"Погрожували відвезти в ліс, ноги переламати, залишити замерзати". Росіянин, попросив притулку в Фінляндії, розповів про тортури в ФСБ

Гордон 1

27-річний житель Санкт-Петербурга Ілля Капустін, який попросив політичного притулку у Фінляндії, розповів "Радио Свобода", що співробітники ФСБ застосовували до нього тортури.

За його словами, до Фінляндії він виїхав 13 лютого, через деякий час після затримання людьми, які відрекомендувалися "співробітниками спецслужб".

"Ми їздили в автомобілі містом протягом 33,5 годин. Мене погрожували відвезти до лісу, ноги переламати, залишити замерзати. У якийсь момент ми довго їхали без зупинки, і я вже подумав, що ми їдемо до лісу, але ні, із машини я в підсумку весь цей час не виходив", – згадав Капустін.

Він розповів, що його катували із застосуванням електрошокера – опіків "була десь приблизно сотня".

"Мене запитували про дуже багатьох людей: серед них були затримані в Пітері й у Пензі, але крім того, запитували про двох інших людей, яких я знав. Де вони живуть, як виглядають тощо. Запитували про політичну позицію мою і цих людей, питали, чи збиралися ми "влаштовувати державний переворот". Окрім того, вони хотіли знати взагалі будь-які подробиці з життя, про що ми розмовляли, як я їх характеризую. Пройшлися по контактах у телефоні, спробували вибити з мене пароль від електронної пошти, подивилися сторінку "ВКонтакте". Ставили якісь запитання і відразу ж били струмом, не даючи часу на роздуми. Якщо відразу ж не відповідаєш, б'ють ще раз. Перевіряли достовірність інформації, яку я їм говорив. Мабуть, їх усе влаштувало, оскільки вони мене врешті-решт відпустили", – зазначив Капустін.

За його словами, після катувань його привезли у відділ ФСБ.

"У відділі ФСБ одна людина вже знала, що зі мною відбувалося до цього в машині, погрожувала, що якщо я не буду з ними співпрацювати, тортури продовжаться. А я й не знав, як я можу з ними співпрацювати, бо я й так із ними розмовляв і говорив усе, що знаю", – заявив Капустін.

Він зазначив, що не знає, чого хотіли від нього у ФСБ.

"Не було такого, щоб мене змушували саме в чомусь зізнаватися. За певний час до того було заарештовано мого знайомого, із яким ми час від часу працюємо. Я телефонував йому щодо роботи якраз у той момент, коли його затримували. І спецслужби подумали, що це неспроста. Ще вони цікавилися дівчиною, із якою я разом жив. Можливо, її в чомусь підозрюють", – припускає Капустін.