Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Податок на нерухомість: хто не сплачує за 2021-2024 роки.

Попри те що активна фаза війни триває в Україні вже 11 місяців, перелік тимчасово окупованих територій чи територій, де ведуться бойові дії, був затверджений тільки наприкінці грудня 2022 року. Водночас надання такого статусу певній території впливає на низку юридичних питань щодо користування майном або вчинення відповідних правочинів, а також інших нюансів застосування такого статусу. До останніх належить і порядок сплати податку на нерухомість, який змінено на час воєнного стану. Як справляється цей збір і хто може його не сплачувати, а також які непорозуміння із цим податком досі невирішені , пояснив Mind адвокат, керуючий партнер юридичної компанії ESQUIRES Олександр Шкелебей .

Порядок сплати податку було змінено лише в грудні 2022 року

Ще в березні та квітні 2022 року підрозділ 10 Податкового кодексу України доповнений п. 69.14 та 69.22, що передбачають особливості справляння податку на нерухоме майно за 2021 та 2022 роки та плати за землю з 1.03.2022.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і плата за землю не нараховуються та не сплачуються за визначені періоди, якщо нерухомість розташована, зокрема, на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Кабінет Міністрів України мав визначити перелік таких територій, однак не поспішав.

Бізнес неодноразово звертав увагу уряду, що не має можливості скористатися пільгами без такого переліку.

Так, 6 грудня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», якою встановив, що відповідний перелік має затвердити Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за погодженням із Міністерством оборони.

22 грудня 2022 року Мінреінтеграції на виконання доручення КМУ затвердило перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (набрав чинності 27.12.2022)

Читайте також: Податок на недобуд: хто і скільки платитиме зборів за нове житло

Хто не платить податок на нерухоме майно

Для зручнішого розуміння логіки законодавця пропоную скористатись інтелект-картою.

Податок на нерухомість

Житлова нерухомість

Фізичним особам – власникам об’єктів житлової нерухомості за 2021 та 2022 роки не нараховується та ними не сплачується податок, якщо об’єкти нерухомості (їх частки):

 1. розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;
 2. розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;
 3. стали непридатними для проживання у зв’язку з військовою агресією рф проти України.

Юридичним особам – власникам таких об’єктів житлової нерухомості звільнення від сплати податку дозволене з аналогічних підстав за дещо менший період: з 1.03.2022 до 31.12.2022 включно.

Отже, фізичні особи – власники об’єктів житлової нерухомості не зобов’язані сплачувати податок на нерухоме майно за 2021 рік на відміну від юридичних осіб.

Читайте також: Нові податки: за що та скільки потрібно платити у 2023-му

Нежитлова нерухомість

Щодо нежитлової нерухомості, то податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується як фізичними, так і юридичними особами.

Так, тимчасово, на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня року включно, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості (їх частки):

 • розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;
 • розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.

Фізичні та юридичні особи – власники об’єктів нежитлової нерухомості сплачують податок на нерухоме майно за 2021 рік та за I квартал 2022 року.

Плата за землю

Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року до 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб:

 • розташовані на територіях на яких ведуться (ВЕЛИСЯ) бойові дії;
 • розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації,
 • визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

На прикладі столиці

Уся територія міста Києва у період з 24.02.2022 до 10.08.2022 віднесена до території активних бойових дій, а з 11.08.2022 – до території можливих бойових дій.

Території можливих бойових дій та території активних бойових дій є підвидами території, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Проте, навіть нещодавнє виключення Києва з переліку можливих бойових дій, не має впливати на особливості справляння податку на нерухоме майно за 2021 і 2022 роки.

ГУ ДПС у м. Києві до набрання чинності переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, визначило суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та направило фізичним особам податкові повідомлення-рішення щодо нежитлової та житлової (!) нерухомості за 2021 рік.

Наразі податкова не роз’яснила як діяти платникам податку й очікувано не поспішає.

З одного боку, певний відсоток фізичних осіб, не вникаючи, сплатить податок. З іншого – шлях скасування (відкликання) таких ППР виглядає менш витратно, ніж проходження процедур адміністративних і судових оскаржень.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Як тільки ви зрозумієте значення кольорів, ви зможете створювати ефектний дизайн, який викликає правильні емоції.
Останні новини

На саміті Україна отримає два сигнали щодо майбутнього членства в ЄС – євродипломат.

На саміті Україна-ЄС, який відбудеться 3 лютого в Києві, обговорюватиметься також питання майбутнього членства в Європейському Союзі, й Брюссель, як очікується, надішле два ключові сигнали, пов’язані з цим.

Українська правда

Виступ Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука перед Сенатом Французької Республіки.

Виступ Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука перед Сенатом Французької Республіки.

Виступ Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука перед Сенатом Французької Республіки Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парламенті. Долучайтесь до наших соцмереж: #ТелеканалРада #Стефанчу...

Атака Ірану дронами. Ізраїль помстився за Україну? / Ліга.net

Атака Ірану дронами. Ізраїль помстився за Україну? / Ліга.net

Безпілотники атакували військові заводи в Ірані. Точні результати ударів невідомі, але західні медіа пишуть, що за атакою стояв Ізраїль, і це може опосередковано допомогти Україні. Ймовірно, такі атаки ще повторяться. Але відбуватимуться не щоночі...

️️РЕЗНІКОВ може залишити посаду МІНІСТРА ОБОРОНИ? – СТУПАК.

️️РЕЗНІКОВ може залишити посаду МІНІСТРА ОБОРОНИ? – СТУПАК.

Колишній співробітник СБУ, експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак в ефірі 24 каналу прокоментував чутки щодо переходу Міністра оборони Олексія Резнікова може до Міністерства юстиції України. Читайте більше на сайті - Оперативно про...

КУЧЕР & ФЕЙГІН LIVE - Путін у Сталінграді / Зеленський, Байден і Дуда у Польщі / Вибухи в Ірані.

КУЧЕР & ФЕЙГІН LIVE - Путін у Сталінграді / Зеленський, Байден і Дуда у Польщі / Вибухи в Ірані.

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – Ведуча Андріана Кучер @andrianakucher з @FeyginLive обговорять такі теми: – Путін захотів, щоб на карті РФ з'явився Сталінград; – чи зустрінуться лідери США, Польщі та України; – чим обернеться "ба...

«вАГНЕРІВЦІВ» будуть або зливати, або виводити

«вАГНЕРІВЦІВ» будуть або зливати, або виводити" – Денис Богуш.

Денис Богуш, політтехнолог Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На рації" Або купити "гарячий" календар 5 каналу - тут: Для тих, хто ...

️ДЕНЬ ОБШУКІВ і КАДРОВИХ ЧИСТОК - Марафон «НЕЗЛАМНА КРАЇНА» – 01.

️ДЕНЬ ОБШУКІВ і КАДРОВИХ ЧИСТОК - Марафон «НЕЗЛАМНА КРАЇНА» – 01.

Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На рації" Або купити "гарячий" календар 5 каналу - тут: Якщо ви за кордоном, тисніть тут: Друзі!...