Ольга Прокопенко

Українці відтепер зможуть скористатися безкоштовним онлайн-ресурсом для вирішення кримінальних справ у мирний спосіб

В Україні запрацював онлайн-ресурс rj.org.ua, який інформує про альтернативний судовому мирний спосіб вирішення кримінальних справ – медіацію між потерпілим і правопорушником (медіацію у кримінальних справах). Скористатися цією послугою вже мають можливість жителі шести пілотних областей України, а саме Миколаївської, Одеської, Харківської, Івано-Франківської, Львівської та Луганської. Послуга є конфіденційною і безкоштовною, оскільки відбувається в рамках проєкту «Впровадження відновного правосуддя в Україні», що реалізується ГО «Інститут миру і порозуміння» (ІМіП) у партнерстві з Верховним Судом України та за підтримки Фонду демократії ООН (UNDEF).

Медіація між потерпілим і правопорушником (медіація у кримінальних справах) – це програма відновного правосуддя, в якій потерпілий і правопорушник і, якщо доцільно, інші особи, на яких вплинула ця ситуація, разом беруть активну участь у визначенні наслідків правопорушення та шляхів їх виправлення за допомогою спеціально підготовленої та неупередженої сторони – медіатора.

Як відомо, у багатьох державах медіація застосовується найчастіше з-поміж альтернативних способів вирішення спорів. А 15 липня цього року проєкт закону України «Про медіацію» (№ 3504 від 19 травня 2020 року) прийнято Верховною Радою України у першому читанні за основу відповідно до рекомендації Комітету з питань правової політики. Цим законом в Україні на законодавчому рівні передбачається закріплення інституту медіації як механізму досудового й позасудового вирішення спорів – сімейних, ділових та кримінальних.

Медіація має ряд переваг у порівнянні з традиційним судовим вирішенням справи, оскільки дає змогу уникнути затяжних судових процедур та відповідно заощадити фінанси, є конфіденційною і добровільною, дозволяє учасникам самостійно розробляти та узгоджувати варіанти рішень та досягти рішення, яке б задовольнило інтереси всіх сторін конфлікту.

Зокрема, медіація у кримінальних справах, якою пропонує скористатися онлайн-ресурс rj.org.ua, має багато плюсів як для потерпілої сторони, так і для правопорушника:

  • потерпілий може вплинути на ситуацію та рішення щодо завданої шкоди і отримати відшкодування завданих збитків, а правопорушник – взяти відповідальність за скоєне та відшкодувати завдані збитки, замість судової ухвали та ув’язнення.
  • якщо судове провадження вже триває, то на підставі медіаційної угоди суд може пом’якшити покарання або звільнити особу від кримінальної відповідальності.
  • обидві сторони конфлікту мають змогу прояснити ситуацію та висловитися, зняти емоційне напруження та відновити нормальні людські стосунки.

Медіація запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість. Так, за результатами міжнародного дослідження, 2/3 справ, в яких застосовувалася медіація, завершувалася примиренням сторін, а 85% потерпілих та правопорушників були задоволені результатами. Детальну інформацію про принципи та процедуру медіації, а також про те, де знайти кваліфікованого медіатора у вашому регіоні, читайте на сайті https://rj.org.ua/.

Нагадаємо, що проєкт «Впровадження відновного правосуддя в Україні» впроваджується з травня 2019 року і має на меті зміцнити спроможність українських громад здійснювати відновне правосуддя для протидії злочинності, розв'язання конфліктів і сприяння примиренню шляхом створення механізму застосування відновного правосуддя. В рамках проєкту створено пілотні майданчики відновного правосуддя в шести регіонах України, а саме: у Миколаєві, Одесі, Харкові, Івано-Франківську, Львові та Сєверодонецьку. Саме в цих осередках регіональні експерти та фахівці у галузі кримінальної юстиції об’єднують зусилля для розробки рекомендацій щодо подальшого застосування відновного правосуддя та, у разі необхідності, ініціювання змін у законодавстві України.

Довідка: Відновне правосуддя (ВП) - це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, правопорушника та громади. ВП запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу, дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість. ВП доповнює офіційну форму правосуддя та є альтернативою судовому вирішенню кримінальних ситуацій. Однією з найпоширеніших форм реалізації ВП є Медіація.

«Пік страху» , або  «Let it snow»  виходить на широкі екрани: про що стрічка / включення з передпоказу.

«Пік страху» , або «Let it snow» виходить на широкі екрани: про що стрічка / включення з передпоказу.

Екстремальний спорт, приголомшлива краса грузинських гір, кохання і таємничий убивця, який прагне знищити головну героїню. Усе це в новому українсько-голівудському фільмі «Пік страху» від українського режисера Станіслава Капралова. В одному з київ...

Вакцинуймося! Бо ми того варті. Чим і коли? Питання відкрите

Вакцинуймося! Бо ми того варті. Чим і коли? Питання відкрите

Те, що щеплення від COVІD-19 потрібне, уже ні в кого не викликає сумнівів. Але якою вакциною? І чи закупила влада вакцину, як анонсувала, та в якій кількості - тут починається плутанина. Розібратися в ній пробували експерти під час програми "Країн...

1

Основні вакцини світу: які їхні особливості та відмінності.

Основні вакцини світу: які їхні особливості та відмінності.

Глобальна кампанія щеплень проти коронавірусу вже почалася. Утім розробки вакцин тривають і досі. Читати на сайті:

Коли в Україні почнеться вакцинація від COVID-19, Pro новини, 26 січня 2021.

Коли в Україні почнеться вакцинація від COVID-19, Pro новини, 26 січня 2021.

У випуску програми "Pro новини" за 26 січня – Україні у 2021 році обіцяють 8 мільйонів доз вакцини від COVID-19. Водночас в українських реаліях найоптимальнішим варіантом буде використання саме китайського препарату. Читати на сайті:

Жах! На Чернігівщині від  «корони»  помер лікар. Селяни залишились без меддопомоги

Жах! На Чернігівщині від «корони» помер лікар. Селяни залишились без меддопомоги

Село Нехаївка на Чернігівщині має близько тисячі мешканців. Чимало уже перехворіли коронавірусом. Причому, цілими родинами. Але надалі їх рятувати від недуг нікому - єдиний лікар помер. Від COVID-19. Їхати на мізерну зарплатню медики не поспішають...

Кухарям і кондитерам на замітку: Клопотенко і МОН розпочали реформу професійної кулінарної освіти.

Кухарям і кондитерам на замітку: Клопотенко і МОН розпочали реформу професійної кулінарної освіти.

Сучасні освіта у профтехучилищах. Донедавна ця фраза могла викликати здивування та знизування плечима. Нині ж співпраця освітян, влади та помітних постатей в кулінарії демонструє свіжість нових підходів. Викладачі матимуть сучасну програму виклада...

1 2