Картопля зі шкварками? Забудьте: Названо основну причину стрімкого поширення раку кишківника

Експрес
Картопля зі шкварками? Забудьте: Названо основну причину стрімкого поширення раку кишківника

Американські дослідники з медичного центру Cleveland Clinic заявили, що стрімке поширення випадків раку кишківника спровоковане неправильним харчуванням. Таким харчуванням вони вважають раціон, у якому переважають насичені тв перероблені жири.

Зокрема, люди, які часто вживають тверді сири, ковбасні вироби, жирні десерти, фаст-фуд, частіше хворіють на рак кишківника. Саме такі харчові уподобання лікарі оцінюють як вирішальний фактор розвитку цього виду раку, пише газета Експрес.

-- Учені кажуть, що у 80% випадків саме багата на жири їжа стає чинником, що провокує розвиток раку кишківника. Це справді так?

-- Якщо не брати до уваги спадковий фактор (якщо близькі родичі мали рак кишківника, ризик захворіти набагато вищий), то саме характер харчування багато в чому зумовлює здоров'я кишківника, -- каже Олена Колесник, онкохірург відділення пухлин черевної порожнини і заочеревинного простору Національного інституту раку. -- Якщо в харчуванні людини переважає вуглеводна їжа (картопля, хліб, макарони), тваринні жири, продукти, які містять консерванти, вона автоматично опиняється у групі ризику. Адже кишківник любить клітковину, яка міститься у свіжих овочах і фруктах.

-- Наскільки поширений цей вид раку? Хто у групі ризику? Чи треба проводити профілактичні огляди, навіть якщо нічого не турбує?

О. Колесник: -- За даними Національного канцер-реєстру України, у структурі захворюваності на злоякісні новоутворення колоректальний рак посідає одне з перших місць разом з раком легенів, шкіри, шлунка, передміхурової залози у чоловіків та раку молочнох залози у жінок.

Колоректальний рак об'єднує рак товстої та прямої кишки. При цьому на рак товстої кишки частіше хворіють жінки, прямої -— жінки і чоловіки однаково часто. Найчастіше розвивається рак сигмоподібної та прямої кишки. Найбільше випадків хвороби фіксується у людей після 50 років. На жаль, близько 60% хворих потрапляють до онкологів на пізніх стадіях, а 20% допомогти вже не можна.

-- Ось чому важливо вести моніторинг здоров'я кишківника, щоб запобігти проблемі, -- долучається Олександр Пойда, професор кафедри хірургії №1 НМУ ім.О.О. Богомольця. -- На жаль, люди часто приходять до лікарів вже із задавненою хворобою -- тому, що не були виявлені передракові стани, наприклад, поліпи, які у 100% переростають у рак.

Загалом, з погляду небезпеки захворіти на рак кишківника, є три групи ризику. До першої належать люди, які не мають обтяженого анамнезу, тобто не мають родичів, в яких був якийсь вид раку. Такі люди повинні проходити профілактичну колоноскопію та УЗД-кишківника з 50 років.

До другої групи належать люди, які мають родичів, хворих на рак, -- такі мають відвідати проктолога у 45 років. Урешті до третьої групи належать ті, хто вже мав рак, -- такі повинні проходити обстеження кожні два роки.

-- Як зробити огляд кишківника?

-- Є кілька видів досліджень, які здійнює лікар, залежно від скарг. Насамперед це пальцеве обстеження прямої кишки. Таким чином виявляють наявність пухлин, тріщин, гемороїдальних вузлів, поліпів тощо, визначають їх рухливість, еластичність, болючість, встановлюють наявність патологічних домішок (крові, слизу) в просвіті прямої кишки.

Далі, за показами, вдаються до аноскопії -- методу, завдяки якому можна оглянути до 15 сантиметрів прямої кишки. Це дає змогу оцінити стан слизової оболонки кишки, в разі потреби провести біопсію. Роблять її за допомогою ректальних дзеркал та аноскопа. Інший метод -- ректороманоскопія -- дає можливість обстежувати до 30 сантиметрів кишківника.

Для обстеження прямої та ободової кишки також застосовують колоноскопію, під час якої лікар-ендоскопіст оглядає та оцінює стан внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою спеціального зонда. Це найбільш інформативний метод у діагностиці доброякісних та злоякісних новоутворень товстої кишки, бо дає змогу оглянути кишку на всій довжині.

Крім того, під час профогляду можна пройти трансанальне ультразвукове дослідження та іригоскопію (рентгенологічне обстеження прямої та ободової кишки).

О. Колесник: -- А найкраща профілактика раку кишківника -- переважання в раціоні рослинної їжі, яка містить клітковину, що виводить канцерогени, а також вітаміни А, Е та С, які вважаються протираковими, та антиоксиданти. Вуглеводна та жирна їжа -- головний провокатор розвитку раку кишківника.

Марина МОРОЗ