Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Лагідна націоналізація: як акціонери Альфа-Банку намагаються перетворити його на Sense.

Учора, 1 грудня, Альфа-банк змінив назву на Sense Bank (Сенс Банк). Разом із назвою він зазнає і більш глобальних змін, пов'язаних з російським громадянством його основних акціонерів.

Понад місяць тому набрав чинності закон №2643-IX, в якому прописано процедуру виведення з ринку системно важливих банків. Його головна ідея в тому, що націоналізація цієї категорії банків відбуватиметься без докапіталізації шляхом викупу державою за символічну суму в 1 гривню. Можна сказати, що це подарунок.

Попри те, що до категорії системно важливих віднесено 14 банків (їх повний перелік – тут), згаданий закон був розроблений і може бути застосований щодо колишньої «Альфи».

Ще з початку війни українська влада взяла впевнений курс на націоналізацію всіх активів, які так чи інакше пов'язані з росією та її громадянами.

Mind пояснює, чим унікальна історія Альфа/Sense Bank у порівнянні з іншим російським бізнесом в Україні та якою може бути його подальша доля.

На підставі чого проводиться конфіскація активів росії на території України? Механізм націоналізації російських активів в Україні Верховна Рада де-факто запустила після того, як ухвалила законопроект №7122. Він набув чинності в березні як закон №2116-IX. Після цього до нього було внесено низку поправок.

Його норми передбачають вилучення майна:

 • у юридичних осіб, засновником, бенефіціаром чи власником корпоративних прав у яких є рф;
 • у фізичних осіб-громадян рф, а також у фізосіб, які мають тісний зв'язок з державою-агресором або ведуть діяльність у росії.

Згідно із законом № 2116-IX, можуть бути вилучені будь-які без винятку активи російської федерації або його резидентів на території України. У тому числі, кошти, валютні цінності, вклади в банках, рухоме та нерухоме майно, майнові права, корпоративні права, цінні папери.

Зазначимо, що ці активи не переходять у власність держави за замовчанням – держава має зайняти проактивну позицію щодо цього.

Чому для Альфа/Сенс Банку знадобився спеціальний режим націоналізації? Сам собою закон №2643-IXпро виведення з фінансового ринку системно важливих банків, що з'явився восени, по суті лягає в канву ідеї щодо націоналізації російських активів. І хоча в самому банківському законі безпосередньо про перехід під контроль держави банків, пов'язаних із росією, нічого не сказано, за багатьма ознаками можна було зробити висновок, що головний кандидат на викуп за 1 гривню – саме Sense Bank.

 • По-перше , це єдиний банк із російськими власниками, який входить до числа системно важливих.
 • По-друге , проти всіх російських акціонерів банку введено санкції, і вони не можуть приймати жодних рішень щодо своєї фінустанови.
 • По-третє , Sense Bank є великим гравцем і посідає восьме місце за розміром активів серед усіх чинних банків. У ньому на 1 жовтня 2022 року було сконцентровано майже 45 млрд грн коштів населення.

Тому була потрібна процедура, яка за необхідності дозволить передати банк у власність державі максимально безболісно для всього ринку – без паніки та відтоку вкладників.

Це пусті домисли чи є офіційне підтвердження? Чутки про те, що закон №2643-IX було ухвалено, аби отримати можливість провести націоналізацію Sense Bank, підтвердила депутат від правлячої партії «Слуга Народу» Роксолана Підласа. В інтерв'ю газеті Telegraf вона заявила, що закон розроблений саме під колишній Альфа-банк. «Процедура така: Нацбанк формально визнає його неплатоспроможним, потім докапіталізує, після чого відбувається націоналізація. Це не означає, що банк перестане працювати. Він досить стабільний. Уряд не виводитиме його з ринку», – заявила Підласа.

У чому основна відмінність кейсу «Альфи» від долі інших російських активів? Насамперед – у позиції акціонера, яку можна назвати конструктивною.

Михайло Фрідман відчайдушно бореться за збереження статусу «гарного росіянина» і тому готовий не лише передати свій банк державі, а й навіть продовжувати його фінансувати.

Крім того, будь-які пертурбації з настільки великою фінустановою загрожують соціальними та секторальними наслідками.

Хто серед клієнтів Альфа/Sense банку? Депозитний портфель генерували переважно фізичні особи. Частка вкладів населення у депозитах банку – понад 68%.

До війни банк активно кредитував АПК, видобувну галузь, паливно-енергетичний комплекс, рітейл.

Серед його клієнтів – «Укргазвидобування», холдинг AgroGeneratio, НАЕК «Енергоатом», НПІГ «Інтерпайп», «Кернел», «Астарта», Нікопольський завод феросплавів ( дані з відкритих джерел. – Mind ).

Також банк є активним учасником держпрограми «5-7-9». За весь час її існування він видав 2,4 млрд грн кредитів.

Який статус російських (екс?) акціонерів банку? Одразу після 24 лютого, коли відбулося повномасштабне вторгнення, стало зрозуміло, що власники Sense Bank будуть змушені шукати можливості, як зберегти банк і убезпечити його від конфіскації.

Ще 28 лютого Європейський Союз запровадив персональні санкції проти двох головних акціонерів банку – Михайла Фрідмана та Петра Авена (обидва мають громадянство росії). Станом на 1 січня 2022 року їм належало понад 45% акцій банку ( тут і далі – дані про бенефіціарів, надані НБУ ).

Через кілька днів після цього рішення пресслужба банку повідомила про те, що частка підсанкційних осіб, які опосередковано володіють акціями Альфа-Банку Україна, буде передана у власність узгодженим з НБУ фізичним та юридичним особам-резидентам України.

«Тривають перемовини з великими польськими та українськими компаніями, приватними інвесторами. Мажоритарними власниками банку залишаються великі європейські та американські фонди та компанії. Це рішення зніме репутаційні ризики на тлі санкційних обмежень стосовно двох акціонерів-фізичних осіб», – сказано у заяві банку.

Але структура власності, проте, суттєво не змінилася. До 21 квітня 2022 року (це «найсвіжіші» дані про бенефіціарів) у руках Фрідмана та Авена, як і раніше, залишалося 45% акцій банку. При цьому майже 41% акцій сконцентрував Андрій Косогов (має громадянство рф). Він був одним із співзасновників «Альфа-груп», до складу якої входить Sense Bank. Косогов отримав пакети акцій двох попередніх акціонерів банку – Германа Хана та Олексія Кузьмичова.

Чи здійснюють вони операційне управління? Офіційно ні.

З 21 квітня всі російські власники втратили право голосу за акціями банку. Функції ключового власника Sense Bank було передано Симеону Дянкову.

«Акціонерів відсторонено від будь-якої участі в управлінні банком. Право голосу за акціями підсанкційних акціонерів Sense Bank ( правонаступник Альфа-Банку Україна. – Mind ) отримав Симеон Дянков – колишній міністр фінансів та віце-прем'єр Болгарії, нинішній голова Групи фінансових ризиків Лондонської школи економіки», – повідомила у коментарі на запит Mind пресслужба банку. Дянков здійснює управління банком як довірена особа досі – 13 жовтня Нацбанк продовжив його повноваження.

При цьому Фрідман, Авен та Косогов з 19 жовтня 2022 року перебувають під санкціями Ради національної безпеки та оборони України (РНБО). Обмеження введені в дію указами президента Володимира Зеленського №726/2022 та 727/2022.

НБУ, до речі, у жовтні повідомив, що заборонив отримання Андрієм Косоговим суттєвої участі у капіталі Sense Bank. Як пояснив Нацбанк, 15 квітня регулятор визнав Косогова власником опосередкованої суттєвої участі у капіталі банку у розмірі 40,96% статутного капіталу. Разом з тим НБУ заявив, що Косогов отримав ( пряму. – Mind ) суттєву участь без погодження Нацбанку і з порушенням вимог законодавства України.

Чому знадобилося перейменування? Рішення про перейменування – щоб дистанціюватися від асоціації з країною-агресором і уникнути великих іміджевих втрат – було ухвалено ще в червні правлінням банку.

Як нову назву було обрано бренд Sense Bank, він співзвучний з мобільним застосунком Sense, який банк розвиває і просуває вже кілька років. У вересні НБУ погодив зміни до статуту Альфа-Банку щодо його перейменування в Sense Bank. Фактично під новим ім'ям фінустанова почала працювати з 1 грудня.

Що це за мільярд, який пропонувалося влити до банку? У вересні в The Wall Street Journal з'явилася інформація про те, що акціонери банку хочуть поповнити його капітал на $1 млрд. Згодом плани докапіталізації на цю суму підтвердив і голова наглядової ради банку Роман Шпек. За його словами, гроші потрібні, щоби підтримувати норматив адекватності капіталу банку, а також на участь у фінансуванні економіки та пріоритетних проектів Кабінету Міністрів.

Через місяць, у жовтні, готовність не лише докапіталізувати своє дітище, а й за необхідності «подарувати» його державі відкрито підтвердив Михайло Фрідман. Він направив голові НБУ Андрію Пишному листа, в якому поскаржився на сплановану інформаційну атаку на банк, яка може зашкодити не лише фінустанові, а й її клієнтам.

При цьому Фрідман повідомив, що згоден підтримувати стабільність банку і має намір «влити» в нього $1 млрд, а якщо Кабмін і НБУ вирішать, що у Sense Bank має бути інший власник (наприклад, держава) – і «абсолютно безкоштовно передати акції банку» .

Щоправда, є одне «але»: фізично здійснити таке велике поповнення капіталу акціонери наразі не можуть, оскільки вони (як і їхні гроші) перебувають під санкціями. До речі, The Wall Street Journal, посилаючись на поінформовані джерела, писала, що Фрідман хоче в обмін на докапіталізацію банку домогтися зняття санкцій, які на нього разом із ЄС наклала влада Великобританії. Сам банкір ці припущення спростував.

Яке майбутнє чекає на Альфа / Sense банк? Поки що Sense Bank перебуває у підвішеному стані. Як повідомила Mind пресслужба фінустанови, акціонери, як і раніше, готові капіталізувати банк із власних коштів.

«Сьогодні триває активна робота з Єврокомісією, відповідними органами Князівства Монако, а також з регулятором Великобританії з розморожування 1 млрд дол. Адже кошти перебувають у Монако, але банк – британський ( формально. – Mind ). Крім того, [Михайло] Фрідман подав документи для отримання ліцензії Управління щодо застосування фінансових санкцій Мінфіну Великобританії. Ця ліцензія дозволить перерахувати кошти для докапіталізації», – йдеться в офіційному коментарі банку.

Після отримання рішень щодо розморожування коштів Sense Bank направить на розгляд НБУ повний пакет документів для схвалення збільшення капіталу. Гроші, влиті в капітал, банк хоче використати для повоєнного відновлення та кредитування ключових галузей економіки, інфраструктури, соціальної сфери.

«Також ми пропонуватимемо ухвалити рішення, які нададуть Sense Bank однакові конкурентні умови для розвитку порівняно з іншими учасниками ринку», – уточнює пресслужба фінустанови.

Деякі фінансові показники Sense Bank, млрд грн

На 1.01.2022 На 1.10.2022 Зміни, %
Активи 7.97 5.75 -27,92
Власний капітал 12.91 8.68 -32,76
Кредитний портфель 60.33 50.66 -16,04
Кошти фізосіб 48.91 44.75 -8,51
Чистий прибуток 2,46 (на 1.10.2021) -4.32 х
Рефінансування від НБУ 8.62 4.73 -45,07%

Дані НБУ

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

 • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
 • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
 • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
 • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
 • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
 • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

Особистий тайм-менеджмент або як управляти своїм часом.
Останні новини

На Київщині троє людей загинули через генератор

У Княжичах на Київщині троє людей загинули від отруєння чадним газом через неправильне використання генератора. Джерело: голова поліції Київщини Андрій Нєбитов у Telegram Дослівно: "У приватному будинку в Княжичах без ознак життя виявили 45-річног...

Українська правда

Скільки заробляють українські біженці у Швейцарії – опитування.

Скільки заробляють українські біженці у Швейцарії – опитування.

У Швейцарії провели масштабне опитування щодо зайнятості та заробітків біженців з України. Як пише «Хвиля», опитування провела Бернська Вища школа прикладних наук (BFH) на замовлення Державного секретаріату у справах міграції. Так, з п...

Патріот Донбасу

Росія підставила Іран / СКАБЄЄВА та СОЛОВЙОВ проковтнули язик.

Росія підставила Іран / СКАБЄЄВА та СОЛОВЙОВ проковтнули язик.

Іранські військові об'єкти одразу в декількох містах країни атакували невідомі безпілотні літальні апарати. Ведуча 24 каналу відреагувала на це та зауважила, що Росія серйозно підставила Іран, а пропаганда одразу проковтнула язик. Читайте до теми:...

Тільки подивіться, як насипає наша артилерія! #shorts.

Тільки подивіться, як насипає наша артилерія! #shorts.

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #зсу_найкращі #зсу #збройнісилиукраїни #зброя_україни

Чи причетний Ізраїль до вибухів? Іран ніколи не відповідав одразу, він почекає 2-3 дні – Семиволос.

Чи причетний Ізраїль до вибухів? Іран ніколи не відповідав одразу, він почекає 2-3 дні – Семиволос.

Ігор Семиволос – директор центру близькосхідних досліджень. Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На рації" Або купити "гарячий" кален...

Потужна відплата непроханим гостям! #shorts

Потужна відплата непроханим гостям! #shorts

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​ #войнавукраине2022 #оружие #зсу #зсу_найкращі

СКАБЄЄВА точно знає, хто БОМБИВ ІРАН / ПЄСКОВ накинувся на КАЗАХСТАН / США попередили Туреччину.

СКАБЄЄВА точно знає, хто БОМБИВ ІРАН / ПЄСКОВ накинувся на КАЗАХСТАН / США попередили Туреччину.

В ефірі 24 каналу політолог Ігор Рейтерович розповів про: - вибухи на військових об'єктах в Ірані; - обвинувачення Ольги Скабєєвої на адресу Ізраїлю; - коментар Дмитра Пєскова щодо “прав” росіян у Казахстані; - наміри США попередити Туреччину. Чит...

ІРАН відреагував на ВИБУХИ / Хто бомбив ЗАВОДИ? / Назрівають заворушення.

ІРАН відреагував на ВИБУХИ / Хто бомбив ЗАВОДИ? / Назрівають заворушення.

Міністерство оборони і підтримки Збройних сил Ісламської Республіки Іран у неділю відреагувало на нічну атаку дронів. В ефірі 24 каналу експерт-міжнародник, кандидат політичних наук Богдан Ференс розкрив деталі. Читайте більше на сайті - Оперативн...