Екс-командувач НАТО в Європі: Крим - це не кінець амбіцій Росії

Сегодня
Екс-командувач НАТО в Європі: Крим - це не кінець амбіцій Росії

Росія не збирається обмежувати свої амбіції в Чорноморському регіоні захопленням Криму і має намір зайняти там лідируючу позицію. Таку думку висловив екс-командувач сил НАТО в Європі адмірал Джеймс Ставрідіс в своїй статті "Крим – не кінець чорноморських амбіцій Росії" для Bloomberg, передає Голос Америки.

За його словами, Чорне море давно грає ключову роль в протистоянні Росія – НАТО.

"Щодо геополітичної конкуренції, Чорне море давно грає ключову роль. Протягом століть греки, римляни, грузини, вірмени, румунці, болгари та інші селилися на його берегах і боролися за його багаті маршрути морські повідомлення. Крим залишається центром напруга між Росією і Західом – НАТО. Росія анексувала Крим, контролює значну частину південно-східної України за допомогою своїх маріонеток і часто розмірковує про чергові анексії, щоб створити "наземний міст" між нею і Кримом", – пише Ставрідіс.

Автор зазначив, що північне узбережжя Туреччини, надзвичайно важливі протоки, що розділяють Егейське і Чорне моря, а також берегові лінії кількох інших союзників НАТО, – всі знаходяться під тиском російського флоту з Севастополя.

На його думку, як тільки російські зміцнять контроль над базами і на сирійському узбережжі, вони будуть мати надзвичайний військово-морський вплив у всьому регіоні, що буде викликом для НАТО.

"Росія відчайдушно хоче мати можливість контролювати Чорне море в економічному плані в мирний час, залишаючись при цьому готової до панування над регіоном в разі конфлікту з Заходом", – підкреслив Ставрідіс.

Він зазначив, що НАТО і США повинні відреагувати на активність Росії в Чорному морі і вжити відповідних заходів.

"Альянсу слід розширити свою програму відвідування портів, проведення навчань і тренувальних місій. Це означає більше відвідувати порти як в Румунії, Туреччини, Болгарії, так і в Грузії і неокупованої частини України. Також НАТО слід розробити програму дій з надзвичайних ситуацій для морських операцій в Чорному морі. США, зокрема, необхідно збільшити кількість розгортання військ, окремо від операцій НАТО. Вони повинні частіше відвідувати Чорне море", – додав екс-командувач силами НАТО в Європі.

Як стало відомо 12 жовтня, морським перевізникам Туреччині заборонили приймати судна з анексованого Криму. Також, Туреччина вводить жорстку систему контролю.

Як заявляв під час візиту до Києва 9 жовтня турецький лідер Реджеп Ердоган, Туреччина як і раніше підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, не визнає захоплення Криму Російською Федерацією.

У свою чергу президент України Петро Порошенко заявив, що проведення референдуму в Криму, на якому люди повинні визначитися, в складі якої країни вони хочуть бути, не виключено, однак повинні бути виконані певні умови.