Культовий режисер Девід Лінч розповів НВ про техніку, яка допомагає йому черпати натхнення для нових ідей

Новое Время
Культовий режисер Девід Лінч розповів НВ про техніку, яка допомагає йому черпати натхнення для нових ідей

Легендарний режисер Девід Лінч поговорив з НВ про трансцендентальну медитацію - техніку, завдяки якій він знаходить ідеї для своїх проектів.

Днями до України приїжджає Девід Лінч - відомий режисер, сценарист і продюсер. Створений ним телесеріал Твін Пікс чверть століття тому став початком нової телевізійної епохи, а повнометражні картини, такі як Малхолланд Драйв, Синій оксамит, Людина-слон та інші, принесли йому чотири номінації на премію Оскар, Золоту гілку і Приз за найкращу режисуру Каннського фестивалю, а також венеціанського Золотого лева за внесок у розвиток світового кіномистецтва.

Крім того, Лінч відомий як фотограф і художник, а у своїй домашній студії в Лос-Анджелесі він записав два сольні альбоми - Crazy Clown Time (2011) і The Big Dream (2013), не рахуючи спільних проектів з іншими музикантами.

Ідеї для всього цього творчого розмаїття Лінч, за його словами, видобуває з глибин свідомості за допомогою трансцендентальної медитації (ТМ) - техніки, яку він практикує з 1973 року. Протягом останніх років режисер активно пропагує цю практику, виступаючи з лекціями по всьому світу.


© David Lynch Foundation

© David Lynch Foundation/Facebook

У 2005 році Лінч заснував іменний фонд - David Lynch Foundation: первинним завданням було навчання трансцендентальный медитації американських школярів - не стільки для підвищення креативності, скільки для зниження рівня стресу і підліткової агресії. Пізніше були запущені програми для ветеранів з посттравматичним стресовим розладом, жінок, які стали жертвами насильства, бездомних і ув'язнених.

І хоча наукові дослідження поки не дають однозначної оцінки ТМ, низка експертів підтверджує благотворний вплив цієї практики - наприклад, Американська кардіологічна асоціація називає медитацію одним з можливих способів профілактики і лікування гіпертензії.

Серед відомих прихильників медитації - кінозірки Х'ю Джекман і Том Хенкс. Джекман каже, що ця техніка дозволяє справлятися з хвилюванням і тривогою, а Хенкс стверджує, що завдяки ТМ зміг перетворити важкий для нього період з 3 до 7 години дня у найпродуктивніший час доби.


© David Lynch Foundation

© David Lynch Foundation/Facebook

Сьогодні діяльність Фонду Лінча виходить далеко за межі США, а прихильники ТМ не втомлюються повторювати, що ця техніка не пов'язана з релігією і підходить і для християн, і для мусульман, і для атеїстів. У жовтні 2017 року офіційне представництво David Lynch Foundation було зареєстровано і в Україні.

Вперше в Києві Лінч побував у 2009 році, з презентацією своєї книжки Упіймати велику рибу: медитація, усвідомленість і творчість. Цього разу режисер проведе зустріч із шанувальниками і візьме участь у благодійній гала-вечері. Квитки на перший захід коштували 400 грн і закінчилися через 10 годин після старту продажів, вхід на другий обійдеться в суму від 23000 до 55000 грн - усі ці кошти будуть перераховані в фонд і спрямовані на навчання трансцендентальній медитації людей, що знаходяться у групах ризику.

За кілька днів до приїзду до Києва Лінч розповів НВ про те, чому так важлива ця практика для нього самого, і чим вона може допомогти будь-кому, хто вирішить її застосувати. А також що станеться в суспільстві, якщо його представники почнуть практикувати трансцендентальну медитацію на постійній основі, і чому художнику зовсім не обов'язково страждати.


© by Justin Stephens/David Lynch Foundation

© by Justin Stephens/David Lynch Foundation/Facebook

- У своїй книзі ви пишете про те, що ідеї, подібно рибам, плавають у безмежному океані свідомості, доступ до якого відкриває трансцендентальна медитація. Чи означає це, що ідеї для воєн і злочинів теж плавають в цьому ж океані?

- Так, але не зовсім (сміється). Океан чистого розуму - це сяюче світло. Чим він яскравіший - тим більше позитиву, чим слабкіший - тим більше негативу. У нашому світі це світло зовсім тьмяне, воно майже згасло, але, якщо ви поринете в себе і відшукаєте це світло всередині, темрява автоматично розвіється.

Ті, кому раніше подобалося грабувати банки, почавши практикувати трансцендентальну медитацію, раптом зрозуміють, що не отримують задоволення від цього заняття: їх будуть приваблювати більш життєстверджуючі речі, вони відчують себе щасливими, наповненими ідеями, і захочуть поділитися цим з іншими. Ми всі створені для того, щоб бути щасливими, і щойно нам вдається встановити контакт з нашим внутрішнім джерелом щастя, все автоматично починає змінюватися на краще.

- Існування внутрішнього джерела щастя не може привести до самоізоляції та відчуження?

- Коли ви починаєте практикувати трансцендентальну медитацію, ваше життя змінюється - але тільки в кращу сторону. Ви відчуваєте натхнення, щастя, любов, енергію і умиротворення. Коли ви розширюєте свою свідомість, навколишній світ стає більш привабливим, то, що раніше було джерелом стресу, перестає ним бути, і ви починаєте насолоджуватися життям, все більше і більше стаючи самими собою.

І якщо вам подобається проводити час вдома, на самоті, то ви будете чинити саме так, відчуваючи себе при цьому абсолютно щасливими. А якщо ви любите людей - ви будете виходити і насолоджуватися спілкуванням з ними, роблячи це з почуттям глибокої радості.

- У своїх інтерв'ю ви говорили, що трансцендентальна медитація допомагає витіснити з життя негативні емоції. Але багато художників вважають, що справжнє мистецтво народжується у стражданнях. Чи є ризик, що трансцендентальна медитація зробить життя художника менш емоційним?

- Це чудове запитання. Це те, через що я дуже переживав, коли починав практикувати трансцендентальну медитацію сорок чотири роки тому.

Кожен художник прагне висловити свої ідеї найбільш потужним способом. Але в дійсності будь-яке страждання забирає сили, а надмірне страждання взагалі позбавляє можливості працювати. Думка, що потрібно страждати, щоб створювати велике мистецтво - помилкова. Чим більше художник страждає, тим менше він працює, і тим слабший результат його праць.

Що потрібно насправді - так це розуміти людей, розуміти природу страждання, але щоб працювати і знаходити нові ідеї, необхідна енергія. І почавши медитувати, я отримав більше енергії і більше ідей. Негатив - ворог творчості: ідеї повинні йти вільним потоком, а стрес, гнів, депресія і печаль перекривають цей потік. Почавши медитувати, ви розчищаєте шлях ідеям, піднімаєте їх з більш глибоких рівнів свідомості, і вони виявляються більш змістовними і більш хвилюючими. Це дуже цінно і для творчої, і для будь-якої іншої діяльності.

- Судячи з ваших фільмів, іноді ці ідеї виявляються страшними?

- Деякі епізоди лякають, деякі веселі, деякі щасливі - все, як і в житті. Багато ідей приходять з навколишнього світу, ідеї можуть з'явитися звідки завгодно і коли завгодно. В один прекрасний момент ви закохуєтеся в одну з ідей, яка готова стати фільмом, і в цьому фільмі ви можете показати дуже страшні, дуже смішні або дуже сумні речі. Але це не означає, що потрібно бути сумним або наляканим в реальному житті, досить просто розуміти, що це таке.

- Ваші друзі й актори, з якими ви працюєте, практикують трансцендентальну медитацію? Наприклад, Кайл Маклахлен або Наомі Уоттс?

- Так, і Кайл, і Наомі. Кайл дуже довго не виявляв інтересу до медитації, але одного разу заявив, що почне медитувати - і дійсно почав. А Наомі займається цим вже досить давно. Правда, я не зможу розповісти докладніше про їхні враження, ми ніколи не обговорювали це детально - вони живуть в Нью-Йорку, а коли ми зустрічаємося на зйомках, ми говоримо про роботу. Але, думаю, і Кайл, і Наомі насолоджуються медитацією.


© Showtime

© Showtime

- Ви вже були в Україні в 2009 році. Які у вас залишилися враження від цієї поїздки?

- Я побував у багатьох різних країнах, і можу сказати, що всюди люди майже однаково прекрасні. Іноді лідери держав створюють різні проблеми, але люди всюди прекрасні - і всюди прагнуть до щасливого життя.

- Чи вірите ви в так званий Ефект Махаріші? Чи справді гармонія зростає в суспільстві, де хоча б 1% населення практикує трансцендентальну медитацію?

- Так - навіть якщо це тільки квадратний корінь з 1%. Усередині кожної людини приховане єдине поле, океан чистого розуму, в якому можна знайти відповіді на всі запитання. Це дуже потужне поле, і хороша новина в тому, що воно повністю позитивне. Якщо група миротворчих експертів об'єднається і почне практикувати трансцендентальну медитацію на постійній основі, це вплине на колективну свідомість. І це може стати фундаментальним рішенням проблем суспільства - а не поверхневим, з яким ми зазвичай маємо справу.

Люди вірять в мирні угоди, але будь-які мирні угоди не приносять користі, якщо інших людей переповнюють злість, стрес і страждання. Папери тут безсилі. Потрібно позбутися від страждань, ненависті, гніву, розпачу, і тільки тоді з'явиться шанс на мирне життя. Світ - це не відсутність війни, світ - це відсутність негативу. І трансцендентальна медитація може стати справжнім порятунком для людства.

Слідкуйте за найцікавішими новинами розділу НВ STYLE в Facebook