Кенігштейн: Здрастуй, майбутнє! У чому головна проблема сучасної економіки

Новое Время 3

Поки Тім Кук представляє iPhone X, який здатний розпізнавати обличчя власника, використовуючи технології нейромереж, а Ілон Маск будує завод SolarCity з виробництва сонячних панелей і намагається пов'язати людський мозок з штучним інтелектом, Вася, живе десь на Княжому Затоні, сильно всім цим не париться. Все, що його цікавить в круговороті світових подій і інноваційно-економічних трендів – це пиво. Тому Вася надягає шльопанці, знімає футболку і виходить на район в пошуках цілющого напою.

Головна проблема сучасної економіки – мільярди вільних рук. Невпинне розмноження і технічний прогрес привели людство до того, що величезній кількості людей просто нічим зайнятися. А зростаюча соціальна нерівність, викликана дедалі більшою конкуренцією за право на роботу, сформувала клас «непотрібних» людей. Які, в свою чергу, вже шукають не роботу, а спосіб укласти якусь угоду – наприклад, з урядом, що обіцяє їм золоті гори і соціальне благополуччя.

Головна проблема сучасної економіки – мільярди вільних рук

В Україні ж, завдяки низькій якості освіти і всеосяжній корупції, ця проблема посилюється в десятки разів. Робота в середовищі «непотрібних» людей більш не є соціальним маркером успішності. Особливо це характерно для суспільства, в якому культивується стрімкий зліт за рахунок казкового збігу обставин. Тим більше реальність постійно вкутує свідомість в затишну ковдру, створюючи ілюзію колосальних перспектив, які зовсім скоро купою зваляться на голови тих, що чекають і вірять в дива. Адже в їх розумінні світ навколо тільки прикидається в своїй нещадності, в реальності ж залишаючись колишнім і незмінним. До того ж, непотрібні люди знаходяться в повній впевненості, що їм всі повинні. Тому все, що потрібно – це обрати винного в своїх бідах, почекати відповідний момент і витребувати борг.

Але майбутнє – невблаганно наближається. І одного раннього ранку обов'язково загляне до Васі додому. Аж ніяк не з подарунком у вигляді безкоштовного iPhone X, і навіть не зі склянкою пива в руці. В руці у майбутнього буде велика дубина, і перш ніж опустити її на безтурботно-сплячу голову, воно нагнеться до вуха і ніжно прошепотить: «Вася, привіт. Скажи – здрастуй, майбутнє!»

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени