Маляр: В оприлюднених ГПУ аудіо немає переконливої інформації про злочини, у вчиненні яких підозрюють Саакашвілі і його оточення

Гордон 1

Аудіозаписи розмов нібито лідера партії "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі, людини з його оточення Северіона Дангадзе, а також українського бізнесмена Сергія Курченка, який утік до Росії, і його довіреної особи не містять переконливої інформації про злочини, які їм інкримінує українське слідство. Про це у блозі на "Українській правді" заявила юрист, експерт-кримінолог Ганна Маляр.

Вона зазначила, що генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу 5 грудня заявляв про співпрацю Саакашвілі з організованим злочинним угрупованням екс-президента України Віктора Януковича і Курченка.

"Відповідно до Кримінального кодексу, злочинна організація – це стійке ієрархічне об'єднання п'яти і більше осіб. Тобто, у злочинній організації Януковича-Курченка має бути ще, як мінімум, три учасника. Хто вони? Адже найбільший інтерес у цій справі становить не сприяння Саакашвілі, а злочинна діяльність самої організації. Невже Генпрокуратура зібрала докази того, що Янукович вчиняв злочини у складі злочинної організації та викрила всіх її учасників?", – написала Маляр.

За її словами, у такому разі це "сенсація".

"У такому разі ми можемо розраховувати на результативні розслідування не лише цих жалюгідних та нерішучих намірів повалити нинішню владу, а й тих багатьох злочинів режиму Януковича, за які ми розплачуємося дуже дорогою ціною", – заявила юрист.

Експерт також зазначила, що Генпрокуратура заявляла про отримані докази про два правопорушення: фінансування масових акцій протесту і змови з метою захоплення державної влади в Україні.

"Варто зазначити, що вітчизняне законодавство не забороняє допомагати фінансово учасникам мирних зібрань", - заявила Маляр.

Юрист додала, що з аудіозаписів "вкрай складно виявити" ознаки змови з метою захоплення влади.

"Голос, схожий на голос Дангадзе, навпаки переконує співрозмовника у небезпечності захоплення будівлі Верховної Ради. З телефонної розмови зрозуміло, що Саакашвілі ще взагалі про це нічого не знає, і його представник не наважиться йому про це повідомити, тому пропонує "довіреній особі Курченка" інші кандидатури на силовий захід у будівлю ВРУ", – зазначила Маляр.

За її словами, для кваліфікації дій як змови про захоплення державної влади необхідна наявність не лише загальної волі кількох осіб діяти разом, але і погодження окремих дій.

"Це може бути розроблення плану, визначення строків і способів захоплення влади тощо. Жодної спільної дії, крім передачі грошей, співрозмовниками продемонстрованого аудіозапису не було погоджено. Більше того, з розмови випливає відсутність плану дій із захоплення влади. Голос нібито Дангадзе зазначає, що події будуть розвиватися "по ситуації, і наперед сценарію він надати не може". А його співрозмовник – "довірена особа Курченка" – взагалі бідкається щодо відсутності глобального плану", – написала юрист.

Вона додала, що в разі змови про повалення влади злочинці повинні домовитися про спільні дії, які реально можуть призвести до повалення влади.

"Натомість обговорюваний у телефонній розмові спосіб силового захоплення будівлі ВРУ, навіть у разі його реалізації, навряд чи призвів би до захоплення влади. Бо будівля – це ще не влада. Парламент може засідати і в іншій будівлі", – заявила експерт-кримінолог.

Тому, за її словами, за фактом розмови можна висувати підозри тільки в підготовці до захоплення адміністративної будівлі.

"Далі довірена особа Курченко нібито від імені Курченка запитує у співрозмовника, чи зможуть вони в разі приходу до влади закрити його кримінальні провадження, "відбити" Одеський НПЗ, медіа-холдинг, футбольний клуб. Начебто за такої умови Курченко готовий фінансувати захоплення влади. Але голос, схожий на голос Дангадзе, ніяких обіцянок у відповідь на це не дав. Тобто, вкотре протягом розмови домовленості не відбулися. Проте ця інформація стане тепер у нагоді політикам, які потребують грошової підтримки. Умови фінансування від Курченка наразі відомі", – зазначила Маляр.

Вона також заявила, що в розмові людей із голосами, схожими на Курченка і Саакашвілі, начебто Курченко озвучив свої умови співпраці.

"Але зі слів нібито Саакашвілі не можна зробити ніяких висновків про співпрацю, ні про згоду на співпрацю. Ба більше, його відповіді тепер стануть хрестоматією того, як треба відповідати, щоб суд ніколи не встановив суті сказаного", – написала юрист.

Маляр додала, що інформація про $300 тис., які нібито витратили на прорив Саакашвілі 10 вересня через кордон в Україну, вимагає перевірки у разі, якщо гроші пішли на хабарі співробітникам Держприкордонслужби та іншим особам.

"А от оплата квитків, проживання, харчування людям, які хотіли підтримати Саакашвілі у його поверненні в Україну, законом не заборонена. Тож оприлюднені аудіозаписи навіть за умови законності прослуховування не містять переконливої інформації щодо злочинів, у вчиненні яких підозрюють Саакашвілі та його оточення. Можливо, прокуратура має інші беззаперечні докази вини, які вона не може оприлюднити з міркувань таємниці слідства", – заявила вона.

5 грудня Саакашвілі в Києві затримала Служба безпеки України. Йому висунули обвинувачення у сприянні учасникам злочинних організацій та укритті їхньої злочинної діяльності. Правоохоронці вивели політика на вулицю й посадили у службовий автомобіль, проте активісти влаштували бійку із силовиками і звільнили його.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що оточення Саакашвілі отримало з Росії приблизно $500 тис. на фінансування мітингів для повалення української влади. За його словами, метою акцій лідера "Руху нових сил" було припинення кримінального переслідування щодо бізнесмена-втікача Сергія Курченка і відновлення його контролю над активами в Україні. ГПУ також оприлюднила аудіозаписи телефонних розмов, які нібито підтверджують це.

Саакашвілі, який після звільнення виступив на мітингу біля Верховної Ради, запевнив, що не знайомий із Курченком, а записи ГПУ назвав фейком. Дії силовиків політик розцінив як "провокацію і викрадення".

Національна поліція і СБУ почали розшук колишнього президента Грузії.