життя.

Важливий час 3 - 3,5 року - період самоствердження дитини, коли їй важлива присутніть обох батьків. І, звісно, кризовим є підлітковий вік, коли дитина шукає себе. Важливо, щоб у неї був образ батька (не обов'язково біологічного), який є моделлю подальшої поведінки. Від цього багато в чому залежить усе життя.

- Ким для дитини є батько? Наскільки він важливий?

- Якщо мама для дитини - це прообраз світу, який маля пізнає через материну любов, то образ батька впливає на можливість проявити себе у цьому світі, реалізуватися, досягти успіху. Проте це аж ніяк не означає, що дитина, яка виховується без батька, буде неуспішною в житті - половину людства тоді б становили невдахи.

Фігура батька не конче має ототожнюватися з батьком біологічним. Таким "образом батька" для дитини може бути дід, хрещений батько, вчитель, спортивний тренер, навіть герой книжки або фільму. Це дає можливість дитині самоідентифікуватися.

Проте жінки, які виховують дітей самі, часто роблять помилку - намагаються стати "мамотатом", виконуючи дві соціальні ролі одночасно. Так ви заміните дитині батька, проте це може призвести до розщепленого сприйняття і неможливості ідентифікувати себе в майбутньому. Краще подбайте, щоб у житті дитини була людина, яка замінить образ батька. Нерідко, до речі, ними стають другі чоловіки таких жінок.

Марина МОРОЗ, Експрес