Громадська рада сумлінності розкритикував призначення суддів нового Верховного Суду України

Гордон 1
Громадська рада сумлінності розкритикував призначення суддів нового Верховного Суду України

Результати конкурсу у Верховний Суд України – "несправедливі і неспіврозмірні очікуванням суспільства щодо очищення та оновлення суддівського корпусу". Про це йдеться у зверненні Громадської ради доброчесності (ГРД) до президента Петра Порошенка від 13 листопада.

"Ми вкрай занепокоєні, що переможцями стали судді, які забороняли мирні зібрання у часи Майдану, грубо порушували основоположні права людини, що зафіксовано Європейським судом із прав людини, указували недостовірні відомості у декларації доброчесності, не могли пояснити своїх статків, які очевидно не співвідносяться з їхніми доходами, виносили політично вмотивовані рішення, сприяли ухиленню від відповідальності "суддями Майдану" тощо", – зазначили активісти.

У ГРД підкреслили, що Порошенко "проігнорував усі звернення" про порушення під час відбору суддів.

"Ми категорично не погоджуємося з твердженням про те, що позиція громадськості була "максимально врахована". Більше того, суспільству досі обґрунтовано не пояснили, чому висновки про невідповідність кандидатів критеріям доброчесності були відхилені... У нас виникає стійке враження, що нас використали для легітимізації потрібного результату в очах суспільства", – заявили в раді.

30 вересня 2016 року набули чинності конституційні зміни в частині правосуддя і новий закон "Про судоустрій і статус суддів", згідно з яким вищі спецсуди і Верховний Суд ліквідують і замість них створюють новий Верховний Суд із касаційними палатами.

27 липня 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів визначила переможців конкурсу на 120 посад суддів нового Верховного Суду.

Учасники конкурсу пройшли професійні і психологічні тести, перевірки Національного антикорупційного бюро України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Громадської ради доброчесності.

31 липня посольство США в Україні заявило, що доброчесність деяких переможців конкурсу викликає сумніви. Водночас глава департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханна Юнкер високо оцінила конкурс.

29 вересня Вища рада правосуддя рекомендувала президентові України 114 кандидатів для призначення на посади суддів Верховного Суду.

Громадська рада доброчесності, яка спостерігала за конкурсом, закликала Порошенка не затверджувати кандидатур до завершення судової перевірки можливих порушень під час відбору. Вища кваліфікаційна комісія назвала цей заклик "перевищенням повноважень".

11 листопада Порошенко призначив 113 суддів нового Верховного Суду. За даними "Українських новин", президент відхилив тільки кандидатуру судді Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Сергія Слинька, який залишив чинним вирок генеральному прокурору Юрію Луценку у 2013 році.