UAZMI

Новини, політика, економіка, фінанси, інтернет змі

Український бізнес дав прогноз: яким буде економічне зростання та інфляція.

Український бізнес очікує на подальше економічне зростання та помірну інфляцію. Такими є результати проведеного опитування менеджерів українських компаній, яке Національний банк провів у четвертому кварталі 2019 року, повідомляє прес-служба відомства.

Очікування респондентів щодо потреби в позикових коштах найближчим часом зросли. Водночас продовжують знижуватись оцінки щодо жорсткості умов доступу до банківських кредитів.

Дещо зменшилася кількість підприємств, яка планує брати банківські кредити. Компанії, які планують брати банківські кредити, продовжують надавати перевагу національній валюті. Основними чинниками, що стримують розвиток підприємств, залишаються занадто високі ціни на енергоносії, а також сировину та матеріали.

Рівень ділової активності

Попри незначне зниження у порівнянні з попереднім кварталом, рівень ділової активності компаній залишається досить високим: індекс ділових очікувань (ІДО) на наступні 12 місяців складає 112,0% (у попередньому кварталі – 115,3%).

Пожвавлення ділової активності очікують підприємства всіх видів економічної діяльності, крім респондентів сільського господарства. Найбільший рівень оптимізму у своїх прогнозах висловили підприємства добувної промисловості та інших видів діяльності (телекомунікації, комп’ютерне програмування, інформаційні та інші послуги).

Таблиця 1 – ІДО підприємств України та його складові

Джерело: НБУ.

Високий рівень ділової активності збережено завдячуючи високим оцінкам щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, фінансово-економічного стану підприємств та інвестиційних вкладень в засоби виробництва — видатків на машини, обладнання та інвентар.

Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні

Інфляційні очікування залишилися практично на рівні попереднього опитування, а курсові очікування поліпшуються четвертий квартал поспіль. Зростання споживчих цін очікується на рівні 7,0%. Частка компаній, яка прогнозує, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців не перевищить 7,5% або знизиться, практично не змінилась і становить 54,6% (у попередньому кварталі – 54,5%).

Рівень очікуваної інфляції

Рівень очікуваної інфляції залишився практично незмінним. Бізнес прогнозує темпи зростання споживчих цін через 12 місяців на рівні 7% (у третьому кварталі – 6,9%), що суттєво наближається до середньострокової інфляційної цілі Національного банку (5+/-1% в. п.).

Рисунок 2 – Розподіл очікувань зростання споживчих цін у наступні 12 місяців, відсоток відповідей

Джерело: НБУ.

Як і раніше, переважна більшість респондентів прогнозує, що зростання споживчих цін у наступні 12 місяців не перевищить 7,5%.

Очікування щодо курсу гривні

Очікування щодо курсу нацвалюти продовжили поліпшуватися. Так, упродовж наступних 12 місяців бізнес очікує курс на рівні 27,43 грн/дол. США. У попередньому кварталі цей показник становив 27,96 грн/дол. США. Майже половина компаній – 44,1% – уважає, що курс не перевищить 27,00 грн/дол. США.

Рисунок 3 – Динаміка очікуваного середнього обмінного курсу в наступні 12 місяців, гривень за 1 долар США

Джерело: НБУ.

Нагадаємо, аналітики провідних рейтингових агентствпрогнозують курс гривні в бік девальвації. Зокрема, аналітики JP Morgan прогнозують деяке ослаблення курсу нацвалюти у 2020-му – 26,5 грн за долар, у 2021 році – 27,5 грн за долар.

Очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців залишаються досить високими – більше третини компаній (37,6%) очікують на їх зростання, ще майже половина (46,8%) вважає, що ці показники залишаться на тому ж рівні.

Очікування підприємств щодо власного бізнесу

Понад третину компаній (36,6%) прогнозують зростання обсягів продажу товарів та послуг протягом наступних 12 місяців. Лише 13,1% очікують їх зниження. Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують підприємства всіх видів економічної діяльності, крім компаній будівельного сектору. Найвищі оцінки – у підприємств торгівлі та інших видів діяльності.

Покращення власного фінансово-економічного стану впродовж наступних 12 місяців очікують 28,0% компаній, погіршення – лише 9,4%. Поліпшення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім респондентів енерго- та водопостачання. Найвищими є очікування в підприємств торгівлі.

Найвищі очікування щодо зростання інвестицій на машини, обладнання та інвентар у підприємств добувної промисловості, енерго- та водопостачання, транспорту і звʼязку. Відтак, 26,9% компаній прогнозують зростання обсягу інвестицій в обладнання, а 12,2% підприємств очікують їх скорочення.

Скорочення персоналу очікують 18,5%, а 16,9% навпаки – прогнозують збільшення кількості працівників. Такими є респонденти енерго- та водопостачання, сільського господарства, переробної промисловості та транспорту і зв’язку. Збільшувати штат планують підприємства інших видів діяльності, будівництва та торгівлі, насамперед у Волинській, Запорізькій, Київській, Львівській, Харківській областях та у місті Києві.

Збільшується кількість компаній (69,2%), які планують підвищувати зарплати своїм працівникам упродовж наступних 12 місяців.

Частка компаній, що планує залучати кредити упродовж наступних 12 місяців, зменшилася до 41,9% (у попередньому кварталі -43,4%). Найбільше таких підприємств у секторі енерго- та водопостачання, а в регіональному розрізі – у Хмельницькій та Полтавській областях. Три чверті компаній (75,7%) надають перевагу позикам у національній валюті. Частка респондентів, яка збирається залучати кошти за кордоном, дещо зменшилася – до 9,6% (у попередньому кварталі – 10,9%).

Основним фактором, що за оцінками бізнесу обмежує спроможність нарощувати виробництво, залишаються занадто високі ціни на сировину та матеріали, а також енергоносії.

Нагадаємо, у грудні Індекс очікувань ділової активності знизився ще більше — до 48,6 (у листопаді показник становив – 49,1). За підсумками вересня індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зростав до позначки 56,6.

Автор: Діденко Сергій

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie