Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Депозитний лабіринт: ставки в гривні зростають, але з довгостроковими вкладами краще не поспішати.

З початку осені 2022 року разом із цінами на товари продовжилося зростання цін на саму гривню – відсоткових ставок за банківськими вкладами. Чому так відбувається, до чого призведе та як цей тренд можна використати на практиці всім тим, хто планує зберігати й примножувати статки в національній та/чи іноземній валюті, спеціально для Mind пояснює фінансовий аналітик YouControl , д.е.н. Роман Корнилюк .

Що відбувається з процентними ставками на гривневі депозити?

У ділових медіа сьогодні нерідко можна зустріти думку, що облікова ставка, яку в червні НБУ підняв з 10% до 25%, майже не впливає на ставки за гривневими інструментами, зокрема відсотки за депозитами. Втім темпи висхідного руху депозитних ставок за гривневими депозитами спростовують цю тезу.

Дані: НБУ. Аналітика: Bankografo.com

З одного боку, ефект від підвищення облікової ставки не настільки суттєвий для привабливості гривневих активів, як на те спочатку сподівалися в Нацбанку. Однак, у самому прес-релізі НБУ про підсумки дискусії Комітету з монетарної політики підкреслено, що «Підвищення облікової ставки до 25% і надалі позначається на ринкових ставках… Зокрема, зростання ставок за депозитами продовжується – в деяких банків вони вже сягають 15-20%».

Дійсно, зростання середніх тримісячних гривневих ставок на 5 процентних пунктів – з 6.2 до 11.2% за час дії нової облікової ставки – навряд чи можна вважати несуттєвим. Отже, для повнішого розуміння економічних процесів не слід забувати про постійний фактчекінг тверджень з просторів інтернету.

Насправді, на ринку проглядається стійкий тренд до підвищення дохідності гривневих активів. Якщо припустити, що він продовжується, то це наштовхує на практичний висновок: не поспішати поки з довгостроковими вкладеннями у гривневі депозити, адже так можна суттєво втратити на різниці з інфляцією. Депозитні ставки тяжіють до очікуваних річних темпів зростання цін, до яких їм є ще куди прагнути.

Тому якщо ви прийняли рішення зберігати заощадження в гривні, краще почекати в кеші, поточних чи декілька-місячних вкладах до моменту, коли річні ставки ще трохи підтягнуться до інфляційних рівнів. Це також логічно з точки зору безпеки та доступу до ліквідності за воєнних умов.

Що відбувається з процентними ставками на доларові депозити?

Дані: НБУ; Аналітика: Bankografo.com

Середні ставки за валютними депозитами UIRD зараз знаходяться на мінімальних історичних рівнях нижче 1%, хоча спостерігаються дуже слабкі ранні сигнали відштовхування від дна. Таким чином дохідність валютних вкладів в Україні значно нижча за глобальну доларову інфляцію (US CPI = 8.3% yoy у серпні 2022). Тому зберігання заощаджень у валютних депозитах наразі абсолютно не покриває знецінення купівельної спроможності долара.

Але є одне але: валютний вклад в умовах продовження девальвації може частково захистити від знецінення національної валюти, як не прикро це звучить для гривні. З іншого боку, масові випадки дефіциту готівкової валюти в касах банків на зламі серпня і вересня – це прояв можливих ризиків з повернення таких депозитів. Водночас невизначеності додає і регуляторне середовище, не кажучи про воєнні загрози.

Ще один важливий момент, про який варто пам’ятати вкладникам – це те, що вищенаведені індекси UIRD хоч гарно сигналізують про загальні тренди цін депозитного ринку, втім відображають «середню температуру по палаті».

Яким банкам слід довіряти?

Деякі банки підвищують ставки, тоді як деякі ні. Як результат – розподіл депозитних ставок за гривневими депозитами вкрай нерівномірний. Як свідчать емпіричні дослідження багатого досвіду «банкопадів» 2009-2010 та 2014-2016 рр., банки з аномально високими депозитними ставками більш схильні до виходу з ринку. Адже, часто фінустанови з гіршими показниками фінансової стійкості через відсутність доступу до фондування з боку акціонерів і надто дороге рефінансування від НБУ вимушені обирати стратегію «пилососів» коштів, демпінгуючи на роздрібному ринку.

І дійсно, спостерігається явна обернена залежність між вартістю ресурсів та надійністю українських банків: чим вища ставка, тим нижчий рейтинг.

Гривневі депозитні ставки йдуть на зліт

Дані: Mind.ua; Аналітика: Bankografo.com

Про цей момент бажано пам’ятати попри наявність 100% гарантії вкладів від ФГВФО для фізичних осіб, адже вимушена заміна банку-агента генерує зайві транзакційні витрати. А у випадку з валютними вкладами існують ризики втрат на курсових перерахунках, адже як вказано на сайті Фонду « відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації .»

Українські вкладники нині перебувають у непростих умовах, часто надаючи перевагу найбільш ефективному виду інвестицій у своє майбутнє – вкладенням ресурсів на допомогу армії для наближення омріяної Перемоги. Водночас, ці внески ніяк не суперечать ідеї обізнаного управління власними заощадженнями. Адже усвідомлена відповідальність за персональну фінансову стійкість – це також один із елементів нашого економічного спротиву та підтримка можливостей допомагати на постійній і регулярній основі.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

10 евристик Якоба Нільсена були створені без акценту щодо застосування для веб сайтів, додатків чи інших конкретних інтерфейсів.
Останні новини

У Дніпрі пролунали вибухи, мер прокоментував

У Дніпрі пролунала серія вибухів, мер міста Борис Філатов закликав містян не публікувати інформацію про наслідки. Джерело: Суспільне, Філатов у Facebook Деталі: Суспільне повідомило, що у Дніпрі в четвер увечері пролунала серія вибухів.

Українська правда

Сенат США остаточно схвалив законопроєкт про тимчасове фінансування з $12,3 млрд для України.

Сенат США остаточно схвалив законопроєкт про тимчасове фінансування з $12,3 млрд для України.

Сенат США (верхня палата парламенту) в четвер остаточно ухвалила законопроєкт про так зване тимчасове бюджетне фінансування, в якому передбачені 12,3 мільярда доларів негайної допомоги Україні. Про це повідомляє "Європейська правда".

Українська правда

Волинь втратила двох військовослужбовців, які загинули на Харківщині.

Волинь втратила двох військовослужбовців, які загинули на Харківщині.

29 вересня стало відомо, що у боях з російськими військами на Харківщині загинули ще двоє захисників з Волині: Володимир Редькович з Велимченської громади та Віталій Турка з Любешова. Про це повідомляє "Суспільне". У Велимченській громаді повідоми...

Патріот Донбасу

Скабеева проговорилась, – ПИОНТКОВСКИЙ @Андрей Пионтковский.

Скабеева проговорилась, – ПИОНТКОВСКИЙ @Андрей Пионтковский.

Наш канал со стримами – Российский публицист Андрей Пионтковский во время стрима на ютубе 24 канала оценил вероятность ядерного удара россии по территории Украины. Читайте также к теме на сайте:

Лиманський котел – це величезний удар по путіну – Михайло Басараб.

Лиманський котел – це величезний удар по путіну – Михайло Басараб.

Михайло Басараб, політолог, військовослужбовець ЗСУ Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на передовій. На фронт їдемо...

росіяни замість плитки обкладають школи меморіальними дошками – InformNapalm.

росіяни замість плитки обкладають школи меморіальними дошками – InformNapalm.

Антон Павлушко, аналітик міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm Друзі! Наші журналісти ризикують на фронті, щоб ви і весь світ дізналися правду про звірства російської "армії" в Україні. Відкрито збір для журналістів, які працюють на пе...

ПИОНТКОВСКИЙ о взрывах на  «Северном потоке»  @Андрей Пионтковский.

ПИОНТКОВСКИЙ о взрывах на «Северном потоке» @Андрей Пионтковский.

Наш канал со стримами – Российский публицист Андрей Пионтковский во время стрима на ютубе 24 канала прокомментировал взрывы на газопроводах "Северного потока". Читайте также к теме на сайте:

️Фронт расширяется! АРЕСТОВИЧ о ситуации на фронте @Alexey Arestovych.

️Фронт расширяется! АРЕСТОВИЧ о ситуации на фронте @Alexey Arestovych.

Ситуация на фронте активно меняется. Алексей Арестович проанализировал, что происходит. Нужно прочитать на сайте:

️ПИОНТКОВСКИЙ о шоу путина с аннексией: В кремле серьезный конфликт @Андрей Пионтковский.

️ПИОНТКОВСКИЙ о шоу путина с аннексией: В кремле серьезный конфликт @Андрей Пионтковский.

Наш канал со стримами – В россии готовятся к аннексии украинских территорий. Уже 30 сентября кремль может объявить о присоединении оккупированных территорий Украины. Российский публицист Андрей Пионтковский во время стрима на ютубе 24 канала проко...