Андріана Федевич

Відкриті Клітки - давайте допомагати тваринам разом!

Їж рослини – рятуй дерева: чому знищують ліси і як це зупинити

Їж рослини – рятуй дерева: чому знищують ліси і як це зупинити

Третього березня відзначаємо Всесвітній день дикої природи. Його ще у 2013 році запровадила Генасамблея ООН, аби підвищувати рівень обізнаності щодо дикої фауни та флори світу. Тема святкування щоразу різна. До прикладу, у 2018 році цей день присвятили великим кішкам, у 2019 році – підводному світові, у 2021 році вона звучить так: «Ліси та життєзабезпечення: підтримуючи людей та планету». Таким чином ООН підкреслює центральну роль лісів та лісових екосистем у житті людства, особливо сотень мільйонів корінних жителів лісових регіонів. Для них ліс – це домівка, це їхній світ, який дає їм їжу, житло, ліки. Навколо нього сформована їхня культура. Близько 28% суші вкрито такими лісами, серед них – недоторкані праліси. Їхнє збереження очевидно важливе: для тих, хто там живе і для всіх нас. А питання дійсно нагальне: за останні чверть століття у світі було втрачено близько 319 мільйонів гектарів лісу. Відтоді, як людство почало вирубувати ліси, ми вже зруйнували майже половину з них і, за прогнозами, ліс зовсім зникне у наступні 100 років. Знищуючи світовий ліс, ми знищуємо унікальні екосистеми, цілі види тварин і рослин. Згідно з останніми дослідженнями, ми щодня втрачаємо до 150 видів рослин та тварин, а понад 50 000 видів на рік. І це не враховуючи CO2, яке вирубані ліси вже не перероблять – на кисень. За підрахунками, вирубка лісів відповідає приблизно за 20% викидів парникових газів, а щороку через вирубки тропічних лісів виділяється 1,5 мільярда тонн вуглецю.

Чому ліси знищують?

Ліс вирубують з багатьох причин. Перше, що приходить нам в голову – виготовлення паперу та дерев’яних меблів, опалення та інше використання деревини. Перенаселення також можна виділити окремим пунктом, адже людство просто перестало «влізати» і потребує все більше території для поселення та інфраструктури. Також інколи ліс знищують, якщо на його місці знаходять поклади корисних копалин: процес їх видобутку теж руйнівний для природи.

Проте найбільший ворог лісу – сільське господарство. Та і не тільки лісу. Дерева випалюються, степи розорюються, болота висушуються – все, аби прогодувати населення Землі, що невпинно зростає. От тільки проблема в тому, що абсолютну більшість вирощеного врожаю ми не з’їдаємо самі, а віддаємо сільськогосподарським тваринам, аби згодом з’їсти їх. По суті, власне тваринництво – основний ворог лісів.

Дослідження підтверджують, що виробництво худоби – єдиний найбільший фактор втрати середовища існування та вирубки лісів по всьому світу. У країнах Амазонії розведення великої рогатої худоби відповідає за шокуючих 80% вирубаних лісів, як стверджує Єльська школа лісового господарства та екологічних досліджень. Пасовиська та вирощування корму для корів – основна причина вирубки лісів також і в Австралії.

Більше, ніж ⅔ посівних площ використовують, аби виростити корм для тварин. Одна з найпопулярніших культур – це соя, адже вона багата на білок та поживна. Годувати нею худобу, щоб потім отримати білок з м’яса – це просто злочинне перевикористання ресурсів. Так, для отримання 100 грамів протеїну з яловичини потрібно 163,6 м², для такої ж кількості протеїну з тофу (соєвий продукт) лише 2,2 м², майже у 80 (!) разів менше. Не особливо більше потрібно і гороху – 3,4 м².

Вчені виявили, що якби всі почали їсти тільки рослинну їжу, глобальне використання сільськогосподарських угідь могло б зменшитися на 75 відсотків, що дорівнює площі США, Китаю, Австралії та ЄС разом узятих. Також дослідники виявили, що виключення з раціону м’ясо-молочних продуктів може зменшити вуглецевий слід від нашої їжі на 73 відсотки.

У дослідженні оксфордських вчених, опублікованому у науковому журналі Science, пояснюється, чому рослинне харчування може бути найдієвішим способом зменшити вплив на навколишнє середовище. Автор цієї наукової роботи, Джозеф Пур стверджує: «Веганська дієта – це, мабуть, єдиний найбільший спосіб зменшити ваш вплив на планету Земля не лише парниковими газами, але глобальним підкисленням, евтрофікацією, землекористуванням та водокористуванням». «Це набагато ефективніше, ніж менше подорожувати літаком або придбати електромобіль», – пояснив він, – «бо це лише зменшить викиди парникових газів».

Як змінити свій раціон?

Найпростіший шлях – гнучка дієта, також відома як флекситаріанство, або флекситаризм. Розпочати перехід на рослинну дієту можна, наприклад, з рослинних понеділків. «Рослинні понеділки» — це частина глобального руху, який змінює у кращу сторону не лише харчування, а й життя людей, допомагає зменшити шкідливий вплив на довкілля та урізноманітнити своє меню. Скорочення вживання м’яса хоча б на один день в тиждень має величезний вплив на зменшення вуглецевого і водного сліду. Що більше людей практикують «Рослинні понеділки», то менший вплив на довкілля. Це простий і доступний шлях до сталості. Кампанія UA Plant-based розробила величезну кількість страв, як для ваших рослинних понеділків, так і для закладів харчування, які підтримують цю ініціативу. Ознайомитись з матеріалами можна тут.

Щоб дізнатись більше про рослинну дієту, реєструйтесь на десятиденний UA Plant-based Challenge. За цей період ви навчитесь замінювати традиційні продукти, готувати смачні страви з рослинних інгредієнтів, познайомитеся з однодумцями та дізнаєтесь, чи дійсно рослинний раціон повноцінний. Спойлер: Академія харчування та дієтології США вважає, що належним чином спланована веганська дієта є здоровою, поживною і може забезпечити переваги для здоров’я та профілактику і лікування певних захворювань. Вона підходить для людей на всіх етапах життєвого циклу, в тому числі жінкам під час вагітності й лактації, немовлятам, дітям, підліткам, людям похилого віку, а також спортсменам.

Тож не гайте часу! Адже зареєструватись на челендж, щоб рятувати планету й одночасно відкривати для себе стільки нового — хіба це не чудовий спосіб відзначити День дикої природи?

Авторка статті: Олена Баран, представниця кампанії UA Plan-Based

Російський телевізор нагнітає пропаганду - Час новин: підсумки дня - 13.

Російський телевізор нагнітає пропаганду - Час новин: підсумки дня - 13.

По той бік гібридного фронту. Паралельно з накопиченням техніки на кордоні, російський телевізор несамовито нагнітає пропаганду. Тепер не зненацька. Російська ескалація на відміну від 2014 - в центрі уваги НАТО, ЄС і США. Захід методично попереджа...

Як Туреччина відреагує на атаку Росії проти України.

Як Туреччина відреагує на атаку Росії проти України.

Вторгнення Росії на територію України є ризикованою справою для Володимира Путіна. Однак якщо це відбудеться, то Туреччина не зможе залишитись осторонь обговорення цього питання. Читати на сайті:

1

Провальна тактика Міносвіти щодо дистанційного навчання, Підгорає.

Провальна тактика Міносвіти щодо дистанційного навчання, Підгорає.

Всі київські діти ідуть на карантин. Від 14 квітня у столиці закривають дитячі садочки, школи та вищі навчальні заклади, які підпорядковуються місцевій владі. Читати на сайті:

Береза:

Береза: "Путіну потрібна маленька, але переможна війна,.

Ворог за дверима. Чому влада не готується до небезпечних викликів, а займається імітацією бурхливої діяльності та окозамилюванням? Які кроки має зробити Зеленський та що може учверити Путін - свої думки в програмі Дійові особи висловив Борислав Бе...

Вступ України в НАТО: що є перешкодою на шляху та чи допоможе це закінчити війну на Донбасі.

Вступ України в НАТО: що є перешкодою на шляху та чи допоможе це закінчити війну на Донбасі.

Представники української влади переконані, що вступ держави в НАТО унеможливить російську агресію та сприятиме закінченню війни на Донбасі. Однак на шляху до членства України в Північноатлантичному альянсі є деякі перешкоди. 24 Канал онлайн – 24 К...

Зеленський vs Кличко. Битва за посаду президента

Зеленський vs Кличко. Битва за посаду президента

Кличко і Зеленський входять у політичний клінч. Два політика з найбільшим рейтингом довіри українців намагаються скинути один на одного негатив від локдауну. Мовою політтехнологів це звучить: мінусують один одного. Публічний старт цього клінчу спі...