Як захиститися від Інтернет-шахрайства?

Коли сьогодні увесь світ страждає від епідемії коронавірусу, то найкраща рекомендація, щоб захистити себе – це не виходити на вулицю. Але ж погодьтеся, що у довгостроковій перспективі це нереально?

Так само нереально звучить «уникати розрахунків в Інтернеті». Але, як і у випадку з захворюваннями, завжди існують профілактичні заходи, котрі ми намагаємось поширювати.

Тож сьогодні – про безпеку платежів в Інтернеті і що робити, щоб вони реально були безпечними.

Які «монстри» вартують на ваші гроші?

«Хто володіє інформацією – той володіє світом». Натан Ротшильд знав про що говорить, недаремно він був банкіром.

Інакше кажучи, хто володіє вашими даними – той володіє вашими грошима. Мова йде про фішинг – той самий вид шахрайства, де головною метою шахраїв стає виманювання конфіденційних даних користувача.

  1. Спочатку вони створюють приманку: повідомлення від довіреного джерела, наприклад із банку, що рекомендує як можна скоріше звернутися за наданими посиланнями чи номером телефону; або ж сайти, що пропонують щось за сміхотворну ціну, де необхідно залишити свої дані.
  2. Потім розкривають пастку: за посиланнями вас можуть чекати фіктивні сайти оплати, що збирають конфіденційну інформацію; а за телефонами – шахраї, що вітаються як співробітники банку і знову ж таки дізнаються дані.
  3. Далі справа за малим – використати дані і зібрати грошенята.

Як уникнути небезпеки?

Підсумуємо, що необхідно дізнатися, щоб зняти гроші з вашої картки: номер картки, термін дії, CVV, PIN-код, в нагоді станеться ваш номер телефону, до якого прив’язано картку та інтернет-банкінг, а також ваші особисті дані – дата народження, повне ім’я.

  • Отже, першою і очевидною порадою стане – не надавати ці дані ні в якому разі. Нагадаємо, що навіть співробітник банку не має права вимагати PIN-код. Але якщо з цим більш-менш зрозуміло, то що робити з номером телефону?

Багато шахрайских схем в Інтернеті побудовано на привласненні вашого номеру телефону, на який зареєстрована банківська картка. У подальшому це дає доступ до інтернет-банкінгу.

  • Це вже друга порада. Не використовуйте відкритий номер телефону у якості фінансового. Здебільшого він може бути доступним на ваших сторінках в соцмережах, ви залишаєте його при інтернет-замовленнях, його можна дізнатися у будь-кого. Багато хто з нас має декілька телефонних номерів, тож використайте для банківської картки саме той номер, яким ви не так активно користуєтесь.
  • По-третє, не користуйтеся підозрілими сайтами, які б вони «золоті гори» не пропонували. І головне – не залишайте на них свої особисті дані.

Але якщо це вже сталося і до вас прийшло повідомлення «щастя», де необхідно якнайскоріше звернутися за вказаним номером телефону, то, будь-ласка, забудьте про це.

  • Це буде по-четверте. Не дзвоніть за номерами телефонів, вказаними в повідомленні, яке нібито надіслав банк. Теж саме стосується посилань. При виникненні питань зверніться за номером телефону на зворотному боці картки або на офіційному сайті банку.
  • Ще одна порада, що буде в нагоді. Під час оплати в Інтернеті зверніть увагу на адрес сторінки: у «https: //» має бути присутня буква «s» та зелений замочок поруч. Це означає, що дані передаються по захищеному каналу зв'язку.
  • І ще одна страховка на випадок шахрайства – встановіть ліміт на операції з карткою та зняття готівки. Якщо це і станеться з вами, то ви будете спокійні, що більше заданої суми ви не втратите.

Будьте обережні та не розраховуйтесь карткою, на якій ви зберігаєте основні суми ваших заощаджень. Будьте уважні з підозрілими сайтами та впевнені у своїх грошенятах.

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie