Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Atlantic Council: У війни Росії проти України є чотири потенційні закінчення.

Війни рідко проходять за сценарієм, і та, яку Москва розв’язала проти України, теж ще може зробити неочікувані повороти.

На початку березня, невдовзі після того, як Росія вторглася в Україну , експерти Atlantic Council запропонували чотири сценарії потенційного розгортання війни. Тоді вони вказали на кілька важливих факторів, які свідчили про те, що ситуація розвертається на користь Заходу. Україна користувалася міжнародною підтримкою, Київ був рішуче налаштованих оборонятися, а трансатлантична спільнота демонструвала солідарність.

За цей час російський початковий наступ провалився, трансатлантичні союзники і партнери стали більш рішучими в своїх діях, а НАТО запустив процес вступу Фінляндії і Швеції.

Однак, війна триває вже більше чотирьох місяців. Тож експерти Центру стратегії і безпеки Сковкрофта в Atlantic Council Баррі Павел, Пітер Енгелкі і Джеффрі Сімміно переглянули свої ранні висновки. Адже прогнозування завжди вимагає повернення до початкових доказів, а судження і сценарії потребують внесення корективів відповідно до реальних подій. Інакше спрогнозовані моделі не будуть корисними.

Сценарій 1: Чудо на Дніпрі

Згідно з цим сценарієм, через неочікувано потужний український опір армія Росії буде змушена швидко залишити територію України. В березні експерти вважали, що повинно статися чудо, щоб цей сценарій справдився. Але тепер вони вважають, що в липні українська перемога на полі битви здається менш неможливою, ніж на початку березня.

Сценарій передбачає, що завдяки західним санкціям проти Росії і поставкам все більш летального військового обладнання Україна зможе витримати російський наступ на Донбасі. Користуючись кращою технікою, вищою мораллю військ, а також вищою якістю командування і тактики, Україна піде в потужний контрнаступ, вигнавши війська Москви з окупованих Донецька і Луганська, а також з півдня України, повернувши контроль над Маріуполем і іншими містами на узбережжі Азовського моря. Після цього почнеться підготовка до наступу на Крим.

На тлі просування українських сил Кремль буде різко посилювати свої погрози. Вони певною мірою знецінилися через те, що Москва їх дуже часто повторювала. Але попри це українська і західна розвідки будуть більше зважати на російські ядерні погрози через переконання, що наступ в Криму - це справжня червона лінія для Москви. Саме в цей момент Росія і України домовляться про закінчення війни. Україна погодиться відмовитись від членства в НАТО, а Росія - поважати її кордони у їхньому вигляді до 2014 року (за виключенням Криму, це питання буде відкладено на невизначений час), а також бажання Києва вступити в ЄС. Владімір Путін спробує проголосити перемогу й вийти з конфлікту. Його увага буде скерована на все більш хитку основу його влади вдома.

Читайте також: WP: У США з’явився страх, що чим довше триває війна, тим більше Україна втратить

Трансатлантична спільнота переродиться. Москва з її ядерним арсеналом все ще буде небезпечною, але її звичайні війська будуть розбиті. Фінляндія і Швеція приєднаються до НАТО. І попри всі російські погрози, вони зможуть зробити це мирно. Загалом, стан безпеки в Європі буде кращим для НАТО, тому що Росія буде ослаблена й не здатна на нові військові авантюри.

Сценарій 2: трясовина

Згідно з цим сценарієм, який у березні здавався цілком можливим, спроба Росії окупувати Київ повинна була закінчитись успіхом. Український уряд був би повалений і замінений маріонетковим режимом. Однак, на думку експертів, це була б піррова перемога для Москви. Оскільки українці сформували б «широкий, добре озброєний і добре скоординований опір». Експерти зауважують, що цей сценарій не справдився у своїй початковій формі. Однак, вони допускають, що деякі його елементи, все ж ще можуть бути втілені. Зокрема, це стосується віддаленої можливості того, що в Україні впродовж багатьох років буде тривати конфлікт низької інтенсивності.

Тож станом на липень цей сценарій передбачає, що Росія, попри нездатність усвідомити максималізм своїх початкових воєнних цілей, зможе закріпитися вздовж нових ліній фронту на сході і півдні України, зберегти контроль над сухопутним коридором в Крим і захопити повністю Донецьку і Луганську області. Українська армія зможе захистити свою столицю і суверенітет країни. Але їй не вдасться вигнати російські сили на позиції станом на 24 лютого. Війна стане фактично замороженим конфліктом, в якому кожна зі сторін не буде здатна здобути перемогу.

Через економічні труднощі, пов’язані з посиленням санкцій, війна в Україні стає тягарем для Європи на багато років. Перспектива відновлення боїв або початку більш широкого європейського конфлікту нависає над континентом, поки уряди намагаються боротися з тиском вдома у питанні, як сильно варто підтримувати Україну. Росія буде намагатися тероризувати Київ і міста в західній частині країни за допомогою ракетних обстрілів . А бої на лінії фронту час від часу будуть спалахувати знову і знову. Українська армія буде ставати дедалі краще озброєною. І завдяки цьому їй стане легко відбивати наземні російські атаки. Але загалом вона все ще буде нездатною відвоювати всі окуповані території, розбити добре укріплені російські позиції на півдні і в Криму. Українські зв’язки з ЄС посиляться. І це піде на користь економіці країни. Однак, російська блокада Чорного моря, яка буде й далі заважати експортувати українське зерно, завдаватиме велику шкоду. Чіткого закінчення війни не буде. Кожна зі сторін інвестувала в неї надто велику частину своєї репутації, а також надто багато грошей і людських життів.

Читайте також: «Війна вбиває і тих, хто залишився живим»: У Білорусі запустили антивоєнний флешмоб

Путін зможе проголосити перемогу завдяки тому, що йому вдалося зберегти контроль над новими територіями на сході і півдні України, а також прокласти сухопутний коридор між Донбасом і Кримом. Загалом, російські позиції в Україні будуть стабільними, хоча на їхню підтримку доведеться витрачати дуже багато ресурсів. Але Росія навряд чи зможе вийти з війни безкарно. Москві доведеться мати справу з тяжким економічним і дипломатичним тиском, особливо якщо Європа скоротить свою залежність від російських енергоносіїв, а західні санкції ніхто не скасує.

Сценарій 3: нова Залізна завіса

Згідно з цим сценарієм, який здавався у березні цілком можливим, Росія повинна була захопити Київ, повалити український уряд і встановити маріонетковий режим, придушити опір і розгорнути свої війська біля кордонів НАТО. В липні експертам довелося переглянути такий сценарій. Росія, вочевидь, не змогла завоювати всю Україну чи навіть захопити Київ, принаймні, в короткостроковій перспективі. Однак, вона може закріпити свої завоювання на сході і півдні України. Кордони з цими окупованими регіонами будуть дуже мілітаризовані. І час від часу там будуть спалахувати відкриті бої. Але Москві буде дуже важко утримувати завойовані території. Також по лінії фронту буде проходити нова Залізна завіса, яка відділить Росію від Заходу.

Але як в часи Холодної війни, ця нова завіса не буде обмежуватися лише Україною. Вона буде простягатися з півночі на південь через всю Європу, починаючись на північному краї Фінляндії, пролягаючи через кордони країн Балтії і Польщі з Росією і Білоруссю і продовжуючись далі вздовж північного українсько-білоруського кордону аж до окупованих Москвою українських територій на сході і півдні України.

Нова Залізна завіса стане головним напрямком геополітичної і військової напруги до кінця 2020-х років. Кризи будуть виникати знову і знову. Наприклад, Росія може почати накопичувати війська в інших прикордонних регіонах або ж може відновитися політична криза в Білорусі, яка буде вимагати уваги Кремля. Через напругу і довготривале занепокоєння бажанням Росії воювати більшість країн Східної Європи почнуть посилено інвестувати в оборону. У Європі Москва буде парією. Але вона почне шукати спосіб зміцнити партнерство з тими нечисленними союзниками, які в неї залишилися, готуючись до довготривалої конфронтації з НАТО й іншими ключовими союзниками США.

Читайте також: FT: Війна в Україні - це початок нової Холодної війни

Європа знову опиниться в такій же ситуації, в якій вона була на початку Холодної війни: два ворожих блоки будуть протистояти один одному вздовж довгого мілітаризованого кордону. Ідеологічний поділ буде не таким, як в часи Холодної війни. Однак, суть того протистояння повернеться. Демократичний Захід знову буде боротися проти авторитарної і реваншистської Росії. Втім, нинішні обставини будуть значно небезпечніші, ніж в 1940-1950 роках, зважаючи на те, що буде існувати гаряча війна між двома ядерними блоками.

Сенарій 4: війна НАТО з Росією

У березні експерти вважали, що цей сценарій малоімовірний, але все ж можливий. Тоді вони накреслили кілька потенційних варіантів, як війна між НАТО і Росією може початися. Наприклад, альянс може втрутитися у війну в Україні або ж Москва вирішить завдати умисні чи неумисні удари по союзникам.

В липні цей сценарій лишається можливим, втім все ще малоймовірним. І три окреслені сценарії початку війни між НАТО і Росією залишаються в силі. Хоча експерти все ж відкорегували їх.

Перший варіант початку війни між альянсом і РФ передбачав, що союзники втрутяться у російську війну проти України. Зараз експерти вважають, що зараз це менш вірогідно, ніж чотири місяці тому, зважаючи на українські успіхи на полі битви. Київ почав рідше закликати НАТО до прямого втручання через закриття українського неба й інші дії. Однак, розрахунки можуть змінитися будь-якої миті. Експерти Atlantic Council впевнені, що НАТО точно піде на пряму інтервенцію, якщо Росія застосує хімічну, біологічну чи тактичну ядерну зброю.

Другий варіант початку війни між РФ і НАТО - це якщо Москва ненавмисне завдасть удар по одній з країн альянсу, яка межує з Україною або, наприклад, по одній з країн Балтії. Це могло б статися через технічні проблеми чи помилку оператора. Експерти не виключають, що це може статися і спровокувати спіраль подій, які призведуть до відкритого збройного протистояння.

Третій варіант передбачає, що, з відчаю або через помилкову самовпевненість Путін може умисне спровокувати війну з НАТО. Він може повірити, що здатен обмежити такий конфлікт чи витримати його у військовому сенсі, використовуючи його при цьому в пропаганді для зміцнення своєї влади. Мовляв, тепер Москва веде війну виключно з Заходом.

Відоме невідоме

Чотири місяці війни дали вагомі підстави вважати, що за серйозної і розширеної військової підтримки Заходу армія України готова і здатна не лише зупинити війська Росії, а й проводити ефективні контратаки. Захід ввів нові санкції. Але ЄС все ще не зміг досягти єдності щодо поступової відмови від імпорту російських енергоносіїв.

Читайте також: Відмова прийняти Україну в НАТО це історична помилка - Зеленський

Разом з тим, широкий і успішний український контрнаступ, який би закінчив війну на користь Києва, далеко не гарантований. Експерти впевнені, що вище перелічені сценарії все ще можливі. Вірогідність деяких з них невелика. Але можливі поєднання кількох сценарів. Наприклад, можливе гібридне поєднання другого і третього.

Серед невизначеностей експерти називають кількість і тип військової допомоги, яку Захід надасть Україні, як довго західні суспільства будуть готові жертвувати значні ресурси в підтримку українців і чи західні союзники і партнери зможуть об’єднатися навколо нових пакетів санкцій проти Росії, а також навколо ідеї відмовитися від російської енергетики. Також питанням без відповіді лишається те, чи зіштовхенться Путін з загрозою для його влади вдома і чи наважиться він на надзвичайно небезпечні рішення, такі як застосування тактичної ядерної зброї чи провокація прямої війни з НАТО.

Втім, війни рідко йдуть за сценарієм. І та, яку Росія розв’язала проти України, теж робить непередбачувані повороти. Але в найближчі місяці стане зрозуміло, як і чи взагалі ця війна закінчиться, на яких умовах і якими будуть наслідки для глобального порядку.

Дивіться спецтему: Експерт розповів, яка зброя може підійти для руйнування Кримського мосту Заходи, яких вжили окупанти для його захисту, можуть виявитися неефективними. Про це свідчить затоплення "Москви". Американський музикант опублікував кліп, знятий на зруйнованому аеродромі Гостомелю Музикант та український оркестр зіграли на тлі ангару знищеної «Мрії». Біля Мелітополя горить захоплена окупантами база ДСНС — Федоров Туди після розгрому мелітопольського аеродрому перебазувались окупанти. Україна має три джерела зростання – Продан Радниця голови АМУ Оксана Продан пояснила, у яких трьох напрямках важливо розвиватися Україні. У Мінцифри розповіли про кількість заявок на колаборантів, поданих через бот «єВорог» Чат-бот працює вже чотири місяці.

Підготував/ла : Лесь Димань
Під час роботи Герберту спало на думку створити уніфіковану «мову кольорів», більш об’єктивну та передбачувану. Таку, в якій опис кожного окремого ...
Останні новини
Військовий експерт оцінив далекобійні ракети, які Україна запросила у Німеччини.

Військовий експерт оцінив далекобійні ракети, які Україна запросила у Німеччини.

Україна запросила у Німеччини далекобійні ракети. Офіційни Берлін заявив, що розгляне запит та визначить можливу кількість боєприпасів. Про це повідомив військовий експерт Олег Жданов. Він зазначив, що Україна може отримати Taurus - ракети повітря...

Патріот Донбасу

Російське МЗС знову відзначилося «креативом»

Російське МЗС знову відзначилося «креативом»

Тотальної депортації за національною ознакою в СРСР зазнали німці, фіни-інгерманландці, калмики, карачаївці, інгуші, чеченці, балкарці, корейці, кримські татари, турки-месхетинці

Главком

Поділ нерухомості при розлученні: коли квартира «не ділиться на два».

«Квартирне» питання під час розлучення виникає майже завжди: хтось із подружжя залишається в помешканні, а хтось його покидає, скажімо, отримавши гроші за свою частку. Або ж пара продає спільну нерухомість і розділяє кошти.

Finance.UA

Повітряна небезпека! Відслідковуємо ситуацію онлайн!.

Повітряна небезпека! Відслідковуємо ситуацію онлайн!.

Підписатися на наш канал Повітряна небезпека! Відслідковуємо ситуацію онлайн! Відео: Радіо та мапа повітряних тривог Підтримати нас: Найоперативніша стрічка новин з України та світу. Стисло ЗрозумілоВчасно #новиниУкраїни #нта #новинионлайн #новини...

2 1

ПРЯМО СЕЙЧАС! Высокая вероятность массированного УДАРА по Украине  @ArestovichAlex.

ПРЯМО СЕЙЧАС! Высокая вероятность массированного УДАРА по Украине @ArestovichAlex.

Во время стрима на канале @FeyginLive Марк Фейгин и Алексей Арестович @ArestovichAlex обсудили, вероятность ракетной атаки по Украине. Подробности: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #фейгин #арестович #24канал #новос...

Уже очевидно! СВИТАН о контрнаступлении ВСУ #shorts.

Уже очевидно! СВИТАН о контрнаступлении ВСУ #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram:

МАЙКЛ НАКИ: Путин боится БУНТА! / КРЕМЛЬ устраивает АД для пушечного мяса @MackNack.

МАЙКЛ НАКИ: Путин боится БУНТА! / КРЕМЛЬ устраивает АД для пушечного мяса @MackNack.

В новом видео Майкл Наки @MackNackпроанализировал новую волну мобилизации в России. Российская госдума приняла поправки к закону об изъятии загранпаспортов у мобилизованных. Уже вскоре после призыва россияне будут вынуждены сдавать их на хранение ...

СОЛОВЬЕВ предал Россию! ВСЯ ПРАВДА про пропагандиста - Осторожно! Зомбоящик.

СОЛОВЬЕВ предал Россию! ВСЯ ПРАВДА про пропагандиста - Осторожно! Зомбоящик.

В новом выпуске программы "Осторожно! Зомбоящик" ведущая Анастасия Норицина @nastya_noritsyna разобрала риторику Владимира Соловьева. Больше к теме: Україномовну версію дивіться тут: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram:...

️Оккупанты больше НЕ МОГУТ наступать!  / Карта боевых действий от АРЕСТОВИЧА  @FeyginLive.

️Оккупанты больше НЕ МОГУТ наступать! / Карта боевых действий от АРЕСТОВИЧА @FeyginLive.

Во время стрима на канале @FeyginLive Марк Фейгин и Алексей Арестович @arestovych прокомментировали карту боевых действий. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #фейгин #арестович #24канал #новости #войнавукраине...

4