NASA шукає ідеї для посадки на супутник Юпітера і пошуку там життя

ВГОЛОС

Американське космічне агентство оголосило конкурс на найкращу ідею із пошуку життя на Європі – супутнику Юпітера. На думку вчених, під оболонкою криги Європа приховує глибокий океан води. Саме тому вона є головним кандидатом на пошук життя у Сонячній системі.

Про це передає Українська служба ВВС.

НАСА та інші космічні агентства вже протягом кількох десятиліть займаються розробкою планів висадки космічного зонду на поверхню Європи. Нещодавно вони дістали підтримку американського конгресу. Науковці сподіваються, що такий апарат можна буде запустити вже в 20-х роках нашого століття.

НАСА поки що не має конкретної програми запуску, але каже, що має фінанси для проведення конкурсу ідей про науковий бік майбутньої експедиції.

«Можливість посадки апарату на поверхню цього загадкового крижаного місяця, апарату, який зможе почати дослідження світу, де, можливо, є життя, - у центрі концепції, яку обмірковують науковці», - заявив Томас Цурбюхен, голова наукового відділу НАСА.

НАСА оголосила про проведення двоетапного конкурсу ідей. Різні групи науковців запрошуються подати пропозиції, які потім будуть оцінювати експерти НАСА. На першому етапі конкурсу відберуть близько 10-ти пропозицій. Потім їх розглянуть під час другого етапу.

Минулого року у відповідь на директиву, ухвалену конгресом, НАСА розробила концепцію нової експедиції з висадки апарату на поверхню Європи.

У доповіді НАСА йдеться про апарат на чотирьох опорах, який здійснить посадку за допомогою системи Sky Train, відпрацьованої на Марсі 2012 року під час висадки пересувної лабораторії «К'юріосіті».

Однак при цьому використають набагато довший трос, аби не забруднити поверхню Європи ракетним паливом.

Цей апарат, за планом, матиме деякі риси зонда «Фенікс», який висадився в арктичних районах Марса в травні 2008 року. «Фенікс» був оснащений спеціальною фрезою, яка мала розтинати крижаний ґрунт для збору його зразків за допомогою спеціального пристрою.

Імовірно, майбутній зонд, крім схожої фрези і забірного пристрою, матиме спеціальну пилку, яка повинна буде пропиляти поверхневу кригу на глибину щонайменше 10 см - туди, де містяться шари льоду, вільні від впливу поверхневої радіації.

Науковцям мало що відомо про фізичні властивості криги, яка сформувалася за температури близько мінус 170 градусів за Цельсієм. Однак вони вважають, що вона буде дуже твердою і ледве піддаватиметься впливу.

Однак науковці вважають, що якщо в поверхневих шарах криги є життя, земні прилади зможуть це визначити, зафіксувавши концентрацію мікробних клітин в кількості 100 клітин на кубічний сантиметр.

Хоча крижана оболонка Європи має товщину до 100 км, вивчення її поверхні може показати, що відбувається в підлідному океані.

У цій крижаній оболонці відбувається вкрай повільний дрейф крижаних плит, що мають різну температуру. Такі плити або крижані діапіри, як вони називаються в тектоніці, можуть нести з собою з глибин океану сліди органічного життя.

«Посадковий апарат має отримати найсвіжіші й чисті зразки льоду. Цього можна досягти або шляхом глибокого буріння, або за рахунок висадки там, де щойно стався викид льоду або води з великої глибини», - розповідає Курт Нейбур, член наукової групи НАСА.

Знімки, отримані орбітальним телескопом «Габбл», вказують на можливе існування гейзерів, які можуть викидати лід на поверхню Європи.

Посадковий апарат планують запустити через кілька років після прольоту повз Європу апарату «Європа Кліппер», запуск якого планують на початок 20-х років.

Як раныше писав «Вголос», міжнародна група астрономів, очолювана НАСА, знайшла зоряну систему одразу із сімома екзопланетами, схожими на Землю.