Зростання облікової ставки та погіршення якості кредитного портфеля: прогноз НБУ для банків.

Загальне пожвавлення економіки дещо прискорить інфляцію у наступні роки, повідомляє Нацбанк в інфляційному звіті за липень. Стримуватиме інфляцію поступовий перехід монетарних умов від стимулюючих до нейтральних.

Враховуючи посилення інфляційних тенденцій, у 2021 році облікова ставка Національного банку, яка сьогодні перебуває на рекордно низькому рівні у 6%, ймовірно дещо підвищиться у відповідь на зростання інфляційного тиску через відновлення споживчого та інвестиційного попиту, йдеться у Звіті.

Враховуючи, що попередні зниження облікової ставки ще не повною мірою відобразилися у вартості ресурсів на фінансових ринках, це створює передумови для подальшого зниження відсоткових ставок за кредитами та депозитами, повідомляє НБУ в огляді банківського сектору.

Ключовим викликом для ефективної діяльності банків становитимуть втрати від погіршення якості кредитного портфеля. Точна оцінка кредитних втрат за результатами кризи все ще неможлива через невизначеність із темпами відновлення окремих секторів і тривалістю кредитних канікул.

Структура сектору

Протягом другого кварталу всі 75 банків функціонували на українському ринку банківської діяльності, повідомляє НБУ. Зниження активів було не істотним. Частка чистих активів найбільших 20-ти банків знизилася на 0.2 в. п. – до 92.0%. Частка держбанків у чистих активах та коштах населення зросла на 0.1 в. п. та 0.3 в. п. відповідно до 54.3% та 61.0%. Частка чистих активів найбільших 20-ти банків знизилася на 0.2 в. п. – до 92.0%.

Активи банків

Чисті активи банків навпаки зросли в II кварталі на 1.6%, а за фіксованим на початок кварталу курсом гривні – на 3.4%.

Частка ОВДП в активах банків зросла на 4.9 в. п. – до 29.8%. Три чверті їхнього номінального приросту забезпечили державні банки, зокрема Приватбанк. Разом зі зменшенням обсягів кредитування це скоротило частку кредитів на 3.1 в. п. – до 34.6% чистих активів. Чистий корпоративний портфель скоротився за квартал на 6.3% у гривні та на 3.6% – в іноземних валютах (у доларовому екв.).

Істотно зменшили обсяги кредитів дочірні компанії міжнародних груп, чому зокрема сприяла сезонність у сільському господарстві. Найпомітніше скоротилися обсяги гривневих кредитів у іноземних банках – на 10.3% за квартал.

Єдиною групою, яка нарощувала портфель корпоративних гривневих кредитів, були приватні банки: +2.9% за II квартал.

Падіння кредитування

Обсяги чистих гривневих кредитів фізособам зменшилися вперше з початку 2017 року на 5.0% за квартал (-4.4% за квітень). Ключовим чинником було формування банками резервів за одночасного скорочення попиту на кредити внаслідок погіршення споживчих настроїв. У зв’язку з цим суттєво зменшилися їхні темпи приросту в річному обчисленні до 12.9% у червні з 26.6% р/р у березні. Протягом II кварталу частка непрацюючих кредитів скоротилася на 0.4 в. п. – до 48.5%.

Державні банки, крім Приватбанку, зменшили частку непрацюючих кредитів внаслідок списань.

Варто зазначити, рівень покриття непрацюючих кредитів загальними резервами зріс за квартал на 1.2 в. п. (до 96.8%) і оновив максимум.

Фондування

За II квартал зобов’язання банків збільшилися — на 2.5%, а за фіксованим на початок кварталу курсом – на 4.9%. Найсуттєвіше зросли обсяги коштів клієнтів – на кінець кварталу їхня частка в зобов’язаннях становила 85.4%. Зобов’язання банків перед НБУ зросли за квартал на 0.1 в. п. (до 0.7% зобов’язань) через залучення у квітні держбанками рефінансування.

Обсяги гривневих коштів суб’єктів господарювання зросли на 9.0% за квартал (+24.6% р/р). Найвищий приріст зафіксовано у Приватбанку (27.5%) та інших держбанках (13.2%). Обсяги валютних коштів підприємств зросли на 1%.

Обсяги гривневих вкладів населення зросли на 10.9% (+24.1% р/р) за II квартал в усіх групах банків після незначного скорочення в березні. Найвищі темпи зафіксовано у держбанках +14.5% (+25.4% р/р). Обсяги валютних коштів населення знижувалися з квітня і почали відновлюватися в червні. Загалом за квартал вони зменшилися на 2.4%.

Рівень доларизації коштів клієнтів у II кварталі знизився на 3.8 в. п. (до 40.7%) завдяки зміцненню гривні.

Відсоткові ставки

У II кварталі НБУ знижував облікову ставку двічі по 2 в. п. – до 6% річних. Це сприяло подальшому здешевленню гривневих коштів населення та бізнесу, а також корпоративних кредитів. Ставки за 12-місячними гривневими депозитами фізичних осіб за квартал знизилися на 2.3 в. п. (до 9.6% річних), за три тижні липня – ще на 0.7 в. п.

Спред між 3-місячними та 12-місячними депозитами звузився до 0.2 в. п. Гривневі кошти корпорацій подешевшали до 5.2% річних. Ставки за кредитами суб’єктам господарювання у гривнях за II кв. скоротилися на 3.3 в. п. (до 10.6% річних), а за кредитами фізичним особам – меншою мірою (до 32.8% річних).

Вартість валютних депозитів та кредитів перебувала на історично низьких рівнях. Ставки за 12-місячними депозитами фізичних осіб у доларах США коливались близько 1.3% річних. Ставки за валютними кредитами суб’єктам господарювання були нижче 5% річних.

Нагадаємо, попри те, що троє членів Комітету монетарної політики НБУ висловилися за зниження ключової ставки на 50 б.п. до 5,5%, Нацбанк прогнозує її зростання. Враховуючи посилення інфляційних тенденцій, у 2021 році облікова ставка Національного банку, яка сьогодні перебуває на рекордно низькому рівні у 6%, ймовірно дещо підвищиться у відповідь на зростання інфляційного тиску через відновлення споживчого та інвестиційного попиту, йдеться в Інфляційному звіті за липень.

Фінансові результати та капітал

Прибуток банківського сектору за II квартал скоротився більш як удвічі у квартальному та річному вимірі – до 7.7 млрд грн (із них 3.6 млрд грн – Приватбанк). Прибуток банків за перше півріччя 2020 року був на 23.4% нижчий р/р і становив 23.8 млрд грн. Головним чинником зменшення прибутку були відрахування до резервів. Вони в II кварталі зросли у порівнянні з I кварталом у 2.8 рази – до 13.1 млрд грн. Найбільшу суму сформував Приватбанк.

Економічна криза послабила попит на банківські послуги: чистий комісійний дохід у II кварталі скоротився на 1.5% р/р, це було перше скорочення за чотири роки. Чистий процентний дохід зріс лише на 3.9% р/р.

У II кварталі у порівнянні з попереднім операційні доходи знизилися на 0.1%, а операційні витрати зросли на 2.3%. У підсумку чистий операційний прибуток скоротився на 2.4%, а операційна ефективність дещо погіршилася: CIR становив 48.5% у порівнянні з 47.1% в II кварталі 2019 року.

Таблиця 1 – Основні показники банківського сектору України

Джерело: НБУ.

Кількість збиткових банків

Кількість збиткових банків зросла з 6 у 2019 році та 14 в І кварталі 2020 року до 23 в II кварталі 2020 року. У першому півріччі 2020 року збиткових банків було 16, операційно збиткових – 13.

Перспективи та ризики

Головним викликом для прибуткової діяльності банків будуть втрати від погіршення якості кредитного портфеля. Точна оцінка кредитних втрат за результатами кризи все ще неможлива через невизначеність із темпами відновлення окремих секторів і тривалістю кредитних канікул. Тому підвищені обсяги відрахувань до резервів збережуться в III та VI кварталах.

Процентні доходи банків не зростатимуть швидко через істотне зниження відсоткових ставок за кредитами бізнесу та сповільнення споживчого кредитування. Проте поступове відновлення попиту і зниження вартості фондування дадуть змогу більшості банків підтримувати високий рівень чистих процентних доходів.

Також очікується, що після тимчасового зниження у II кварталі почнуть відновлюватися комісійні доходи завдяки зростанню попиту на банківські послуги. Отже, в цілому за результатами року банківський сектор має залишитися прибутковим.

Щоб сприяти проведенню ефективної реструктуризації для боржників, що постраждали внаслідок обмежень, НБУ продовжив до кінця листопада дію спрощених правил оцінки кредитного ризику. Водночас у фокусі уваги залишатиметься належна оцінка ризиків. Якість проведених банками реструктуризацій буде проаналізовано НБУ на початку наступного року в рамках щорічної оцінки стійкості банків, зазначає регулятор.

Автор: Діденко Сергій

Новини по темі

Український бізнес дав прогноз курсу гривні у 2021 році.

Український бізнес відштовхується у своїх планах на 2021 рік від курсу гривні на рівні 29 грн/$. Про це свідчить дослідження прогнозів бізнесу Global Outlook, проведене Європейською бізнес асоціацією, передає Інтерфакс-Україна. Також серед опитани...

3 1

Суд зобов’язав НБУ виплатити понад сто мільйонів збанкрутілому банку, пов’язаному з Януковичем.

Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляцію НБУ на рішення, яким регулятора зобов’язали відшкодувати власникам «Радикал Банку» 128,9 млн грн «майнової шкоди». Як повідомляє Finbalance, Північний апеляційний госпсуд залишив без з...

3 6

В Україні кількість випадків рейдерства виросла у 2,5 рази за 5 років.

В Україні кількість випадків рейдерства зросла з 2015 року в 2,5 рази. Тенденція на збільшення поки зберігається. Про це повідомляє сервіс Опендабот. Кількість кримінальних проваджень за рейдерство з 290 справ 2015 року зросло до 786 в 2019 році, ...

3

ВВП України: фактори економічного падіння та прогноз.

Падіння ВВП України встановило антирекорд. Негативне значення валового внутрішнього продукту України у квітні-червні 2020 року становило 11,4% до аналогічного періоду 2019 року. Про це повідомили у Державній службі статистики України (ДССУ). Жорст...

2

«Укрпошта» замовить аудит на декілька мільйонів

Національний оператор поштового зв’язку «Укрпошта» оголосив тендер на проведення аудиту фінзвітності компанії за 2020, 2021 і 2022 роки. Згідно з даними системи електронних торгів ProZorro, кінцевий термін подачі пропозицій – 22 жовтня, а са...

1

Міністр фінансів назвав очікуваний час приїзду місії МВФ.

Міністр фінансів Сергій Марченко заперечив інформацію про паузу у співробітництві України з МВФ. Воно йде, а місія Фонду може приїхати вже у жовтні. Як пише РБК-Україна, Міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телеканалу ICTV вважає чутками новин...

2 1

Кредити  для малого бізнесу:  Зеленський підписав закон про портфельні держгарантії.

Президент Володимир Зеленський підписав закон «про внесення змін у держбюджет на 2020 рік щодо надання державних гарантій на портфельній основі та впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом» № 873-ІХ, який пар...

2 1

Провідна галузь в умовах коронакризи: виробництво аграрної продукції та прогноз.

Цьогоріч на долю українських  аграріїв випали найбільші випробування, адже їм необхідно долати не лише кліматичні проблеми, а й суттєві економічні наслідки через запровадження жорстких карантинних заходів в умовах пандемії. Представники цієї галуз...

1

Полюбите свою жизнь: Именно это станет фундаментом, на котором получится построить свое будущее.

Иногда они возвращаются. Это я про съемку ТСН, которая проходила год назад и про которую я вообще забыл, как будто бы ее никогда не было. И вдруг, в один прекрасный день, мне начали звонить и писать люди, увидевшие сюжет про меня в новостях. Оказ...

3

Податкова служба назвала найпопулярніші адмінпослуги для українців.

Державна податкова служба за січень-серпень поточного року надала українцям 3,2 млн адміністративних послуг. Серед найпопулярніших – видача картки платника податків (ідентифікаційного коду), а також внесення в паспорт громадянина України дан...

1

Продовжуючи переглядати Новини України (UAZMI), ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся на використання файлів cookie