ЄС відновить макрофінансову допомогу Україні після створення антикорупційного суду – ЗМІ

Гордон
ЄС відновить макрофінансову допомогу Україні після створення антикорупційного суду – ЗМІ

Європейський союз відновить програму макрофінансової допомоги Україні після створення Антикорупційного суду. Про це йдеться у статті "Європейської правди" "Занепад реформ: навіщо коаліція торпедує Угоду про асоціацію".

Видання зазначає, що після надання Україні безвізового режиму у Брюсселя залишилося не так багато важелів упливу на українську владу, зокрема макрофінансова допомога.

За словами співрозмовника видання, представника Європейської комісії, правила виділення фіндопомоги припускають, що Брюссель може домовлятися про неї тільки із країнами, у яких є чинна програма співпраці з Міжнародним валютним фондом. Однією з основних вимог Фонду щодо відновлення співпраці є створення антикорупційного суду.

Також умовою видавання одного із траншів Євросоюзу є автоматична перевірка декларацій, зазначає "Європейська правда".

За словами кількох інсайдерів видання у Брюсселі, умови видавання Києву коштів буде прописано детально. Зазначають, що Брюссель, імовірно, поки відмовиться від вимоги зняти заборону на експорт лісу-кругляка.

У травні 2015 року Україна і ЄС підписали меморандум про надання макрофінансової допомоги на суму €1,8 млрд. Це кредитні кошти, які виділяють трьома траншами по €600 млн кожен.

Перший транш Київ отримав у 2015 році. Виділення другого траншу періодично відкладали через невиконання Україною своїх зобов'язань згідно з меморандумом.

16 березня 2017 року Єврокомісія офіційно схвалила надання Україні другого траншу макрофінансової допомоги на суму €600 млн.

22 листопада глава представництва Євросоюзу Хюг Мінгареллі заявив, що Україна втратить можливість отримати третій транш у розмірі €600 млн, якщо в найближчий час не виконає чотирьох вимог: зняття заборони на експорт лісу-кругляка, запуску автоматичної перевірки електронних декларацій, ухвалення закону про кредитний реєстр НБУ і перевірки інформації про бенефіціарних власників компаній.

24 листопада Порошенко за підсумками саміту "Східне партнерство" заявив, що Україна і Європейський союз досягли домовленості щодо програми макрофінансової допомоги на 2018–2019 роки. Він зазначив, що передбачено три транші. Порошенко не назвав конкретної суми, але сказав, що обсяги будуть приблизно такі самі, як і в попередній програмі допомоги від ЄС. Міністр фінансів Олександр Данилюк повідомив, що Україна планує отримати €1,8 млрд.

Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським союзом та Міжнародним валютним фондом.

9 жовтня Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновку щодо українських законопроектів №6011 та №6529 про створення антикорупційних судів в Україні.

Експерти не підтримали запровадження розгалуженої системи антикорупційних палат, що було передбачено в законопроекті №6529. Наразі цей документ відкликали. У комісії також розкритикували низку положень законопроекту №6011, звернувши увагу на неприпустимість політизації процесу призначення суддів та необхідність дотримання Конституції під час процедур відбору.

20 жовтня президент Петро Порошенко заявив про необхідність розроблення нового законопроекту про антикорупційний суд.

6 листопада представник президента у Верховній Раді Ірина Луценко повідомила, що якщо за два тижні в парламенті не буде створено робочої групи з напрацювання тез законопроекту, Порошенко презентує свій варіант документа.

8 листопада Порошенко закликав депутатів напрацювати новий законопроект про антикорупційний суд з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії та відкликати законопроект №6011 "Про антикорупційні суди". 16 листопада комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя рекомендував парламенту повернути законопроект №6011 його ініціаторам.

7 грудня президент заявив, що самостійно підготує і подасть до парламенту законопроект про антикорупційний суд, якщо депутати не розроблять відповідного документа.