Законопроект про сільську медицину забезпечить 5 млрд грн на посилення інфраструктури на селі протягом двох років – Моз

Гордон
Законопроект про сільську медицину забезпечить 5 млрд грн на посилення інфраструктури на селі протягом двох років – Моз

Законопроект про сільську медицину №7117 є частиною медичної реформи і надасть можливість місцевій владі вирішити проблеми з відсутністю лікарів у сільській місцевості, повідомляє прес-служба Міністерства охорони здоров'я України.

"Більше 13 млн українців мешкає в селах. Лікарі ж не хочуть туди їхати, бо сільська медицина фінансується за залишковим принципом, а у сільських амбулаторіях та фельдшерських амбулаторних пунктах (ФАП) немає навіть найнеобхідніших умов. Так, наприклад, у 71% українських ФАПів узагалі відсутнє водопостачання, у 75% – немає водовідведення, а у 82% сільських амбулаторій відсутні санвузли", – ідеться в повідомленні.

За даними МОЗ, на 23 тис. сіл і селищ припадає 4 тис. амбулаторій та 12 700 ФАПів.

"Зараз вони, як правило, перенаправляють пацієнтів у "район" або "область", де є кваліфікована допомога. Для порівняння: у всьому світі первинна ланка у сільській місцевості ефективно працює і вирішує на місці до 80% медичних звернень", – продовжили в МОЗ.

У відомстві зазначають, що ухвалений законопроект про сільську медицину є частиною медичної реформи і надасть можливість місцевій владі вирішувати нагальні питання.

"Медичні практики мають стати автономними та самокерованими (для цього вже ухвалено закон про автономізацію, він вступив у дію). Не менш важливо для медичних практик у селах отримати реальне фінансування – і це зроблять закони №6327 і №6604 ("Гроші ходять за пацієнтом"). Медики в селах зможуть заробляти гідні гроші. Крім того, у селах потрібно перепланувати мережі, побудувати або дообладнати амбулаторії. Майже всюди треба вирішувати питання громадського транспорту та доїзду пацієнтів до лікарів. Усе це – ресурси. І законопроект №7117, унесений на розгляд парламенту президентом, забезпечить 5 млрд грн на посилення інфраструктури на селі протягом двох років", – повідомляє міністерство.

Завдяки цим інвестиціям сільські громади зможуть побудувати нові амбулаторії з можливістю проживання сім'ї лікаря, закупити автомобілі, забезпечити швидкісний інтернет.

"Багато громад уже кажуть, що вони готові надавати свої будинки лікарям за 1 грн – тобто лікар не буде витрачатися на оренду, і його зарплата буде ще вищою, ніж у місті", – продовжили в МОЗ.

14 листопада Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект №7117 "Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості". За основу цей законопроект парламент узяв 19 жовтня.