free news

НЕЗАЛЕЖНИЙ БЛОГЕР

Нардеп від "Слуги Народу" та "фаховий" юрист Тарас Тарасенко через ВРУ намагається незаконно звільнити Людмилу Денісову

Зареєстрований 7 квітня народним депутатом від партії «Слуга Народу» Тарасом Тарасенком законопроект №3312 про «перезапуск Офісу омбудсмена» є спробою незаконного звільнення Уповноваженого ВРУ з прав людини Людмили Денісової. Це випливає з прикінцевих положень законопроекту, які передбачають дострокове припинення повноважень Денісової, на що звернула увагу юрист та практикуючий адвокат Лариса Шаленко.

"Суб’єкт законодавчої ініціативи та «автори» цього «шедеврального» проекту закону порушують Конституцію України та міжнародні принципи щодо гарантій діяльності омбудсменів", - пише Шаленко.

Вона уточнила, що автоматичне дострокове припинення повноважень Уповноваженого шляхом прийняття законопроекту, без дотримання встановленої законної процедури, вважатиметься порушенням статті 58 Конституції України щодо неприпустимості зворотної дії законів у часі. Адже Уповноважений, згідно ч.6 ст. 5 чинного Закону призначається строком на п’ять років, який починається з дня складення ним присяги на пленарному засіданні Верховної Ради України.

"Тарас Тарасенко, як фаховий та дипломований юрист, повинен був знати, що конституційне право громадянина на звернення за захистом своїх прав саме до Уповноваженого не може бути обмежене. Але чомусь нардеп у своєму законопроекті вписав норму, що до призначення нового омбудсмена буде діяти тимчасово виконуючий його обов’язки, що є порушенням статті 55 Конституції України", - пояснила Шаленко.

Слід зазначити, що функції та діяльність Людмили Денісової наразі повністю відповідають Паризьким принципам щодо статусу національних інститутів, які займаються заохоченням і захистом прав людини. У 2019 році Офіс омбудсмена отримав статус «А», що свідчить про його незалежність, відкритість діяльності та неупереджену позицію у захисті прав та свобод людини.

Шаленко також перелічила виключні підстави для дострокового звільнення з посади Уповноваженого, передбачені чинною редакцією ЗУ «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»:

- порушення присяги або вимог щодо несумісності діяльності, припинення громадянства України,

- неспроможність протягом більше чотирьох місяців підряд виконувати обов’язки через незадовільний стан здоров’я,

-втрату працездатності.

"Жодної з цих підстав для звільнення Денісової не було. Пан Тарасенко також мав би знати, що омбудсмен звільняється з посади виключно у відповідності до вичерпного переліку чітких та розумних умов, встановлених законом", - зазначила Шаленко.

Юрист також нагадала, що і у висновку Венеційської комісії від 18 березня 2019 говориться саме про такі підстави для звільнення Уповноваженого.

"У цьому документі зазначено, що відсторонення від посади повинно бути можливим виключно на основі існуючих критеріїв «недієздатність» або «нездатність виконувати свої службові функції», «порушення» або «проступок», які повинні трактуватися вузько", - уточнила адвокат.

На додаток, персональний імунітет, як принцип діяльності омбудсмена в будь-якій країні відображений у пункті 7 Рекомендації ПАРЄ стосовно Інституції омбудсмена(Рекомендація № 1615(2003), де вказано, що звільнення омбудсмена може відбутись лише через недієздатність або серйозне етичне порушення.

"Якщо парламент ухвалить законопроект Тарасенка, будуть порушені не лише законодавчі, а й міжнародні та конституційні засади і гарантії діяльності омбудсмена", - підсумувала Лариса Шаленко.