Україна в кредитному нашийнику: наскільки ми залежні від траншів МВФ

Усім нам деколи доводиться брати гроші в борг. Але коли ми постійно потребуємо нової порції готівки, не встигнувши розрахуватися за попередній кредит – це вже ненормальна ситуація, яка свідчить про залежність від позикодавця. Те, що стосується людей, можна з легкістю перенести і на стосунки держави та її кредиторів.

Вже цього року Україна має виплатити МВФ понад $1 млрд, а в наступні три роки - ще більше 5 млрд. Для обслуговування боргу перед Фондом нам потрібне щорічне зростання ВВП хоча б на 5%, але нинішній Кабмін, вочевидь, не здатний його забезпечити.

На думку деяких політиків, після переносу запланованого розгляду питання про виділення Україні грошей МВФ може спробувати нав'язати українській владі ще більш невигідні умови отримання чергового траншу.

"Нам треба приготуватися, що умови надання кредиту можуть ще більше погіршитися. Влада сама загнала себе в цю пастку, оскільки вела таємні переговори і йшла на будь-які поступки, аби отримати кредит", - підкреслив народний депутат Сергій Шахов.

Чи можемо ми взагалі відмовитися від співпраці з Фондом? Боюсь, що відповідь наразі негативна. Адже без грошей МВФ Україні доведеться різкіше скорочувати дефіцит Пенсійного фонду і покривати його за рахунок девальвації гривні та зростання цін на споживчі товари.

Незважаючи на кредитування української економіки, реальні доходи громадян за останні два роки і так упали більш ніж на 20%. А в іноземній валюті українці стали вдвічі біднішими через те, що ВВП впав у два рази, а разом з ним удвічі знизилися заробітні плати.

«Навряд чи в наступні роки нас чекає така ж катастрофа, але йдеться про те, що реальні доходи у працюючих громадян, які почали рости в 2016 році, через блокаду Донбасу почнуть знижуватися. У підсумку це призведе до скорочення споживчого попиту і міграції. Адже через блокаду Донбасу ми не можемо розширити експортні можливості», - зауважив у коментарі Голос.UA економіст Андрій Блінов.

За словами аналітика, Україна буде дуже складно погашати борги. «Нам цього року потрібно повернути МВФ транш в розмірі 1,2 мільярди доларів. Уряду доведеться повертати його із золотовалютних резервів Нацбанку», - резюмував Блінов.

Отже, нам і без траншу погано, і з траншем недобре, адже його потрібно буде повертати. Таким чином, доводиться констатувати, що Україна потрапила в безнадійну боргову кабалу, а виконання вимог МВФ призвело до зубожіння народу.

«Зараз міркувати про відмову співпраці з МВФ пізно - справу зроблено. Тепер МВФ сам може говорити про припинення видачі кредитів - все, що їм було потрібно, вони вже отримали. Україну міцно тримає жорсткий фінансовий нашийник, позбавитися від нього самостійно країна вже не зможе», - вважає економіст Олександр Дудчак.

Українцям доводиться сподіватися лише на появу біля керма країни справжніх професіоналів, які зможуть розірвати це «зачароване коло» та звільнити державу від згубної залежності.

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie