На тлі падіння криптовалютного ринку і, зокрема, курсу біткоїну, галузеві експерти все частіше говорять про настання криптовалютної зими . До стагнації веде низка факторів, включно із загрозою нападу Росії на Україну, пандемією коронавірусу та увагою регуляторів до криптосектору.
OBOZREVATEL розповідає, що таке криптозима і чому деякі інвестори бачать у ній не лише загрозу, а й нові можливості.
Зимуємо не вперше
Криптозима – це різкий спад на ринку цифрових активів з наступним застоєм і без відновлення протягом тривалого періоду. В історії криптографії таке траплялося лише одного разу .
Наприкінці 2017 року курс біткоїну впав з $20 тис. на понад 80% і до грудня-2018 тримався на рівні $3,1 тис. Відновитись актив зміг лише з досягненням свого нового максимуму наприкінці 2020-го.
У цей період спостерігався спад ICO (Initial Coin Offering, або "первинна пропозиція монет"), а багато великих банків відклали свої плани щодо прийняття криптовалюти. Принцип циклічності викликає у трейдерів побоювання, що це може повторитись.
"Коли виникає питання, як це (нинішню ситуацію на ринках. – Ред.) можна охарактеризувати, найближча аналогія – 2018, який асоціюється з криптозимою. Ймовірно, це буде доволі складний і тривалий період, тому аналогія з криптозимою досить хороша", – вважає голова відділу валютних досліджень фінансової компанії UBS Джеймс.
Яке підґрунтя у страхів?
Першою ознакою криптовалютної зими є ведмежий ринок . Це означає, що курс основних монет протягом тривалого періоду (зазвичай впродовж хоча б двох місяців) падає не менше ніж на 20%.
Мастодонт ринку – біткоїн, який займає 40% від ринкової капіталізації всього сектору – 10 листопада 2021 року досяг свого піку у $69 тис. За даними криптобіржі WhiteBIT, відтоді його вартість поступово знижувалася, і до 28 січня досягла $36,6 тис., що на 47% менше за рекорд.
Ця тенденція виявилася глобальною – зростання невпевненості в інвесторів спровокувало скорочення капіталізації всього криптовалютного ринку загалом. Усього за 2,5 місяці цей показник упав майже вдвічі – від рекордних $3 трлн у листопаді до $1,65 трлн у січні.
У зв'язку з цим колишній керівник відділу криптографії Meta (колишній Facebook) Девід Маркус вважає, що криптозима вже настала . "Саме під час криптозим найкращі підприємці будують найкращі компанії. Настав час знову зосередитися на розв'язанні реальних проблем, а не на прокачуванні токенів", – написав він у Twitter.
Загалом нині на стагнацію ринку впливає сукупність чинників. Зокрема економічна (наприклад, міжнародна тенденція до регулювання криптоактивів і посилення позиції Комісії з цінних паперів та бірж США), геополітична (загострення між Україною та Росією) складова та криза з охороною здоров'я (пандемія COVID).
Чи все так погано?
Стратеги однієї з найбільших у світі інвестиційних компаній Invesco припускають, що у 2022 році курс біткоїну може впасти нижче за $30 тис. Але це поки що не визначено .
"Торік ми говорили, що біткоїн впаде нижче за $10 тис. Натомість він сягнув піку на рівні $68 тис.", – констатує керівник глобального відділу розподілу активів Invesco Пол Джексон.
Але поки одні трейдери з жахом чекають наступу криптозиму, інші бачать у цьому можливості . Багато хто з них слідує стратегії "купуй дешево, продавай дорого", тобто після падіння курсу поповнює свій баланс криптоактивів, щоб продати їх після відновлення ринків. Один з них – автор бестселеру "Багатий тато, бідний тато" Роберт Кійосакі.
"Ти отримуєш прибуток, коли купуєш, а не продаєш. Відмінна новина: ціна біткоїну руйнується. Я купував його по $6 тис. і $9 тис. і куплю більше, коли він опуститься до $20 тис. Час багатіти", – пише інвестор у своєму Twitter.
Як уже повідомляв OBOZREVATEL, директор консультаційної фінансової компанії ADVFN Клем Чемберс "оголошував" наступ криптозими ще в червні 2021-го. Але після цього біткоїн встановив новий рекорд, а капіталізація ринку сягнула $3 трлн.
