Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Рахманін: «Найскандальніша норма законопроєкту про уточнення підпорядкування головкома Залужного з’явилася до війни.

Профільний комітет досі працює над правками до законопроєкту та не приймав ще жодне рішення про його подальшу долю.

Законопроєкт №4210-д, який пропонує суттєво посилити позицію міністра оборони, неочікувано виявився одним із найбільш обговорюваних громадськістю, небайдужою до воєнних/військових питань. Однак переважна більшість тих, хто намагається критикувати чи аналізувати цей документ, вочевидь не знайомі з історією його появи та/або його змістом , зазначив Сергій Рахманін у статті « Чи б’є законопроєкт №4210-д по Головкому Залужному?» для ZN.UA. Він пояснив, що насправді собою являє цей документ.

« Зазначений законопроєкт з’явився не вчора, а ще 2020-го. Суб’єктом подання був уряд, а ініціатором – Міністерство оборони. Початковий текст документа не мав практично нічого спільного з поточною редакцією. Він складався, якщо не помиляюся, з кількох абзаців і більше нагадував набір абстрактних фраз, аніж подобу нормативного акта. За ймовірною версією, тодішній очільник МО Андрій Таран, аби приховати своє бурхливе ледарювання, вимагав від підлеглих збільшити кількість законодавчих ініціатив. Документ виглядав беззмістовним і безглуздим, шансів на ухвалення Верховною Радою не мав», – пояснює Рахманін.

Друге дихання законопроєкту вирішили дати 2021 року. Зокрема, це було зроблено через спільну ініціативу військових, представників Міністерства оборони та членів парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки.

Зареєстрований законопроєкт, як зазначає автор, вирішили використати як можливість одночасно розв’язати дві проблеми:

  • закрити давній «гештальт» — прибрати суперечності у функціоналі, правах і обов’язках між військовими і МО; між міністром оборони, Головнокомандувачем Збройними силами і начальником Генерального штабу;
  • адаптувати законодавство, що регулює діяльність вітчизняного сектору безпеки і оборони, до норм і критеріїв, поширених у країнах, що входять до НАТО і ЄС.

«Так законопроєкт отримав індекс «д» (тобто доопрацьований). Було створено робочу групу з його доопрацювання, в засіданнях якої брали участь представники Міноборони, Головкома, Генштабу, РНБОУ. Доробком групи став оновлений проєкт закону, який передбачав комплекс змін до цілої низки законів, передусім до Закону «Про національну безпеку», – додає Рахманін.

За його словами, під час засідань робочої групи з’ясувалася певна відмінність у підходах з боку різних акторів , насамперед з боку військових і Міноборони, щодо організації військового планування, системи підпорядкування, механізмів застосування військ, інструментів цивільного контролю над Збройними силами тощо. Проте, як пише Рахманін, ці суперечності не виглядали непереборними. Було досягнуто спільної домовленості щодо доопрацювання цього складного документа після прийняття його в першому читанні.

За основу законопроєкт №4210-д був ухвалили ще до війни — 16 лютого 2022 року. Його підтримала конституційна більшість Верховної Ради , тобто свої голоси «за» віддали 317 народних депутатів. У тому числі абсолютна більшість депутатів практично усіх фракцій і груп . Єдина фракція, яка не дала жодного голосу за цей проєкт – ОПЗЖ. При цьому саме представникам цього парламентського об’єднання належали усі чотири голоси, які були подані проти документа.

Рахманін підкреслив, що норма, яку сьогодні подають як найбільшу «зраду», з’явилася саме торік. Тобто перед війною, а не зараз, як стверджують деякі критики цього законопроєкту.

«Про що йдеться? Відповідно до чинного Закону «Про національну безпеку» Головнокомандувач Збройних сил підпорядковується президенту і міністру оборони . Редакція законопроєкту №4210-д, проголосована у першому читанні 16 лютого 2022 року, цю норму змінила: пропонувалося, що Головком буде « підпорядкований, підконтрольний і підзвітний міністру оборони ». Ця новела зараз активно критикується як «міна», що закладається під Головкома; сприймається як суттєве обмеження його функціональної самостійності; деякими навіть просто подається як «узалежнення Залужного від Резнікова». Хоча закони пишуться не під прізвища, а під посади, персоніфікації сприйняття ніхто не скасовував. Підкреслюю — зараз », – зазначає автор.

Хоча конституційною більшістю це положення було підтримано більш як рік тому . І, за словами Рахманіна, протягом року проти цього активно й публічно не виступали — військові, активісти чи політики.

Автор додав, що одна з поправок, поданих до другого читання, пом’якшує норму, підтриману в першому читанні. Слово « підконтрольний », як зазначив Рахманін, комітет планує вилучити.

Зараз жодного рішення щодо подальшої долі проєкту №4210-д (рекомендувати його ухвалити, відхилити чи визначитися шляхом голосування у залі) профільний комітет не ухвалював . Тобто жодна з поданих поправок наразі ще не є ухваленою або відхиленою.

Остаточна кількість і зміст «комітетських» поправок ще не визначені. При цьому орієнтовної дати розгляду цього законопроєкту у комітеті наразі немає. В орієнтовному порядку денному, на підставі якого Рада ухвалює законопроєкти, він відсутній.

« Різні скандальні «зміни», що буцімто готуються до цього законопроєкту й нині гаряче обговорюються громадськістю — заборона військовослужбовцям балотуватися, обмеження військових публічно висловлювати свою думку, створення нового розвідувального органу тощо, офіційно ніким не подавалися. І в тексті відомих мені «комітетських» поправок таких новацій нема », – додав Рахманін.

Читайте також: На початку війни ми були в дуже складній ситуації. У Росії військова наука розвинена на високому рівні — головнокомандувач ЗСУ

Related video

Нагадаємо, про те, що законопроєкт №4210-д готують до другого читання стало відомо на фоні скандалу навколо депутатки «Слуги народу» Мар’яни Безуглої . Вона надала комітету національної безпеки, оборони та розвідки ВРУ неправдиву інформацію про буцімто попереднє узгодження нею з ГУР МОУ редакції законопроєкту.

Підготував/ла : Юлія Москаленко
Programs and sites solve various user tasks, so the process of creating an interface cannot be strictly regulated. However, the work of a UX/UI spe...
Останні новини

Надрам України через війну завдано збитків на 10 трильйонів – Міндовкілля.

Надрам України, за попередніми підрахунками, завдано збитків на 10 трильйонів гривень - уже прийняті та зареєстровані в Мін'юсті сім методик, згідно з яким підраховуються збитки, яких завдала довкіллю війна рф проти України.

Finance.UA

Сили оборони за добу відбили близько 60 атак ворога – зведення.

Сили оборони за добу відбили близько 60 атак ворога – зведення.

За минулу добу українські захисники відбили 57 ворожих атак і завдали ударів по 11 районах зосередження окупантів. Джерело: ранкове зведення Генштабу ЗСУ Дослівно: "Противник зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Б...

Українська правда

У Мінреінтеграції розповіли, які послуги дітям-переселенцям мають надавати безкоштовно.

У Мінреінтеграції розповіли, які послуги дітям-переселенцям мають надавати безкоштовно.

Безкоштовними для дітей-переселенців мають бути стоматологічні послуги. Про це заявила віце-прем’єр Ірина Верещук, передає пресслужба Мінреінтеграції. За її словами, під час спілкування з переселенцями часто можна почути, що однією з найгост...

Патріот Донбасу

ФЕЙГИН & ПИОНТКОВСКИЙ - КИТАЙ ненавидит Путина и Лукашенка / Си Цзиньпин закончит войну?.

ФЕЙГИН & ПИОНТКОВСКИЙ - КИТАЙ ненавидит Путина и Лукашенка / Си Цзиньпин закончит войну?.

Во время стрима @FeyginLive и Андрей Пионтковский @Andrei_Piontkovsky обсудили последние события вокруг войны в Украине, в частности новую ошибку Путина, отношения Китая, напуганность Лукашенко ядеркой и уверенное контрнаступление ВСУ. Читайте к т...

3

ЗЕЛЕНСЬКИЙ готує важливий виступ / У США почався ВИРІШАЛЬНИЙ саміт.

ЗЕЛЕНСЬКИЙ готує важливий виступ / У США почався ВИРІШАЛЬНИЙ саміт.

Необхідність припинення війни в Україні та відновлення світового порядку стане однією з основних тем обговорення Саміту за демократію, який збирає цього тижня адміністрація Байдена. На саміті слово матиме і Володимир Зеленський з потужною промовою...

2

Лише подивіться! Це неймовірна робота артилерії #shorts.

Лише подивіться! Це неймовірна робота артилерії #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram:

БОЛЬШЕ, чем запрашивали? / ВСУ готовы начать КОНТРНАСТУПЛЕНИЕ? / СВИТАН.

БОЛЬШЕ, чем запрашивали? / ВСУ готовы начать КОНТРНАСТУПЛЕНИЕ? / СВИТАН.

Вся Украина ждет начала контрнаступления ВСУ и освобождения территорий. Во время стрима на 24 Канале полковник ВСУ в запасе и военный эксперт Роман Свитан предположил, когда оно начнется. Также он отметил, что Западной техники, которую запрашивала...

Путинских олигархов КОШМАРЯТ / В Кремле большой РАСКОЛ – ОЛЕВСКИЙ.

Путинских олигархов КОШМАРЯТ / В Кремле большой РАСКОЛ – ОЛЕВСКИЙ.

Роскошь под санкциями. Путинские олигархи потеряли свои активы. Российский оппозиционный журналист и редактор The Insider Тимуром Олевским на стриме 24 канала прокомментировал слив тайного разговора о Путине. Читайте больше на сайте - Не пропусти ...

2

ПИОНТКОВСКИЙ: Завтра мы КОЕ-ЧТО узнаем! / КИТАЙ может закончить ВОЙНУ @Andrei_Piontkovsky.

ПИОНТКОВСКИЙ: Завтра мы КОЕ-ЧТО узнаем! / КИТАЙ может закончить ВОЙНУ @Andrei_Piontkovsky.

Китай, скорее всего, возмущен новым заявлением Путина о размещении ядерного тактического оружия в Беларуси. Интересно, что на фоне этого Макрон и Урсула фон дер Ляйен срочно уезжают в Пекин. На стриме у Марка Фейгина @FeyginLive Андрей Пионтковски...

2 55