Оголошення війни не буде. Що розповів Турчинов на суді у справі Януковича

Факти ICTV 4

Сьогодні на допиті в Оболонському суді в якості свідка у справі про держзраду Віктора Януковича секретар РНБО Олександр Турчинов розповів про втечу Януковича, ситуацію в Криму у 2014 році і плани Росії.

Крим у 2014 році

З 27 лютого після захоплення будівлі Кабміну і парламенту Криму стартувала активна фаза окупації АРК. Паралельно з цим на північному і східному кордонах України почалася концентрація Збройних сил російської армії для підготовки вторгнення на материкову частину України. Про це нас інформували і українська розвідка, і наші зарубіжні партнери… 1 березня парламент РФ дав згоду президенту Путіну використовувати ЗС РФ на території України, і, за планами, які вже потім стали зрозумілими, російських військових і політичних керівників, окупація Криму, роззброєння українських частин повинні були закінчитися саме 1 березня.

Після цього планувалося вторгнення на решту території України, щоб встановити контроль над Києвом і відновити силовим шляхом владу маріонеткового режиму Януковича.

Втеча Януковича

Як стало нам відомо, він (Віктор Янукович – Ред.) зібрав речі, величезну кількість майна, ресурсів, які у нього були, і зник у невідомому напрямку… Після того, як мене обрали головою Верховної Ради, зв’язок зі мною, з огляду на важку ситуацію, яка виникла в країні, був цілодобовим. Мені могли дзвонити і вночі, і вдень, цілодобово, навіть коли я вів сесійні засідання, я міг спілкуватися в той же час з військовим керівництвом. Ніхто, ні Янукович, ні його оточення, навіть не намагалися вийти на мене.

Янукович намагався перетнути з Харкова українсько-російський кордон і залишити таким чином територію України. Щоб не допустити зникнення важливої ​​документації, ресурсів країни або зрадників і злочинців, я звернувся до прикордонної служби і попросив заборонити виліт вертольота Януковича за межі країни. Він сів у Донецьку, відмовився спілкуватися з будь-якими представниками української влади і зник з Донецького аеропорту у невідомому напрямку.

Харківські угоди

Головна зрада, яка сталася на чолі з Януковичем, – це підписання Харківських угод. Це був перший акорд в окупації Криму, тому що вони дали можливість необмежено пересуватися в Криму величезним військовим підрозділам РФ. Чим вони і скористалися. Харківські угоди – це фактично і був фундамент окупації Криму.

Коли вони побачили, що всю країну отримати не можуть, тоді стали колоти країну на шматки, організовуючи сепаратистські заколоти.

Можливе АТО в Криму і введення воєнного стану

АТО ініціюється, коли ми говоримо про окремий регіон, зокрема Крим, регіональним відділенням Антитерористичного центру СБУ, письмово затверджується головою СБУ, про що інформується президент або у відповідному випадку в. о. президента. СБУ не виходила з пропозицією проведення АТО.

Читайте: Закон про реінтеграцію не виключає військового сценарію на Донбасі – Турчинов

Я можу пояснити, чому вони не виходили з такою пропозицією. Тому що з працівників СБУ, я говорю про офіційні дані, які є у справі, у Військовій прокуратурі 90% зрадили. Тільки 10% працівників СБУ, які працювали в Криму, зберегли вірність Україні. При такій тотальній зраді не було кому з СБУ проводити у Криму АТО.

Відносно введення воєнного стану в Криму, у нас не було способів його реалізувати, але по всій країні це була б серйозна передумова, і такий указ я підготував. І 28 лютого на засіданні РНБО я планував отримати підтримку цього рішення, але указ не може працювати, якщо його не схвалить Верховна Рада. Саме тому 28 лютого, для того, щоб отримати підтримку Верховної Ради, я запросив лідерів політичних сил і фракцій для того, щоб отримати їхню політичну підтримку… За це рішення проголосував лише я один.

Оголошення війни Росії

Після тотального ядерного роззброєння України, яке відбулося підписанням Будапештського меморандуму, в Україні сьогодні, на жаль, немає зброї, яка здатна протистояти ядерній державі, якою є Росія. У нас немає сьогодні військових засобів для протидії ядерній державі у випадку застосування нею всього арсеналу зброї. Саме тому оголошення війни як у лютому-березні 2014 року, так і, на жаль, зараз, коли ми маємо боєздатну армію, оборонно-промисловий комплекс, зброю, якої достатньо для захисту країни, але й зараз, на жаль, ми не можемо оголосити війну агресорові.

До слова, у 2017 році Збройні сили України просунулися на 10 і більше кілометрів у зоні бойових дій на Донбасі та значно покращили свої позиції.