Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Як емоції та стрес впливають на навчання

Бути щирими та формулювати позитивне ставлення до явищ

Чи звертали ви увагу на те, наскільки сильно ті чи інші події впливають на наше сприйняття навчального матеріалу ? Буває так, що, попри всі зусилля, інформація геть не запам’ятовується. А буває, що через багато років у голові спливають картинки якогось надзвичайного уроку, і ми подумки проговорюємо фізичні формули. Тож від чого залежить наша здатність учитися й запам’ятовувати? Спробуймо дослідити разом!

Почнімо з першого надважливого наразі пункту, а саме з розмови про стрес — стан, у якому ми живемо й навчаємося останніх вісім місяців. Із одного боку, стрес погіршує всі когнітивні процеси: рівень концентрації, запам’ятовування тощо стрімко падають. Часто можна почути, що дитина, яка добре вчилася кілька років, цього навчального року не може витримувати звичного темпу. Також трапляються випадки, коли в дітей погіршується мовлення, здатність фокусувати увагу чи навичка письма. Ці процеси — закономірні, адже стрес є реакцією організму на новизну та невизначеність. Чим більше невизначеності — як наразі в Україні, — тим слабше працює ділянка мозку, що відповідає за навчання. До речі, той самий ефект спостерігається в класах, де вчитель сконцентрований на оцінюванні або висуває надмірні вимоги. Діти перебувають у постійному стресі, що призводить до погіршення описаних вище розумових процесів. У науці це має назву «дистрес» — явище, коли людина не може пристосуватися до постійних викликів і просто втомлюється.

Але є й інший тип стресу — короткостроковий, помірний — еустрес. Ця реакція покликана захищати людину від небезпеки, але також може дати стимул для подолання бар’єру в навчанні. Для цього досвідчені викладачі використовують різні нетипові активності: квести, ТРВЗ-батли (ТРВЗ — теорія рішення винахідницьких задач), завдання «із зірочкою». Такі активності кидають виклик, підвищують рівень гормону стресу в момент ознайомлення із завданням та його виконанням (особливо в обмежений час або у форматі змагання) та дарують смак перемоги після завершення.

Тепер можемо перейти до наступного пункту, який безпосередньо впливає на наше сприйняття навчального матеріалу, а саме — сили емоцій. Пам’ятаєте, як під час навчання, напружуючи зусилля, ви отримували результат і подумки промовляли: «Оце я молодець!» або «Як круто, що я це можу!»? Така реакція — смак перемоги. Саме в ньому лежить перший ключ до застосування емоційного фактора в навчанні.

Читайте також: Як мотивувати дитину до навчання? Поради для батьків і вчителів

Коли ми допомагаємо дитині пройти шлях від помірного стресу до успішного вирішення, ми формуємо в ній як інтерес до навчання, так і звичку долати виклики. Але тут треба бути дуже обережними! Недарма в попередньому реченні використано словосполучення «допомогаємо пройти шлях». Ми, дорослі, відповідальні за організацію цього процесу і маємо об’єктивно відповідати на низку запитань:

  • Із труднощами якого рівня зіткнеться дитина?
  • Чи готова вона до таких труднощів (наприклад, до засвоєння навчального матеріалу на певному рівні) ?
  • На які етапи вона розіб’є процес подолання?
  • Із яким настроєм вона підходитиме до виконання завдань?
  • Чи не буде радість завершення чимось зіпсована (тут одразу спадають на думку фрази на кшталт «А чому лише друге місце на олімпіаді, а не перше?»)?

Тільки правильна організація кожного з цих кроків дозволить дитині отримати позитивні емоції від навчання та подолання труднощів і закріпить у неї відчуття успіху.

Що ж робити, коли дитина вже має негативний досвід навчання або геть не сприймає певного матеріалу?

По-перше, треба чесно з нею поговорити, почути, чому та за яких умов сформувалися негативні емоції, і показати, що насправді їх можна трансформувати й у позитивний досвід. Тому для батьків та вчителів є один хитрик: запропонуйте дитині придумати історію навколо складної для неї теми. Наприклад, казку про фізичне явище, що намагалося знайти друзів або відчути себе потрібним. Така вправа допомагає активувати креативне мислення, подивитися на тему, що вивчається, під новим кутом, а також отримати позитивні емоції від процесу навчання.

По-друге, важливо подивитися на зовнішні процеси, що впливають на дитину. Можливо, її негативний досвід пов’язаний не з предметом або темою, а з невдалим жартом однокласників? Чи нелюбов до уроків фізичної культури викликана відчуттям брудного тіла? В першому випадку ми можемо говорити про те, як інколи люди несвідомо роблять нам боляче. У другому — покласти до рюкзака серветки, чисту футболку та сухий шампунь. Усунення побутових причин негативних емоцій може істотно вплинути на навчальний процес. І тут ще один хитрик: побудова довірливих стосунків із дитиною допоможе вчасно розпізнавати негативні ставлення та емоції й у відвертій розмові усувати їх.

Читайте також: Сила правил у навчанні та вихованні дітей

Розглянемо ще один різновид впливу емоцій на навчання. Ви, напевно, спостерігали в дітей прагнення відкласти складні завдання на потім через страх обсягу, невдачі, втому або попередні переживання негативного досвіду? Авторка бестселера «Навчитися вчитися» Барбара Оуклі наголошує, що прокрастинувати — це цілком нормально. Але важливо при тому дотримуватися кількох позитивних правил:

  1. Уникати комп’ютера: він затягує та забирає ресурс, необхідний для виконання подальших завдань.
  2. Визначити найпростіше завдання з тих, які необхідно зробити (але сідати за нього одразу не треба).
  3. Записати формули, необхідні для розв’язання задач, мати їх під рукою.
  4. Займатися справами, що надихають або відволікають від важких думок.

Таким чином ми активуємо розпорошений режим мислення, і мозок фоново працює над розв’язанням завдань. При цьому ми не марнуємо час на безрезультатне фокусування та нагромадження негативних емоцій. Тож якщо ви бачите, що дитина не підходить до виконання якогось завдання, запропонуйте їй наведений вище алгоритм і допоможіть пройти його покроково. Розкажіть про свій досвід відкладання на потім і про те, що допомагає вам повертатися до роботи. Важливо не використовувати фрази на кшталт «не хочу, але треба», «успіху досягають лише ті, хто багато працює» або «а ти думав, у житті все легко дається?» Такими формулюваннями ми посилюємо негативні установки дитини, що можуть вплинути на її подальше подолання труднощів та відчуття успіху. Натомість важливо бути щирими і формулювати позитивне ставлення до явищ (як-то з допомогою вигаданої історії, як було зазначено вище).

Насамкінець. Ми маємо допомагати дітям розпізнавати базові емоції: радість, подив, сум, гнів, страх, огиду. Через розпізнавання можна перейти до усвідомлення того, що в нас викликає кожну з цих емоцій. А потім буде легко зрозуміти, як кожну з емоцій можна використовувати для ефективного навчання. Наприклад, вивчати природничі науки через подив або через гнів долати перешкоди.

Related video

Більше про те, як емоції впливають на навчання та як учителям працювати з емоціями в класі, можна дізнатися на безкоштовному онлайн-курсі « НУШ:базова середня освіта » від громадської спілки «Освіторія» за підтримки Міністерства освіти і науки України та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Дивіться спецтему: «Зернова ініціатива»: ще два кораблі з агропродукцією вийшли з українського порту 27 тисяч тонн української агропродукції відправили до країн Азії. Окупанти обстріляли Донецьку область з артилерії та мінометів: є загиблі та поранені В результаті обстрілів Бахмута загинули мирні жителі. В РФ через санкції виник гострий дефіцит медичних препаратів — ГУР У приватних розмовах російські хірурги визнають, що запас медикаментів різко скорочується. Перевірки ВПО: чи пов'язані вони з військовим обліком чоловіків Чоловіки призовного віку мають перебувати на обліку у військкоматі. Понад 700 тисяч росіян виїхали до Грузії після оголошення мобілізації в РФ – Зурабішвілі Близько 100 тисяч росіян залишилися в Грузії.

Що таке HCD, звідки взявся та як працює ?
Останні новини
В Україні почали видавати повістки нового зразка: подробиці.

В Україні почали видавати повістки нового зразка: подробиці.

В Україні військовозобов'язаним відповідно до ухвалених правил військового обліку почали видавати повістки нового зразка. Про це пише «Судово-юридична газета». Як зазначив начальник Тернопільського обласного територіального центру комп...

Патріот Донбасу

Ексрадник Меркель: Україна має отримати винищувачі

Києву варто надати американські винищувачі F-16 чи бойові літаки радянської розробки, вважає Крістоф Гойсґен - глава Мюнхенської конференції з безпеки та багаторічний радник колишньої канцлерки Німеччини Анґели Меркель.

Deutsche Welle

ПРИГОЛОМШЛИВА заява! НАТО готове до прямої конфронтації з РФ.

ПРИГОЛОМШЛИВА заява! НАТО готове до прямої конфронтації з РФ.

Очільник Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив, що Альянс готовий до прямої конфронтації з Росією. Читати більше на сайті: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинио...

Оце так залп! Потужне відео з фронту #shorts

Оце так залп! Потужне відео з фронту #shorts

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #зсу #зсу_найкращі #збройнісилиукраїни

Путін приховує БЕЗЛАД в армії РФ / ГЕРАСИМОВ провалив ГІПЕРНАСТУП.

Путін приховує БЕЗЛАД в армії РФ / ГЕРАСИМОВ провалив ГІПЕРНАСТУП.

Видання New York Times проаналізувало, чому російський диктатор Владімір Путін вирішив змінити командувача війни в Україні генерала Сєргєя Суровікіна на голову генштабу Валєрія Герасимова. Читати більше на сайті: Оперативно про війну в Україні у н...

️️Звернення Зеленського за 29 січня

️️Звернення Зеленського за 29 січня

Українські захисники продовжують стримувати навалу російських окупантів. Президент Володимир Зеленський 29 січня записав традиційне звернення, в якому розповів про ситуацію на фронті. На сайті: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #но...

ПРИГОЖИН згасає! Путін просить його прибрати? #shorts.

ПРИГОЖИН згасає! Путін просить його прибрати? #shorts.

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

Ворог ЗІРВЕ контрнаступ ЗСУ? / Кульмінація планів Путіна на Донбасі.

Ворог ЗІРВЕ контрнаступ ЗСУ? / Кульмінація планів Путіна на Донбасі.

Росія готується до нового великого наступу і продовжує активні дії на Донбасі. Також окупанти активізувалися на Півдні, зокрема на Запорізькому напрямку. Читати більше на сайті: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукр...