Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Турецький слід: як довірена особа Ердогана допомагала Ірану торгувати нафтою – розслідування POLITICO.

"Це прибутково і майже без ризику".

Турецький бізнесмен Сітки Айян, який допомагає Тегерану продавати нафту, досі ухилявся від санкцій США.

22 березня 2021 року кілька найнебезпечніших людей у світі прибули до історичного приморського готелю Summerland у Бейруті — не для того, щоб викупатися в Середземному морі чи дослідити розкішний курорт Le Beach Pop Up, а щоб поговорити про Туреччину, пише у своєму розслідуванні Politico.

Зустріч була секретною, між делегацією високопоставлених іранських військових та урядовців та бізнес-групою з Туреччини на чолі з довіреною особою президента Реджепа Тайіпа Ердогана .

Читайте також: Atlantic Council: Скільки ще Туреччина буде грати за обидва табори у російській війні проти України?

За словами західних дипломатів, обидві сторони були зацікавлені у поглибленні свого партнерства щодо контрабанди іранської нафти для покупців у Китаї та Росії, щоб зібрати кошти для терористичних союзників Тегерану.

Трохи більше року після цієї зустрічі всі її учасники опинилися в списках санкцій США, за одним важливим винятком: Турецький бізнесмен Сити Аян, друг президента Реджепа Тайіпа Ердогана — вони навчалися в одній школі — і людина, яка опинилася в центрі всього скандалу.

Співпраця між членом найближчого оточення президента Туреччини та іранською владною елітою докладно описана на сотнях сторінок документів, включаючи ділові контракти та банківські перекази, вивчені POLITICO, багато з яких також було розміщено на опозиційному сайті WikiIran.

Незважаючи на те, що Айан підписував контракти з іранськими чиновниками, пов'язаними з терористичною діяльністю Ірану та інші докази зв'язків Айана з ними, уряд США утримується від запровадження санкцій проти нього.

Проте, враховуючи глибину його зв'язків з іранцями, Вашингтон невдовзі може дійти висновку, що інший вихід не має, навіть якщо він ризикує роздратувати президента Туреччини, ключового американського союзника.

Читайте також: Війна в Україні дає можливість Ердогану розширити свій вплив — WSJ

Ця справа дає уявлення про складну динаміку відносин між Іраном, Туреччиною та унікальну та впливову роль, яку Ердоган грає в регіоні, перетворюючись на потенційного посередника між Заходом, Росією та Близьким Сходом, створюючи тим самим залежність, яка часто залишає США та інших союзників без вибору окрім як дозволити йому йти своїм шляхом.

У період війни в Україні та нестабільності на Близькому Сході відносини Туреччини з Іраном також є нагадуванням про те, що турецький лідер не соромиться використовувати свої важелі впливу там і тоді, де і коли вважає за потрібне.

Читайте також: Іран готовий постачати зброю та безпілотники «дружнім» країнам

На зустрічі в Бейруті зібралася ціла галерея іранських чиновників, включаючи Ростама Гасемі, колишнього міністра нафти і старшого командира іранського Корпусу вартових ісламської революції (КСІР), і Бехнама Шахріярі, стрільця "Сіл Кудс", філії КСІрофін на Близькому Сході.

Однак ключовою фігурою був Айан, світлоокий турецький бізнесмен. Іранці були зацікавлені в поглибленні свого зростаючого співробітництва з Айаном, головою компанії ASB Group, що базується в Стамбулі, енергетичного конгломерату, який займається купівлею, продажем і транспортуванням нафти, газу, електроенергії та багато іншого.

За допомогою ASB режим Тегерана обійшов санкції США, щоб переправити близько 1 млрд доларів своїм союзникам по терору з 2020 року, згідно з даними західних дипломатів та документами з докладним описом угод його компанії, вивченим POLITICO.

Основним бенефіціаром продажу нафти є "Сили Кудс", які використовують гроші для оплати найманців та фінансування таких груп, як ліванська "Хезболла", яка була включена до списку терористичних організацій як США, так і ЄС.

"Сітки Айан наразі є головою найбільшої фінансової мережі "Сіл Кудс" у Туреччині і, можливо, у всьому світі", - сказав один із чиновників.

Однак ще більш дивовижний зв'язок Айана з "Силами Кудс" робить його близьку спорідненість з Ердоганом.

Ердоган та Айан мають однакове походження. Вони обоє навчалися в релігійній школі İmam Hatip у Стамбулі, і у них склалися стосунки, які виявилися корисними для обох чоловіків, коли вони робили кар'єру у політиці та бізнесі відповідно.

Наприклад, саме Аян допоміг своєму старому другу приховати володіння судном "Агдаш" — нафтовим танкером вартістю 25 мільйонів доларів, який Ердоган та його сім'я отримали в подарунок від багатого мецената в 2008 році, згідно з конфіденційними фінансовими документами Мальті, виявленими в 2017 році консорціумом. Collaborations.

У 2014 році ім'я Айана потрапило до заголовків газет по всій Туреччині після публікації таємно записаних розмов, нібито між президентом Туреччини та його сином Білалом Ердоганом, в одному з яких старший Ердоган сказав, що вони повинні вимагати від "пани Сити" більше грошей, ніж 10 мільйонів доларів, які їм запропонували.

Турецький лідер назвав цей дзвінок "аморальним монтажем", маючи на увазі, що він підроблений, але запис викликав хвилю протестів, перевірку його зв'язків з Айаном і навіть заклики до його відставки.

На той час Аян все ще сподівався, що контракт вартістю 1 млрд євро, який він підписав з Іраном у 2010 році на будівництво 660-кілометрового трубопроводу для транспортування іранського газу через Туреччину до Європи, буде реалізовано (зрештою, цьому завадили санкції США).

Хоча незрозуміло, чи знав Ердоган про ступінь взаємодії свого друга Айана з іранцями, західні дипломати кажуть, що важко повірити, що він не міг цього не знати, враховуючи характер його ділових угод та участь високопоставлених іранців.

З огляду на історію цих двох людей — Аян також близький до брата президента, Мустафа Ердогана — західні дипломати кажуть, що вони не вірять, що Аян продовжував би вести свої справи з Іраном без мовчазного відома та схвалення Ердогана.

На перший погляд, регіональне суперництво та релігійна ворожнеча між Туреччиною та Іраном роблять їх малоймовірними сусідами, особливо з огляду на союз Туреччини зі США як члена НАТО.

Вони також знаходяться з різних боків низки збройних конфліктів у регіоні від Лівії до Південного Кавказу. Проте, будучи сусідами з глибокими історичними та етнічними зв'язками, дві країни також мають багато спільних інтересів від боротьби з курдським сепаратизмом до стримування Саудівської Аравії.

Туреччина та Іран також взаємопов'язані в економічному плані. Наприклад, Туреччина є одним із найбільших торгових партнерів Ірану і залежить від імпорту іранських енергоносіїв. Туреччина також є головним туристичним напрямом для іранців, багато з яких також мають нерухомість у цій країні.

Наголошуючи на важливості цих зв'язків, Ердоган у липні відвідав Тегеран, де зустрівся з президентом Ірану Ебрахімом Раїсі. Ердоган сказав, що дві країни планують збільшити обсяг двосторонньої торгівлі вчетверо до 30 мільярдів доларів, додавши, що ця мета може бути досягнута "за рішучого маршу двох країн". (Турецький лідер також наголосив на необхідності боротьби з "терористичними організаціями", але згадав лише курдських сепаратистів та рух Гюлена).

Мінливі відносини між Іраном і Туреччиною відповідають ширшій динаміці в регіоні, який більше нагадує середньовічну Європу з альянсами, що міняються, говорить Бехнам Бен Талеблу, аналітик вашингтонського аналітичного центру Foundation for Defense of Democracies.

Оскільки Вашингтон приділяє менше уваги на Близькому Сході, а великі країни, такі як Саудівська Аравія, все більше заявляють про себе, опортунізм все частіше стає нормою.

"Дурність полягає в тому, щоб вважати відносини між Туреччиною та Іраном постійними", - сказав Талеблу. — Це історія змін. Іноді вони мають спільні інтереси, інколи ж вони перебувають з різних боків ".

Справді, Туреччина допомогла своєму сусідові оминути санкційний тиск, з яким він стикався у минулому, ефективно діючи як "клапан, який допомагає Ісламській Республіці дихати", - сказав Талеблу.

Хоча взаємодія Айана з Іраном налічує більше десяти років, його недавня співпраця з КВІР і "Кудс" була викликана рішенням президента США Дональда Трампа в 2018 році вивести Сполучені Штати з ядерної угоди з Тегераном, яка дозволяла режиму звільнитися від більшості міжнародних санкцій. Організація Об'єднаних Націй стежитиме за його ядерною діяльністю.

Цей крок Вашингтона означав, що Іран знову зіткнувся з американськими санкціями, а його і без того економіка, що слабшає, опинилася під ще більшим тиском. Режим зіткнувся з особливими труднощами в отриманні доступу до іноземної валюти, необхідної для фінансування зарубіжних операцій.

На перший погляд, рішення здавалося простим: Виділити їм натомість нафту. Нафту можна продати за тверді гроші, а її в Ірану достатньо. Складність полягала у створенні системи, яка б обійти режим санкцій Трампа "максимального тиску".

Щоб обійти цю проблему, Гасемі, колишній міністр нафти Ірану, організував операцію під назвою Pour Ja'afari, завданням якої був продаж нафти для "Сіл Кудс" та КВІР до Китаю, який теоретично був радий купити іранську нафту зі знижкою.

Однак, доставити її туди було проблематично. Американські санкції не лише ускладнюють для Ірану пошук тих, хто зможе відвантажити нафту; небажання іноземних банків навіть близько підходити до іранських угод, тим більше пов'язаних із нелегальною нафтою, означає, що угоди мали проходити глибоко під землею.

Нафта має бути змішана, щоб приховати її походження, документи підроблені, і, що найважливіше, розроблено механізм, що дозволяє отримувати доходи від продажу нафти цільовому одержувачу.

Ось тут і прийшла на допомогу компанія ASB. Здійснюючи свою діяльність у більш ніж десятку країн, компанія "Аян.

Неясно, чому Айан погодився співпрацювати з Гасемі та Quds, але згідно з "суворо конфіденційним" меморандумом про взаєморозуміння, підписаним Аяном і Гасемі 19 листопада 2020 року і потрапив у поле зору POLITICO, він погодився.

"Сторони домовилися про співпрацю з метою створення судноплавної операції з транспортування сирої нафти RG з портів Північного Дубая до Китаю", - йдеться у документі, в якому після першої згадки використовуються ініціали кожного. Північний Дубай - це код для Ірану, сказав західний чиновник, який вивчив документи і визначив, що вони справжні.

Згідно з угодою, дочірні компанії ASB - Вaslam Nakliyat і Baslam Petrol, які займаються транспортуванням нафти по всьому світу, мали орендувати танкери для відправки нафти до Китаю.

Гасемі також мав право на свій розсуд використовувати "Варіант 2", який вимагав від ASB найняти два танкери для перевезення нафти до Малайзії, де вона буде перевантажена на різні танкери, імовірно для кращого маскування походження нафти, перед остаточною доставкою до Китаю.

Згідно з документами, китайським покупцем нафти була компанія Haokun Energy, яку контролюють військові країни. Наприкінці 2020 року ASB та Haokun підписали угоду про постачання іранської нафти на суму близько 2 млрд доларів на рік. Із них близько 500 мільйонів доларів призначалися для "Сіл Кудс", повідомили дипломати.

Щоб приховати справжній характер угод, ASB допомагала проводити їх через складну мережу міжнародних підставних компаній та банків від Індії до Росії та ОАЕ. Іноді вона використовувала свій власний банк у Стамбулі, Vakıf Katılım Bankası, який переказав щонайменше 80 мільйонів доларів на рахунки, контрольовані Шахріярі, командиром "Сіл Кудс", згідно з даними західних дипломатів та банківськими документами, переглянутими POLITICO.

Багато переказів були деноміновані у доларах чи євро, що означає, що вони були здійснені європейськими банками, такими як Commerzbank у Франкфурті чи JP Morgan у США. Немає жодних доказів того, що західні банки знали про зв'язок Ірану із цими угодами, що було б порушенням американських санкцій.

На додаток до бізнесу з Китаєм Тегеран створив другу опору для своєї незаконної торгівлі нафтою з російськими партнерами, які виступають як брокери для іранської нафти. І тут АСБ Аяна виступала як законна особа операції, використовуючи свої дочірні компанії та заборону на продаж нафти.

Усього через день після зустрічі в Бейруті Національна іранська нафтова компанія (NIOC) та ConceptoScreen, ліванська компанія, контрольована "Хезболлою", підписали нову угоду з Haokun для відправки нафти до Китаю згідно з документами, з якими ознайомився POLITICO.

Проте ранній успіх угоди, схоже, породив самозаспокоєність. На початку березня 2021 року у виправленні до попереднього контракту, підписаного між трьома компаніями, посилання на нафту з "Північного Дубая" були замінені на "іранську легку сиру нафту".

Через кілька місяців, 25 серпня, Аян підписав "Угоду про надання послуг з продажу та купівлі" з Азімом Монзаві, наступником Гасемі на посаді керівника операції Pour Ja'afari. У договорі, підписаному Монзаві та Аяном, чітко прописано зобов'язання турецької компанії продавати іранську нафту "від свого імені" в обмін на "плату за послуги".

Форс-мажорне становище (як правило, що включається в контракти для обліку не залежних від боку подій, таких як ураган, які завадять їй виконати свої зобов'язання) укладає: "При цьому повністю розуміється, що санкції не передбачені".

Домовленість протрималася менше ніж рік.

25 травня Казначейство США ввело санкції проти кількох осіб, залучених до того, що воно назвало "міжнародною мережею контрабанди нафти та відмивання грошей", включаючи Монзаві (Гасемі вже був у списку санкцій). До списку потрапили й низка компаній, що брали участь у схемі, у тому числі китайська Haokun та ліванська ConceptoScreen, а також кілька дійових осіб та компаній, що працюють через Росію.

"Ми без вагань будемо переслідувати тих, хто забезпечує критично важливу фінансову підтримку та доступ до міжнародної фінансової системи для "Сіл Кудса" або "Хезболли", - сказав Браян Е. Нельсон, заступник міністра фінансів США з питань тероризму та фінансової розвідки." Штати продовжуватимуть суворо дотримуватись санкцій щодо незаконної торгівлі нафтою Ірану. Будь-хто, хто купує нафту з Ірану, стикається з перспективою американських санкцій".

Незважаючи на кілька чергових раундів санкцій, запроваджених із травня проти інших осіб, залучених до підпільного нафтового бізнесу Ірану, у списку немає імені людини, яка допомогла Ірану продати більше нафти, ніж будь-хто інший - Сити Аян.

Реальність така, що США потребують підтримки Туреччини на багатьох фронтах, особливо у Чорному морі на тлі війни в Україні. Туреччина також блокує заявки Швеції та Фінляндії на вступ до НАТО, вимагаючи поступок від обох країн, включаючи скасування фінського ембарго на постачання зброї Анкарі. Більше того, коли Ердогана провокують, він демонструє готовність завдати удару у відповідь, наприклад, відправляючи біженців через кордон до Греції.

…Після того як у квітні грецька влада на прохання США затримала одного з російських танкерів, на які "Опір економіки" покладається у своїй торгівлі нафтою, "Кудс Форс" у відповідь послали спецназівців захопити два грецькі танкери в Перській затоці в травні, а потім переправити їх до Ірану.

Читайте також: Іран погрожує арештом всіх танкерів Греції у Перській затоці

У листопаді Греція погодилася звільнити російський танкер, відомий як "Лана" і плаваючий під іранським прапором, разом з іранською нафтою на борту, щоб звільнити свої власні судна. Минулої п'ятниці "Лана" увійшла до сирійського порту Баніас і вивантажила свій вантаж - понад 700 000 барелів іранської нафти.

"Це прибутково і майже без ризику", - сказав один із дипломатів.

Related video

Читайте також: Україна і Туреччина підписали меморандум про повоєнне відновлення

Підготував/ла : Юлія Мельничук
What design will surround us in digital this year .
Останні новини

Біткоїну прогнозують зростання до $ 100 000 у 2024 році.

Засновник криптохедж-фонду BlockTower Capital Пол Арі заявив, що до кінця 2024 року Bitcoin може коштувати $ 100 000. На думку інвестора, головним тригером зростання курсу стане приплив фіатних грошей від традиційних фінансових установ — вони акти...

Finance.UA

Публікація цін на продукти та товари для ЗСУ: прем'єр-міністр анонсував оновлення в системі оборонних закупівель.

Публікація цін на продукти та товари для ЗСУ: прем'єр-міністр анонсував оновлення в системі оборонних закупівель.

В Україні буде створено нову систему, згідно з якою публікуватимуться ціни на продукти та товари, що закупаються для армії. Про це прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив у Телеграмі. Нарада проводилась спільно з Міноборони, Мінекономі...

Патріот Донбасу

Юліян Вассиян - перший ідеолог ОУН /  «Ген українців».

Юліян Вассиян - перший ідеолог ОУН / «Ген українців».

Підписатися на наш канал Філософ. Націоналіст. Перший ідеолог ОУН, що виголосив свою доленосну промову в дні створення ОУН у січні-лютому 1929 року у Відні. Кабінетний учений, що за кабінет мав лише тюремну камеру. Метеор Духу, що розбився об твер...

У СОЛОВЙОВА в ефірі летить ПІНА З РОТА / Що цього разу?.

У СОЛОВЙОВА в ефірі летить ПІНА З РОТА / Що цього разу?.

Російський пропагандист Соловйов вискочив із новою маячнею. Катерина Соляр в ефірі розібрала маразм. Також читайте: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїн...

Медик раптово привітав ЗЕЛЕНСЬКОГО з днем народження #shorts.

Медик раптово привітав ЗЕЛЕНСЬКОГО з днем народження #shorts.

Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

Ворог наступає на ВУГЛЕДАР / Огляд карти боїв

Ворог наступає на ВУГЛЕДАР / Огляд карти боїв

Ситуація на Донбасі дуже напружена, там йдуть жорсткі бої. Зокрема, окупанти намагаються наступати на Вугледар з двох сторін. Читайте деталі на сайті: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – "Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародно...

️Под БАХМУТОМ важные изменения / Со стороны КРЕМЕННОЙ будет удар? / В Кремле началась грызня.

️Под БАХМУТОМ важные изменения / Со стороны КРЕМЕННОЙ будет удар? / В Кремле началась грызня.

В эфире 24 канал военнослужащий ВСУ и политолог Кирилл Сазонов рассказал о: - помощи Украине от западных партнеров; - ситуации на фронте; - возможных планах Путина по Украине. Читайте также к теме на сайте: Оперативно про війну в Україні у нас в T...

Ми маємо довести рф до стану 1917 року. Інакше війна триватиме. Владислав Селезньов

Ми маємо довести рф до стану 1917 року. Інакше війна триватиме. Владислав Селезньов

Війна закінчиться, коли потенціал рф або занизиться, або знищиться. Ставки підвищуються. ІІІ Світова - уже не виключається. Іран, Пн.Корея, КНР, Тайвань, Косово - це проблемні території. Якщо Ізраїль береться за справу зважено та раціонально, я ро...