Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Понад $3 млрд із фонду НАТО може бути направлено в Україну.

Низка країн уже висловила готовність.

У найближчі тижні країни НАТО розглянуть можливість використання залишків коштів із фонду, який раніше використовувався для підтримки сил безпеки Афганістану, для підтримки України.

Про це повідомляє Politico, посилаючись на слова п'яти західних поінформованих чиновників.

Кошти, відомі як Трастовий фонд Афганської національної армії, використовувалися для закупівлі обладнання та навчання військовослужбовців. Київ попросив країни НАТО розглянути можливість перерозподілу частини 3,4 мільярда доларів на підтримку своїх зусиль у боротьбі з Росією , повідомили два західні чиновники. Усі чиновники попросили зберегти анонімність.

Читайте також: Бельгія виділить €8 млн на нелетальну допомогу ЗСУ

Перерозподіл афганських коштів здебільшого не викликає розбіжностей в альянсі, але відбувається в той момент, коли окремі країни стикаються із зростаючою напруженістю всередині країни з приводу того, скільки коштів надати Україні. Тут позначається висока інфляція та зростання цін на енергоносії.

Читайте також: Стефанішина розповіла про Комплексний пакет допомоги НАТО для України

Гроші з трастового фонду Афганістану можуть стати суттєвим тимчасовим заходом, принаймні у короткостроковій перспективі. Вони також можуть допомогти послабити напруженість всередині альянсу у вирішальний момент війни, коли єдність НАТО має ключове значення.

За словами одного із західних чиновників, чиновники НАТО обговорювали можливість використання афганських коштів для України більше місяця, зокрема під час зустрічі у Брюсселі у жовтні. Кошти фонду були заморожені, і альянс працював над розробкою механізму їхнього повернення країнам-донорам. Деякі країни НАТО розглядають можливість використання частини чи всіх цих коштів для України.

Київ уже кілька місяців просить західних союзників збільшити фінансову підтримку у вигляді зброї, гуманітарної допомоги та коштів на відновлення енергетичної інфраструктури країни, оскільки намагається утримати свої позиції в умовах ракетного обстрілу з боку Росії.

Але пожертвування Україні за останні 10 місяців спричинило напруження оборонних бюджетів деяких невеликих країн. І хоча Європейський Союз пообіцяв відшкодувати окремим країнам їх пожертвування, цей план викликав невдоволення деяких великих донорів, таких як Польща, тим, що коштів недостатньо для покриття їхніх витрат.

Після вторгнення Росії в Україну країни НАТО виділили десятки мільярдів доларів на підтримку України як зброєю, так і гуманітарною допомогою.

Сполучені Штати очолили цей процес, виділивши 19,7 мільярда доларів на військову допомогу з початку війни. коштів, Що залишилися на рахунку Афганістану, швидше за все, буде недостатньо для того, щоб допомогти Києву протриматися до зими. Але ці гроші можуть допомогти європейським країнам НАТО з меншими бюджетами збільшити обсяг пожертвувань Україні в той час, коли їхні економіки зазнають труднощів.

США не є учасником Трастового фонду Афганської національної армії. Але високопосадовці Байдена закликали своїх європейських союзників продовжувати допомагати фінансувати операції України, незважаючи на зростаючу фінансову напругу.

Прес-секретар НАТО Даніеле Ріджіо заявив, що процес повернення грошей з рахунку країнам-донорам уже розпочався, але не став прямо відповідати на запитання, що афганські кошти використовуються альянсом для підтримки України. Цільовий фонд Афганської національної армії — один із цілого ряду подібних фондів, спрямованих на допомогу Афганістану, які були заморожені, закриті або перепрофільовані після падіння Кабула.

Пропонований переказ коштів є останнім у серії міжнародних угод, які країни уклали за останні дев'ять місяців, щоб спробувати швидко озброїти та допомогти Києву, включаючи зусилля Європейського Союзу.

Принаймні одна країна вже взяла на себе зобов'язання використати частину пожертв з афганського трастового фонду для України, тоді як для багатьох інших союзників це залишається предметом обговорення після повернення грошей до національної скарбниці.

Зміни потреб поля бою і непередбачуваність Володимира Путіна ускладнюють довгострокове планування допомоги Україні.

"Практично неможливо розрахувати реальні потреби України як у військовій, так і гуманітарній допомозі, тому що характер війни так швидко змінюється", - говорить Семюел Чарап, дослідник Росії та Східної Європи в RAND. Але у довгостроковій перспективі "кожна дрібниця допомагає" як військовим, так і громадянському суспільству".

Основним інструментом для зберігання грошей, які раніше призначалися для Афганістану, є Комплексний пакет допомоги НАТО Україні, який був створений у 2016 році у зв'язку з анексією Криму Росією у 2014 році. Цей рахунок надає гроші на все, починаючи від гуманітарних та інфраструктурних проектів до нелетальної військової допомоги, і став механізмом, за допомогою якого альянс допомагає Україні.

Голландці внесли 134 мільйони доларів на афганський рахунок і планують перевести, принаймні, частину цієї суми до фонду України , сказав Каспер Соетекоув, представник міністерства закордонних справ країни.

"Нідерланди, як і багато інших союзників, використали гроші, які вони досі отримували назад з афганського трастового фонду НАТО, щоб зробити вклад у фонд НАТО для України", - сказав він, додавши, що голландці вже внесли 26 мільйонів доларів на рахунок України для закупівлі палива, зимового одягу, медикаментів та систем протидії безпілотникам.

Фонд CAP виділяє близько 100 мільйонів доларів на проекти, спрямовані на постачання палива, медичних аптечок та генераторів, повідомила прес-секретар НАТО Оана Лунгеску в електронному листі, зазначивши, що робота зосереджена на "нелетальній" допомозі.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Румунії минулого місяця Німеччина та Норвегія "взяли на себе додаткові зобов'язання" перед Україною, додала Лунгеску, "і очікується, що їхній приклад наслідують інші країни". Норвегія, яка вже пожертвувала 30 мільйонів доларів у фонд Україна має взяти на себе управління афганським фондом у січні, в основному як бюрократичну процедуру, щоб закрити його та допомогти проконтролювати повернення грошей окремим країнам.

Представник міністерства оборони заявив, що згідно із законом 115 мільйонів доларів, виділених Осло для Афганістану, мають бути повернуті до національного бюджету, перш ніж їх можна буде перерозподілити, але Норвегія надала десятки мільйонів доларів як допомогу Україні з розрахунком на те, що афганський фонд у зрештою відшкодує витрати уряду.

Литва також заявила про свій намір переказати 2,8 мільйона доларів, які вона має в афганському фонді, на допомогу Україні як шляхом закупівлі обладнання для Києва, так і шляхом поповнення грошового фонду НАТО для України.

Інші представники, з якими зв'язався POLITICO, наголосили, що незалежно від долі грошей трастового фонду, вони мають намір зробити свій внесок у допомогу Україні.

Міністр оборони Фінляндії Антті Кайкконен сказав, що доля пожертв країн до афганського фонду на суму близько 19 мільйонів доларів все ще обговорюється в Гельсінкі.

"У нас ще не було жодних політичних переговорів щодо майбутнього цих грошей, але ми допомагали Україні у багатьох відношеннях - військовою допомогою, фінансово, і ми готові підтримувати Україну в майбутньому", - сказав він у суботу в кулуарах Національного оборонного форуму імені Рейгана в Каліфорнії.

Він додав, що Фінляндія готує одинадцятий пакет військової допомоги для України, і хоча Фінляндія не розкриває вміст цих пакетів, Кайкконен сказав: "Ми взяли до уваги, що наближається зима".

В останні дні та тижні лідери багатьох країн публічно обіцяли продовжувати підтримувати Україну, зокрема шляхом надсилання додаткового озброєння.

" Основна увага зараз приділяється підтримці України, забезпеченню того, щоб президент Путін не переміг, а щоб Україна перемогла як суверенну державу в Європі", - сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час візиту до Румунії минулого тижня.

Виступаючи перед журналістами на форумі Рейгана, міністр армії Крістін Вормут сказала, що США та союзники мають продовжувати вливати гроші та зброю в Україну як у найближчій, так і довгостроковій перспективі. "Ми повинні зробити все можливе, щоб поставити їх у становище сили", - сказала вона.

Related video

Читайте також: У Європейській раді розповіли, коли почне працювати трастовий фонд солідарності з Україною

Підготував/ла : Юлія Мельничук
Особистий тайм-менеджмент або як управляти своїм часом.
Останні новини
США збили китайський аеростат: CNN розповів деталі операції.

США збили китайський аеростат: CNN розповів деталі операції.

У Сполучених Штатах розкрили деталі операції зі знищення китайської повітряної кулі, яку вважали шпигуном. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на CNN. За словами представника американського оборонного відомства, були задіяні винищувачі F-22...

Народна Правда

Україна не завдаватиме ударів по Росії новими далекобійними снарядами від США - Резніков.

Україна не буде використовувати зброю більшої дальності, обіцяну Сполученими Штатами, для ударів по території Росії. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков на пресконференції в неділю, повідомляє "Європейська правда" із посиланням на Reuters.

Українська правда

КРАСИВЕЗНЕ ВІДЕО! Знищення двох  «Гвоздик»  ворога #shorts.

КРАСИВЕЗНЕ ВІДЕО! Знищення двох «Гвоздик» ворога #shorts.

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

️  «Винищувач підлетів до кулі і випустив ракету» : як у США збили непроханого гостя з Китаю.

️ «Винищувач підлетів до кулі і випустив ракету» : як у США збили непроханого гостя з Китаю.

Сполучені Штати збили китайську кулю, яка пролітала над їхньою територією. Її підозрюють у збиранні розвідувальної інформації. Пентагон припускає: апарат шпигував за американськими військовими об'єктами. Сам Китай це заперечує. Мовляв, куля лише с...

️БУДАНОВ замість РЕЗНІКОВА? – ЩО ВІДОМО / Марина Данилюк-Ярмолаєва докладно.

️БУДАНОВ замість РЕЗНІКОВА? – ЩО ВІДОМО / Марина Данилюк-Ярмолаєва докладно.

Марина Данилюк-Ярмолаєва, політична оглядачка, журналістка Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На рації" Або купити "гарячий" календ...

«Юрта незламності» у Львові вабить містян. Атмосфера наживо

«Юрта незламності» у Львові вабить містян. Атмосфера наживо

Підписатися на наш канал Підтримати нас: Найоперативніша стрічка новин з України та світу. Стисло ЗрозумілоВчасно #новиниУкраїни #нта #новинионлайн #новини #ЗСУ #news #новинисьогодні #warinukraine #RussiaUkraineWar #russianagression #war #ukrainet...

ЖДАНОВ назвал угрозу для танков LEOPARD / Кремль запугивает ВСУ @OlegZhdanov.

ЖДАНОВ назвал угрозу для танков LEOPARD / Кремль запугивает ВСУ @OlegZhdanov.

Олег Жданов назвал, какая серьезная угроза существует для танков Leopard, а также предположил, изменит ли "погоду на фронте" новое оружие России. Стоит прочтения на сайте: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине20...

На Росії ПАНІКА через можливі удари ЗСУ / Leopard вже їдуть в Україну / Ізраїль передасть зброю?.

На Росії ПАНІКА через можливі удари ЗСУ / Leopard вже їдуть в Україну / Ізраїль передасть зброю?.

В ефірі 24 каналу політолог Євген Магда розповів про: - допомогу Україні у війні відд західних партнерів; - передачу танків для ЗСУ; - високоточну артилерію для українських військових. Читайте також до теми на сайті: Оперативно про війну в Україні...