Нардепів запідозрили в легалізації видобутку бурштину за гроші: що відомо про першу спільну операції НАБУ і ФБР

Новое Время
Нардепів запідозрили в легалізації видобутку бурштину за гроші: що відомо про першу спільну операції НАБУ і ФБР

19 червня з'явилася перша інформація про нову гучну справу, пов'язану з видобутком бурштину в Україні, а 20 червня стало відомо, що в зв'язку з нею НАБУ просить позбавити недоторканності двох нардепів.

НВ розповідає, що відомо про нову "янтарну справу".

Перше повідомлення про затримання охоронця нардепа Розенблата на хабарі

19 червня о 21:52 Українська правда опублікувала інформацію, отриману від нардепа з Блоку Петра Порошенка Сергія Лещенка про те, що детективи НАБУ затримали охоронця нардепа з БПП Борислава Розенблата під час отримання $200 тисяч хабара.

За словами Лещенка, хабар призначався нардепу за "вирішення питання" щодо ліцензування видобутку бурштину.

Сам Розенблат у коментарі Житомир.info заявив, що "все відбувалося за його спиною". Він також назвав подію провокацією і повідомив, що в НАБУ його не допитували.

"Звинувачують у тому, що мій охоронець отримав 200 тисяч доларів. Йому сунули якусь сумку і сказали, що це передається мені. Потім було НАБУ. Моя позиція така - це провокація, причому планувалося вона давно. Будемо чекати, коли розберуться, і діяти в рамках законодавства... До речі, мене НАБУ не допитували", - передає видання коментар нардепа.

20 червня Розенблат заявив у Раді, що нічого не знає про хабар, у прийнятті якого його звинувачують, і знову назвав звинувачення НАБУ "цинічною провокацією" і "помстою".

Розенблат заявляв також про готовність дати свідчення НАБУ.

НАБУ vs Поляков: забрана у детектива камера і "розбійний напад на дружину"

Через деякий час після повідомлення про затримання охоронця Розенблата низка ЗМІ з посиланням на джерело в НАБУ повідомили, що хабар, за який затримали охоронця, призначався, крім Розенблата, також нардепу від Народного фронту Максиму Полякову.

Пізніше цю інформацію підтвердив і директор НАБУ Артем Ситник. Зокрема, за словами Ситника, під час проведення слідчих дій народний депутат Поляков відібрав у детектива НАБУ відеокамеру, яку в подальшому не повернув.

"Народний депутат Поляков з переляку вихопив з рук детектива камеру, якою фіксувалося проведення слідчих дій і обшук, і цю камеру так і не повернув", - заявив голова НАБУ на брифінгу в Києві 20 червня.

Ситник також припустив, що в зв'язку з цим, можливо, прокуратура підтримає "ще один пункт обвинувачення за ще одним епізодом злочинної діяльності".

Сам Поляков назвав дії НАБУ політичним замовленням, а також заявив про тиск на його дружину та помічників.

"Я буду перебувати на території України. Їм не вдасться натиснути. Вони почали тиснути на сестру, вчора був розбійний напад на мою дружину, вчора заарештували мою помічницю - буде ще багато інших звинувачень. Але не існує ніякої доказової бази, це - політична розправа", - заявив, зокрема, нардеп.За словами Полякова, минулого разу він спілкувався з Розенблатом близько півроку тому. Нардеп також запевнив журналістів, що не втече з країни і назвав Ситника "дикуном".

Холодницький: затримано шість осіб

20 червня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив на спільному з директором НАБУ Артемом Ситником брифінгу, що в рамках нової "бурштинової справи" затримано шість осіб.


Кадр відео 24 канал via YouTube

Серед затриманих двоє представників громадської організації, що займається боротьбою з корупцією/Кадр відео 24 канал via YouTube

"Всього, станом на зараз, затримані у нас шість осіб. Це троє помічників народних депутатів, один охоронець нардепа і двоє представників громадської організації, яка займається боротьбою з корупцією", - сказав він.

Ситник: нардепам заплатили за законопроект більше $300 тисяч

Зі свого боку, Ситник заявив на брифінгу, що депутати внесли законопроект для вирішення питання з ліцензуванням видобутку бурштину.

За його словами, загальна сума отриманих коштів перевищує $300 тисяч, з них $15 тисяч за реєстрацію відповідного законопроекту та $200 тисяч за вплив на чиновників і державні органи.


Народні депутати самі з'явилися в поле зору і запропонували свої послуги з реалізації схеми законної видобутку бурштину - Ситник/Фото: nabu.gov.ua

Народні депутати самі з'явилися в полі зору та запропонували свої послуги з реалізації схеми законного видобутку бурштину - Ситник/Фото: nabu.gov.ua

"Представник суб'єкта господарювання звернулася до народних депутатів... Було поставлене завдання знайти спосіб законного видобутку бурштину. І через деякий час народні депутати самі з'явилися в полі зору та запропонували свої послуги з реалізації схеми законного видобутку бурштину - шляхом внесення законопроекту", - розповів Ситник.

Він також повідомив, що паралельно реалізовувалася незаконна схема видобутку бурштину в той час, коли вирішується питання щодо законопроекту.

"Відповідно до цієї схеми, під виглядом рекультивації земель на певних ділянках Рівненської та Житомирської областей планувався фактичний видобуток бурштину і наступна його реалізація через офшорну фірму, в якій засновником була сестра народного депутата", - зазначив він.

Подання на зняття імунітету з Розенблата і Полякова

Ситник також повідомив на брифінгу, що НАБУ просить позбавити недоторканності народних депутатів Борислава Розенблата (БПП) і Максима Полякова (Народний фронт). За його словами, доказів для цього "більш ніж достатньо".

"Подання на зняття імунітету з народних депутатів Розенблата і Полякова зараз направлено генеральному прокурору і сподіваюся, що генеральний прокурор оперативно зреагує на ці листи і, відповідно, направить подання до парламенту", - повідомив голова НАБУ.

Перша спільна операція НАБУ і ФБР

За словами Ситника, у встановленні незаконних схем спроби легалізації видобутку бурштину та причетності до них народних депутатів Борислава Розенблата і Максима Полякова НАБУ допомагало ФБР.

Він наголосив, що фактично розслідування "бурштинової справи" стало першою агентурною операцією українського і американського відомств.

Директор НАБУ зазначив, що ФБР надавало допомогу українським детективам у рамках підписаного меморандуму.

Реакція БПП

Керівник БПП Артур Герасимов, коментуючи звинувачення НАБУ щодо його однопартійця Розенблата, заявив, що фракція розгляне цю ситуацію після отримання офіційної інформації у кримінальних провадженнях, в яких фігурує нардеп.


Фото: solydarnist.org

На жаль, факти ми поки не отримали - Артур Герасимов/Фото: solydarnist.org

"Цю ситуацію ми обов'язково будемо розглядати, коли матимемо факти. Тому що зараз є прес-конференції, але, на жаль, факти ми поки не отримали", - сказав він.

Герасимов додав, що говорив про ситуацію з Розенблатом і він відповів, що звинувачення проти нього це провокація за "антибурштинову" діяльність.


7 лютого 2017 року Верховна Рада у другому читанні відхилила законопроект Про видобування і реалізацію бурштину, одним з ініціаторів якого був Борислав Розенблат.

Після голосування спікер Ради Андрій Парубій звернувся до уряду з проханням доопрацювати проект щодо бурштину та надати Раді узгоджений документ.

Очільник спеціальної комісії з врегулювання ситуації з бурштином віце-спікер Ради Ірина Геращенко заявляла, що до проекту були серйозні зауваження щодо лобістських схем і проблем з екологією. Крім того, вона відзначала, що передбачене в законопроекті покарання за нелегальний видобуток бурштину є недостатнім.

Геращенко також наголосила, що офіційно в Україні видобувається 4 тонни бурштину на рік, але, за оцінками експертів, нелегально видобувається до 300 тонн на рік.

Заступник міністра екології та природних ресурсів України Світлана Коломієць в лютому 2016 року стверджувала, що приблизний річний дохід на нелегальному ринку бурштину становить $300 млн.

Основні запаси бурштину зосереджені на території Рівненської, Житомирської та Волинської областей. В результаті неконтрольованого видобутку в цих регіонах масово знищуються ліси. За нелегальний видобуток бурштину, "старателів" штрафують на суму до 10 тисяч гривень або засуджують до умовних термінів.

Запропонована в законопроекті схема легалізації полягала в наданні дозволу на роботу старателів. Згідно із законопроектом, програми видобутку бурштину та рекультивації територій повинні були розробляти обласні ради та профільні органи державної влади.

Після узгодження з урядом місцева влада мала видавати дозволи на надрокористування та видобуток бурштину на площах, виділених для видобутку, "суб'єктам господарювання". Законопроект передбачав оголошення аукціону в разі, якщо претендентів на ту чи іншу ділянку більше одного.

Плата за дозвіл на видобуток бурштину мала бути прирівняна до визначеної владою вартості рекультивації території. Крім того, "суб'єкти господарювання" повинні були би платити державну ренту, а також 20% від проданого бурштину.

НВ