UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

Найгірший місяць: січень 2022 на тлі втрати ринків у $5 трлн.

Січень-2022 може стати для світових ринків найгіршим місяцем із початку пандемії.

Про це пише Bloomberg. За неповні три тижні капіталізація глобальних фондових бірж зникла на 5 трильйонів доларів внаслідок фронтальних розпродажів, що охопили майданчики від Азії до США.

На очікуваннях жорсткості політики ФРС — зі зупинкою «друкарського верстата» і підвищенням доларових ставок — американські акції втратили 10% за індексом S&P500 і понад 15% за високотехнологічним Nasdaq, що стало для нього найгіршим результатом із глобальної фінансової кризи у жовтні 2008 року.

Обвал ринків та загроза рецесії

Індекс компаній малої капіталізації Rusell 2000 обвалився на 20% і опинився на межі «ведмежого ринку», а «Індекс страху» VIX підскочив до максимуму з жовтня 2020 року.

«Подвійний удар від ризикових подій виявився надто сильним, щоб на Уолл-стріт змогли його переварити», – зазначає Фіона Чінкотта, старший аналітик City Index.

Рисунок 1 – Динаміка світового ринку

Джерело: Bloomberg.

Передусім, інфляція у США прискорилася до максимуму за 40 років (7% у грудні), і вже у березні ФРС зупинить викуп активів та може почати підвищення відсоткових ставок. Також, над Європою нависла загроза війни, і ліквідувати її шляхом переговорів із Росією поки що не вдалося.

«Інвестори рятуються втечею з ризикових активів», – констатує Чинкотта. Європейські акції у понеділок пережили найгірший обвал із червня 2020 року — на 3,81% за індексом EuroStoxx600. Біржі Франції та Німеччини завершили день падінням майже на 4%, тоді як газові котирування злетіли на 16% та знову перевищили $1 тис. за тисячу кубометрів.

«Загроза конфлікту біля кордонів тисне на європейські індекси в міру того, як тануть надії на те, що дипломатам вдасться прийти до чогось суттєвого», – зазначає Сюзанна Стрітер, старший аналітик Hargreaves Lansdown.

У понеділок США, Британія та Австралія розпочали евакуацію посольств з Києва, а НАТО привело війська та боєготовність та відправило додаткові сили на східний фланг. США тим часом розглядають можливість перекидання до Європи контингенту з 5 тисяч солдатів, який, як стверджують джерела The New York Times, у разі потреби може бути збільшений у 10 разів.

Момент істини для ринків настане у середу, коли відбудеться чергове засідання ФРС, зазначає Крейг Ерлам аналітик OANDA. Котирування ф’ючерсів на ставку Федрезерва минулого тижня заклали чотири підвищення цього року, і американському ЦБ належить знайти «тонкий баланс», вказує Ерлам: з одного боку, переконати інвесторів у своїй здатності приборкати інфляцію, а з іншого — не обрушити ринки.

Інвестори турбуються, що посилення грошової політики в США може обернутися економічним спадом, говорить Стівен ДеСанктіс, стратег Jefferies. Перші тривожні дзвіночки вже пролунали: індекс ділової активності в секторі послуг Штатів у січні впав з 57,6 до 50,9 пункту та опинився на межі зони рецесії, яка починається нижче за позначку 50.

«Інвестори бачать, що агресивний Федрезерв може зіштовхнути економіку в рецесію», – говорить ДеСакнтіс.

Чи вплинуть події на монетарну політику ФРС США

Нинішній спад на фондовому ринку може налякати деяких інвесторів, але малоймовірно, що він налякає чиновників Федеральної резервної системи настільки, щоб вони відхилилися від поточної політики.

Про це повідомляє CNBC. Насправді Уолл-стріт дивиться на ФРС, яка може говорити ще жорсткіше на цьому тижні, оскільки вона, схоже, зайнята боротьбою з небувалими максимумами інфляції на тлі ринкових потрясінь.

Goldman Sachs і Bank of America заявили в останні дні, що вони бачать зростаючі шанси на ще більш яструбину політику центрального банку, що означає велику ймовірність ще більшого підвищення відсоткових ставок та інших заходів, які скасують саму м’яку монетарну політику в історії США.

Цей настрій поширюється та змушує інвесторів переоцінювати фондовий ринок, який постійно досягав нових історичних максимумів, але у 2022 році різко розгорнувся в іншому напрямку.

«S&P упав на 10%. Цього недостатньо для ФРС, щоби змінити рішення посилення політики. Вони мають продемонструвати певну позицію до інфляції», – сказав Пітер Буквар, директор з інвестицій Bleakley Advisory Group. «Так швидко підлещуватися перед ринком, нічого не роблячи щодо інфляції, було б для них поганим тоном».

За останні два місяці ФРС різко змінила ситуацію з інфляцією, яка досягла майже 40-річного максимуму.

Чиновники Центробанку не діяли більшу частину 2021 року, називаючи швидке зростання цін «минущим», обіцяючи утримувати короткострокові ставки за позиками на рівні близько нуля доти, доки не буде досягнуто повної зайнятості. Але оскільки інфляція стійкіша та інтенсивніша, ніж прогнозує ФРС, політики вказали, що вони почнуть підвищувати процентні ставки у березніта посилювати політику в інших місцях.

«Це пов’язано із круговим характером монетарної політики. Це піднімає ціни на активи, коли вони натискають на газ і падають, коли вони відступають», — сказав Буквар. «Різниця цього разу в тому, що мають нульову ставку, а інфляцію — 7%. Тому вони не мають вибору, крім як реагувати. Прямо зараз вони поки що не збираються переходити на ринки».

Федеральний комітет з відкритих ринків, який встановлює процентні ставки, збирається у вівторок та середу.

Порівняння з 2018 роком

ФРС має значний досвід зміни курсу перед лицем ринкових потрясінь. Нещодавно політики змінили курс після серії підвищень ставок, кульмінацією яких став грудень 2018 року. Побоювання з приводу глобального економічного спаду перед жорсткістю ФРС призвели до гіршого в історії Різдва того року обвалу ринку, а наступного року сталося дещо зниження ставок, щоб заспокоїти нервових інвесторів

Крім інфляції, між цим часом та тим провалом ринку є відмінності.

DataTrek Research здійснив порівняння грудня 2018 року з січнем 2022 року та виявив низку ключових відмінностей: тоді S&P 500 знизився на 14,8% у порівнянні з 8,3% на момент закриття п’ятниці; падіння промислового індексу Доу-Джонса з 14,7% до 6,9% зараз; індекс волатильності CBOE досягнув максимуму на рівні 36,1, а потім досяг 28,9; облігації інвестиційного рівня мають спреди на рівні 159 базисних пунктів (1,59 в. п.), тоді як зараз вони становлять 100; високоприбуткові спреди в 533 базисних пункти проти 310 базисних пунктів наразі.

«За будь-якими мірками, оскільки ФРС намагається оцінити стрес на ринках капіталу… ми далекі від тієї ж точки, що й у 2018 році, коли центральний банк переглянув свою позицію у грошово-кредитній політиці», — написав співзасновник DataTrek Нік Колас у своєму щоденному дописі.

«Іншими словами, поки ми не отримаємо подальшого розпродажу ризикованих активів, ФРС просто не буде переконана, що підвищення відсоткових ставок і скорочення розміру її балансу у 2022 році швидше викличе рецесію, ніж м’яку посадку», – сказав він.

Але події ринку в понеділок додали хвилювань. До обіду ключові середні індекси впали більш ніж на 2%, при цьому акції технологічних компаній, чутливі до ставок, на Nasdaq виявилися у гіршому становищі, впавши більш ніж на 4%.

Ветеран ринку Арт Кашин сказав, що, на його думку, ФРС може звернути увагу на недавні продажі та відмовитися від жорсткості позиції, якщо різанина продовжиться.

«ФРС дуже нервує з приводу цих речей. Це може дати їм привід трохи сповільнити крок», – заявив Кашин, директор з операцій UBS. «Я думаю, що вони прикриють ринок, якщо справи підуть гірше, якщо ми не досягнемо дна тут і не розвернемося, а вони продовжать продавати до пізньої весни, початку літа», – зазначив він.

Однак, стратеги та економісти Bank of America заявили у понеділок у спільній записці, що ФРС навряд чи зрушить з місця.

Банк заявив, що очікує, що голова ФРС у середу дасть сигнал про те, що «кожне засідання проводиться у прямому ефірі» щодо підвищення ставок або додаткових заходів жорсткості. Ринки вже оцінюють щонайменше чотири підвищення цього року, і Goldman Sachs заявив, що ФРС може підвищувати ставку на кожному засіданні, починаючи з березня, якщо інфляція не знизиться.

У той час як ФРС навряд чи встановить конкретні плани, і Bank of America, і Goldman Sachs вважають, що центральний банк схиляється до завершення купівлі активів протягом найближчих місяців або двох, а повне скорочення балансу почнеться приблизно у середині року.

Хоча ринки очікували, що згортання купівлі активів повністю завершиться у березні, BofA заявив, що є шанс, що програма кількісного пом’якшення може бути зупинена у січні чи лютому. Це, своєю чергою, може бути важливим сигналом для ставок.

«Ми вважаємо, що це здивує ринок і, ймовірно, стане сигналом до ще більш яструбиного розвороту, ніж очікувалося раніше», – йдеться у замітці дослідницької групи банку. «Оголошені на цих зборах рішення щодо звуження підвищить шанси, які ми приписуємо підвищенню на 50 б.п. у березні та ще одному потенційному підвищенню на 50 б.п. в травні».

Ринки вже заклали в ціні чотири підвищення на чверть процентного пункту цього року і схилялися до п’ятої, перш ніж зменшити ці шанси у понеділок.

Буквар сказав, що ця ситуація є результатом невдалої політики ФРС щодо «гнучкого середнього таргетування інфляції», прийнятої у 2020 році, яка віддавала пріоритет зайнятості над інфляцією, темпи якої можна порівняти з кінцем 1970-х та початком 1980-х років за часів м’якої політики центрального банку.

«Вони не можуть друкувати робочі місця, тому вони не збираються наймати людей у ​​ресторанах», – сказав він. «Отже, вся ця ідея про те, що ФРС може якимось чином впливати на робочі місця, у короткостроковій перспективі, безумовно, оманлива. Тут багато втрачених уроків із 1970-х».

Автор: Діденко Сергій

Останні новини

Світовий банк виділить десятки мільярдів на боротьбу із продовольчою кризою.

Світовий банк виділить 30 мільярдів доларів, щоб допомогти впоратися із кризою продовольчої безпеки, якій загрожує війна Росії в Україні. Напад РФ на Україну вже спричинив припинення експорту більшої частини зерна з регіону. «Зростання цін на прод...

UA.NEWS

ЗСУ готують до наступу, аграрії засівають поля: ситуація на Запоріжжі.

ЗСУ готують до наступу, аграрії засівають поля: ситуація на Запоріжжі.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

5 годин в черзі або пальне привезуть додому за 80 грн/літр: що відбувається на українських заправках.

5 годин в черзі або пальне привезуть додому за 80 грн/літр: що відбувається на українських заправках.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

Німеччина долучилася до порятунку українського зерна.

Німеччина долучилася до порятунку українського зерна.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

ЗСУ звільняють території / Воєнний стан подовжено - Час новин: підсумки - 18.

ЗСУ звільняють території / Воєнний стан подовжено - Час новин: підсумки - 18.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

Українські військові звільнили село Дементіївка на Харківщині - Генштаб.

Українські військові звільнили село Дементіївка на Харківщині - Генштаб.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

ЄС відбудує Україну, морпіх США на Харківщині, тонна тротилу під Києвом  84 день.

ЄС відбудує Україну, морпіх США на Харківщині, тонна тротилу під Києвом 84 день.

Нас вимкнули з етеру. Але ми разом з вами продовжуємо лупити рашистів в Ютюбі! Підтримайте журналістів на інфопередовій. Разом до Перемоги! Дивіться останні новини України і світу онлайн. Друзі, ставте лайк або не ставте :) Для нас важлива ваша ре...

1