Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

S.T.A.L.K.E.R. 2 проти воєнної агресії: як один із провідних українських розробників ігор пішов з рф та білорусі

У середині березня група російських хакерів змогла вкрасти із серверів української геймдев-компанії GSC Game World матеріали майбутньої гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, над якою студія працює вже майже п'ять років.

Декілька осіб, які називають себе представниками «російської спільноти сталкерів», пригрозили оприлюднити сюжет гри, карти рівнів та інший контент, якщо представники GSC Game World не виконають низки їхніх умов.

Зокрема, хакери, які виступили від імені проекту «Вісник «Того самого сталкера», зажадали від української компанії переглянути своє ставлення до гравців з рф та білорусі, а також вибачитися перед ними, зняти в Discord (сервіс для спілкування, яким активно користуються геймери та кіберспортсмени) блокування профілю одного з представників згаданої спільноти і повернути російську локалізацію в гру, що розробляється.

Компанія підтвердила факт витоку матеріалів S.T.A.L.K.E.R. 2, але виконати висунутий ультиматум відмовилася. Незважаючи на те що шантажисти давали буквально пару днів на роздуми.

Mind вирішив розібратися, чому GSC Game World опинилася в такій ситуації і як взагалі український розробник виживає в умовах війни.

Передісторія створення компанії. GSC Game World – один із старожилів українського геймдев (gamedev – game development) ринку. Вона була створена у Києві 1995 року Сергієм Григоровичем. Першу гру компанія почала розробляти в 1997 році, але через брак ресурсів та досвіду вона не була завершена. Першим успішним проектом студії стала стратегія Warcraft 2000, випущена в 1998 році. Через три роки GSC Game World анонсувала нову гру «Козаки: Європейські війни». Саме завдяки їй компанія здобула визнання не лише в Україні та інших країнах СНД, а й на західному ринку. Загалом, «Козаки» були випущені в трьох частинах, не рахуючи ще близько десятка доповнень до гри.

Але найпопулярнішим хітом студії стала серія ігор S.T.A.L.K.E.R. у жанрі екшен/шутер. Дія розгортається у чорнобильській «зоні відчуження». Перша частина – «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля» – побачила світ у 2007 році. Гра не лише зібрала величезну армію фанатів у всьому світі, а й здобула понад два десятки нагород. Впродовж 2008–2009 років GSC Game World випустила ще дві частини: «S.T.A.L.K.E.R.: Чисте небо» та «S.T.A.L.K.E.R.: Поклик Прип'яті».

Надихнувшись успіхом цієї серії ігор, офіційні продажі яких у 2007–2009 роках перевищили 4 млн екземплярів, компанія в 2010 році оголосила про початок розробки S.T.A.L.K.E.R. 2. Але буквально через рік процес створення гри було припинено через брак фінансування.

Перезавантаження студії та перезапуск S.T.A.L.K.E.R. 2. Як уже йшлося вище, після 2010 року студія почала відчувати труднощі. У зв'язку з відсутністю інвестицій розробка ігор припинилася, а штат спеціалістів було розпущено.

Свою роботу GSC Game World відновила у 2014 році, від того моменту керівником компанії став брат її засновника Євген Григорович. Студія повернула частину «старих» розробників та найняла нових фахівців. Впродовж 2016–2017 років вийшли «Козаки 3» та кілька доповнень до гри. Також у травні 2018 року компанія повідомила про відродження «Сталкера». Гра отримала нову назву – S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl. Попередньою датою виходу було призначено квітень 2022 року. Потім розробник переніс реліз на грудень 2022 року, а згодом – взагалі на 2023 рік.

Вихід компанії з рф та білорусі. При цьому компанія після 24 лютого 2022 року опинилася між двома вогнями. З одного боку, їй потрібно було зберегти лояльну аудиторію гравців. Але з іншого – через російську військову агресію компанія була змушена залишити ринок росії та білорусі. Хоча за різними оцінками, ще на момент виходу перших частин S.T.A.L.K.E.R. більше половини продажів припадало саме на рф.

GSC Game World заявила про рішення згорнути свою присутність на території росії та білорусі у березні 2022 року. Внаслідок цього рішення у російських та білоруських користувачів Steam (найбільший у світі сервіс з продажу комп'ютерних ігор) зникла можливість купувати ігри, які вже випустила українська студія.

S.T.A.L.K.E.R. 2 проти воєнної агресії: як один із провідних українських розробників ігор пішов з рф та білорусі

Крім того, представники компанії попередили про те, що офіційного релізу S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl у росії не буде, так само як і російської локалізації (озвучення) гри. Виняток студія зробила лише для власників консолей Xbox, які мають акаунти в сервісі Game Pass. За інформацією студії, у країнах, де Game Pass продовжує працювати (рф входить до таких держав), гра буде доступною.

Реакція на тиск із боку російських гравців. Незважаючи на інцидент за участю російської «спільноти сталкерів», який стався в березні 2023 року, GSC Game World не пішла на повідку в шантажистів. Після оприлюднення їхніх вимог студія зробила контрзаяву.

S.T.A.L.K.E.R. 2 проти воєнної агресії: як один із провідних українських розробників ігор пішов з рф та білорусі

Йшлося про те, що обліковий запис програми для спільної роботи із зображеннями одного зі співробітників студії було зламано. І це вже не перша спроба злому та крадіжки даних – компанія піддається подібним атакам понад рік.

При цьому GSC Game World заявила, що шантаж на неї не подіє і залякати її не вдасться. Також розробники звернулися до ігрового ком'юніті з проханням: у разі подальшого зливу даних не розповсюджувати інформацію про S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, тому що «сирі» робочі матеріали можуть зіпсувати враження. Компанія попросила дочекатися офіційного виходу гри.

S.T.A.L.K.E.R. 2 проти воєнної агресії: як один із провідних українських розробників ігор пішов з рф та білорусі

З цього можна дійти висновку, що студія від свого «довгобуду» таки не відмовилася. Додаткове підтвердження цього – можливість оформити попереднє замовлення на гру. Залежно від обраної версії вартість шутера становитиме від 895 до 1599 грн.

Переїзд до Праги та плани з релізу S.T.A.L.K.E.R. 2. Війна поставила перед GSC Game World ще одне складне завдання. Компанії, окрім підтримки розробки свого головного продукту, потрібно було зберегти команду та її працездатність у принципі. У січні 2023 року співробітниця студії Марія Григорович, яка є провідним продюсером S.T.A.L.K.E.R. 2, дала інтерв'ю американському техновиданню Wired.

Вона повідомила, що з початком бойових дій компанія всіма силами прагнула забезпечити безпеку співробітників. Ще на тому етапі, коли тільки з'явилися дані про можливий наступ, частина персоналу переїхала до Ужгорода, а інша частина працівників – до Будапешта (Угорщина).

Після початку військової агресії GSC Game World перемістила свою штаб-квартиру до Праги. Там зараз перебуває 200 осіб. Водночас близько 130 співробітників, як і раніше, залишаються в Україні. До речі, раніше штат компанії налічував 500 осіб. Тобто понад 30% фахівців компанія таки втратила.

Григорович сказала, що план релокації GSC Game World готувався досить давно. Але через війну все довелося робити терміново, похапцем і без нормальної логістики. Прага була обрана як нова «домівка» для студії через те, що Чехія в принципі пропонує комфортні умови для IT-бізнесу, з погляду оренди офісної нерухомості – у тому числі.

Щодо майбутнього S.T.A.L.K.E.R. 2 Григорович налаштована оптимістично. У своєму інтерв'ю вона заявила, що шляху назад немає, оскільки увага усієї світової спільноти прикута до України. На думку Марії Григорович, це вже не просто гра, це «…національний продукт, покликаний показати, що Україна не тільки виключно хоробра на полі бою, а й так само цінна в сенсі культурної спадщини».

А втім, фінальна дата релізу нового «Сталкера», як і раніше, невідома. На офіційному сайті гри вказано лише те, що реліз відбудеться 2023 року.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.

Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

To this day, Bauhaus is considered one of the most significant design styles of all time. Combining aesthetics with functionality, it helps create ...
Останні новини
У МВС України назвали приблизну кількість зброї, яка після війни може бути незареєстрованою.

У МВС України назвали приблизну кількість зброї, яка після війни може бути незареєстрованою.

Після закінчення війни з Росією в Україні може бути, за оцінками європейських партнерів, до 3 млн одиниць незареєстрованої зброї. Про це в інтерв’ю "ВBC News Україна" заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. "У країні немає таких оціно...

Патріот Донбасу

Резніков у Сінгапурі зустрівся з головою Пентагону

Міністр оборони України Олексій Резніков у Сінгапурі з міністром оборони Сполучених штатів Америки Ллойдом Остіном. Джерело: Олексій Резніков у Twitter Пряма мова: "Я був радий зустрітися з моїм американським колегою і великим другом Ллойдом Остін...

Українська правда

Німеччина придбає 66 колісних БТР для України

Уряд Німеччини уклав із компанією Flensburger Fahrzeugbau GmbH (FFG) було укладено контракт на постачання 66 колісних бронетранспортерів. Про це, як пише "Європейська правда" з посиланням на DPA, в п'ятницю повідомила речниця Міністерства оборони ...

Українська правда

За рік послуги центру зайнятості отримали майже 400 тис.

За рік послуги центру зайнятості отримали майже 400 тис.

Юлія Жовтяк, керівник Державного центру зайнятості Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парламенті. Долучайтесь до наших соцмереж: #ТелеканалРада #Жовтяк

Кримський міст ВЖЕ ТРІЩИТЬ! / Ворог НАЖАХАНИЙ контрнаступом ЗСУ / Звільнення Криму скоро?.

Кримський міст ВЖЕ ТРІЩИТЬ! / Ворог НАЖАХАНИЙ контрнаступом ЗСУ / Звільнення Криму скоро?.

Велика Британія оцінила терміни, коли Україна зможе звільнити Крим від окупантів. За їх даними, деокупація півострова може статися до кінця 2023 року. В ефірі військовий експерт Владислав Селезньов прокоментував цю інформацію. Зокрема, він проанал...

Як  «БІЛІ ЯНГОЛИ»   працюють, ризикуючи життям, в районах без зв`язку.

Як «БІЛІ ЯНГОЛИ» працюють, ризикуючи життям, в районах без зв`язку.

ОЛЕКСАНДРА ГАВРИЛКО НАЧАЛЬНИЦЯ ВІДДІЛУ КОМУНІКАЦІЇ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ НАЦПОЛІЦІЇ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ З питань партнерства пишіть [email protected] Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На ка...

Гатять з усього, що є в наявності: БАРАБАШ про ситуацію в Авдіївці.

Гатять з усього, що є в наявності: БАРАБАШ про ситуацію в Авдіївці.

ВІТАЛІЙ БАРАБАШ, НАЧАЛЬНИК АВДІЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ З питань партнерства пишіть [email protected] Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - [email protected]...

Бійці  «Російського добровольчого корпусу»  ведуть бої у передмісті Шебекіно.

Бійці «Російського добровольчого корпусу» ведуть бої у передмісті Шебекіно.

Олександр Шульга, Доктор соціологічних наук, керівник Інституту Конфліктології та Аналізу Росії Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парламенті. Долучайтесь до наших соцмереж: #ТелеканалРада #Шульга

Столиця залишається пріоритетною ціллю російських окупантів -  Михайло Шаманов.

Столиця залишається пріоритетною ціллю російських окупантів - Михайло Шаманов.

Михайло Шаманов, речник Київської міської військової адміністрації Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парламенті. Долучайтесь до наших соцмереж: #ТелеканалРада #Шаманов