UAZMI

Новини, політика, економіка, фінанси, інтернет змі

Анна Тітова: Краудфандинг в Україні. (Не)легальне фінансування стартапів

Анна Тітова

Чому весь потенціал краудфаундингу в Україні не задіяний

Українці дуже здібна і заповзятлива нація. У нас завжди багато креативних ідей і працьовитості для їх втілення в життя. Але як це часто буває, для реалізації ідеї цього недостатньо — потрібні гроші. У друзів і родичів уже позичили, в банку досить високий відсоток по кредиту, та й проект не настільки масштабний, щоб звертатися до великих венчурним фондам … Що робити?

Рішенням проблеми може стати такою інноваційний спосіб збору коштів, як краудфандінг. Це інструмент, що дозволяє досить швидко залучати кошти від необмеженої кількості людей незалежно від їх місцезнаходження на спеціалізованих інтернет-майданчиках. А головне — це досить просто і не призводить до великої кількості додаткових витрат. Більш того, є ідеї, для збору грошей на які, швидше за все не підійде жоден з класичних способів залучення коштів (Наприклад, «збираю на мрію навчатися в Гарварді»). І ось тут краудфандінг буде чи не єдиним можливим способом зібрати потрібну суму.

Краудфандінг — що, хто і як

У краудфандінгом беруть участь три сторони: той, хто дає гроші (Спонсор), той, хто їх отримує (Автор проекту) та краудфандінговая платформа (Посередник).

Краудфандінговая платформа якраз і працює для того, щоб автор проекту і спонсор «Зустрілися» на інтернет-майданчику. Також платформа забезпечує виконання цілого комплексу завдань:

— аналіз проектів (В тому числі, попередній)

— безпосередньо збір коштів

— контроль за їх поверненням (Якщо проект не зібрав потрібну суму).

За супровід усього процесу платформа і отримує свій заробіток.

У краудфандінга є ряд безперечних переваг, що і робить його популярним серед стартаперів. З боку спонсорів можна відзначити такі чинники:

— наявність нікуди не вкладених накопичень, які не працюють і з часом знецінюються

— низький поріг входу на майданчик для інвестування

— бажання заробити або ж благодійно підтримати соціальні або культурні проекти

— можливість вкласти невелику суму

— можливість отримати унікальний продукт або іншу нефінансову подяку від автора проекту в разі його реалізації.

З боку автора проекту:

— більш простий і ефективний механізм в порівнянні зі складною механікою отримання кредиту і його дорожнечею

— альтернативний механізм отримання фінансування від фізичних осіб (Особливо актуально на регіональному рівні, де не представлені великі венчурні фонди)

— мінімальний набір формальних процедур для реєстрації свого проекту на майданчику для збору коштів.

При всій популярності краудфандінга в світі, в Україні цей бізнес в класичному його вигляді (Збір коштів на підтримку бізнес-проектів) фактично не розвинений. Є кілька краудфандінгових платформ, але їх діяльність здебільшого спрямована на підтримку культурних і соціальних проектів (Кіно, видавництво книг, різного роду благодійні проекти). Тобто, весь потенціал цього механізму не задіяний.

Що ж заважає розвитку краудфандінга в Україні

Краудфандінг, як і будь-який інший спосіб залучення коштів, містить в собі низку ризиків для учасників цього процесу. Давайте їх розглянемо.

Відсутність якісних процедур попередньої перевірки бізнес-проекту, аналізу його життєздатності, перевірки супровідних документів про проект (Бізнес-план, фінансово-економічне обґрунтування, документи фізичних осіб — авторів проекту, патентів, ліцензій та ін.). Такі перевірки повністю регулюються правилами краудфандінговой майданчика і можуть бути цілком формальними.

Також великим ризиком є відсутність чітко визначених правил повернення зібраних коштів в разі, коли проект не набрав мінімально необхідну для запуску суму. Такий ризик буде знятий в разі, якщо на законодавчому рівні зобов’язати платформи чітко визначати в своїх правилах умови і порядок такого повернення.

Є ризик шахрайства з боку недобросовісних авторів проекту, які можуть «Прикриватися» краудфандінговой платформою для збору коштів під фейковий проект. В такому випадку на початковому етапі складно визначити, що це шахрайство, і не вкладати кошти в такий псевдопроект. Також не захищені спонсори і автори проекту від махінацій самої краудфандінговой майданчики, яка в разі різкого припинення роботи залишає їх без механізму проведення розрахунків за укладеними через такий майданчик договорами.

Одним з головних недоліків також є відсутність законодавчої бази. Введення в правове поле базових понять в сфері краудфандінга дозволить використовувати його потенціал в повному обсязі.

Так, експерт Олександр Сорока, засновник професійної мережі для учасників венчурного ринку Startup. Network, вважає розробку та прийняття такого законодавства необхідним. Адже це відкриє нові можливості для бізнесу:

— Існуючі краудфандінговие майданчика за відсутності зрозумілого законодавства в Україні змушені будувати свої юридичні моделі в рамках загальних норм законодавства, — каже Олександр Сорока. — Це призводить до додаткових витрат і хиткою правової позиції платформи. У той же час відсутність належного регулювання, яке могло б забезпечити необхідний рівень безпеки всіх зацікавлених сторін, породжує високий рівень недовіри до краудфандінгом як з боку потенційних донаторов, так і з боку стартапу. Останній, в свою чергу, втрачає можливість залучення додаткових фінансових ресурсів і переїжджають в інші країни в пошуках фінансування на прозорих умовах.

Список стартапів, які могли б відбутися в Україні, але через відсутність чіткої законодавчої бази так тут і не відбуваються, зростає з кожним роком. Це і інноваційні гаджети, і інтерактивні рюкзаки, і навіть творчі продукти

Список стартапів, які могли б відбутися в Україні, але через відсутність чіткої законодавчої бази так тут і не відбуваються, зростає з кожним роком. Це і інноваційні гаджети, і інтерактивні рюкзаки, і навіть творчі продукти. Все, що не змогла забезпечити авторам таких проектів Україна, попросту «Переїхало» в інші країни. А «народна любов», виражена в донейтах на краудфандінгових платформах довела попит на продукцію таких стартапів.

Разом з тим, необхідно відзначити, що існуючі українські платформи заборонені і можуть функціонувати. Але є ряд юридичних нюансів, які можна трактувати по-різному. Наприклад, факт транзиту зібраних коштів через банківський рахунок краудфандінговой платформи за всіма ознаками підпадає під поняття фінансової послуги. Тому необхідно усунути неоднозначність трактувань на рівні закону і чітко визначити, до якого виду належить така діяльність.

Для вирішення однієї з головних проблем розвитку краудфандінга в Україні - прийняття законодавчої бази для цього виду бізнесу, була створена робоча група, в яку входять представники органів виконавчої влади, експерти ринку краудфандінга, засновники платформ, юристи. Група, вивчаючи досвід розвинутих країн, розробляє концепцію регулювання краудфандінга в Україні з урахуванням особливостей національного законодавства та його обмежень. Також групою підготовлений проект спеціального закону, що регулює основні поняття і процеси в сфері краудфандінга.

Підсумовуючи, необхідно зазначити, що ринок краудфандінга в Україні дуже перспективний. Але для подальшого активного розвитку життєво необхідне законодавче поле. З одного боку, воно введе діяльність краудфандінгових платформ в певну правову площину, але з іншого — не обтяжить гравців ринку зайвим регулюванням, ліцензіями, вимогами і не стане перешкоджати його розвитку.

Також необхідно зауважити, що прийняття закону — це важливий, але тільки лише перший крок у розвитку краудфандінга. Надалі необхідно популяризувати його шляхом розвитку інфраструктури підтримки стартапів в цілому.

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie