Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

В українських судах знаходиться лише близько 200 справ про відшкодування громадянам та бізнесу через агресію РФ.

Статистика стосується й періоду з 2014 року. Рішення винесені лише у 8 справах. Більшість справ до повномасштабного вторгення "валилися" апеляцією.

Станом на січень 2023 року українські суди першої інстанції винесли лише 8 рішень щодо відшкодування шкоди, завданої військовою агресією Російської Федерації. Про це повідомляє платформа відкритих даних Опендатабот, посилаючись на результати власного дослідження Єдиного судового реєстру .

Станом на початок 2023 року на розгляді національних судів перебувало 209 справ щодо відшкодування Росією майнової та моральної шкоди українцям та українським компаніям.

Майже усі позови, подані після 24 лютого 2022 року, суди задовольнили у повному обсязі — за умови, якщо розмір завданих майнових збитків та моральної шкоди було доведено.

Водночас в більшості справ, які перебували на розгляді перших інстанцій до повномасштабного вторгнення, не проходили апеляцію. Позовні вимоги в них були не задоволені.

Ч астіше до суду звертаються громадяни, що втратили своє майно внаслідок збройної агресії РФ. Таких справ у судах більшість — 154. З них 7 вже в стадії апеляційного розгляду.

І лише 55 справ щодо відшкодування шкоди державою-агресором були подані бізнесом. Хоча, за даними дослідження KSE Institute (проєкт “Росія заплатить”), за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Шкода попередньо оцінюється у $13 млрд.

На сьогодні найбільший задоволений позов містив вимоги на 154 млн грн. Загалом країні-агресору присудили відшкодування українцям збитків на суму понад 173 млн грн.

"По ситуація більш-менш стандартна. Потрібно довести право власності на майно, факт завдання шкоди, її розмір, надати докази, що шкода завдана РФ. Моральна шкода оцінюється суб’єктивно. Потрібно чітко обґрунтувати та підтвердити наявність моральних страждань саме внаслідок конкретних дій РФ. Позивачі звільняються від сплати судового збору у цій категорії судових справ", — прокоментував радник судової практики " Sayenko Kharenko" Олексій Колток.

Юрист радить не витрачати час і подавати позови вже сьогодні. Коли механізм відшкодування запрацює, важливо не загубити час на проходження судових процедур в Україні, оскільки виникне конкуренція стосовно російських активів, на які можна буде звернути стягнення.

Олексій Колток зазначає, що звертатись до національних судів за відшкодуванням збитків з РФ є доцільним з кількох міркувань:

  • позивач отримає документ, який зафіксує розмір вимог до РФ. Таке право вимоги de facto є активом, може продаватись або відступатись;
  • обставини, встановлені судовими рішеннями, не підлягають доказуванню під час вирішення інших справ. Тобто коли механізми виплати компенсацій будуть запроваджені, не потрібно буде втрачати час, віднаходити документи та шукати свідків задля доведення своїх вимог.

Читайте також: Резолюція ООН про репарації: у Мін’юсті пояснили деталі

Нагадаємо, з 16 вересня 2022 року РФ вийшла з учасників Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод людини. Тому подання позову проти країни-агресора до Європейського суду з прав людини ( ЄСПЛ) наразі неможливе.

Крім того, російських активів в Україні майже не залишилось, тому такі рішення можуть виконуватись в іноземних юрисдикціях.

Для виконання судових рішень, ухвалених в Україні, в іноземних юрисдикціях, країна, проти якої подано позов, зазвичай має надати свою згоду. Наразі такої згоди РФ чекати не варто.

Читайте також: Репарації Росії: колишній посол США назвав суму збитків, яку повинна компенсувати Україні РФ

Водночас позови до українських судів стали можливі через те, що з 2014 у РФ не має судового імунітету в Україні. Це підтверджено позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у справі № 308/9708/19 .

Правова позиція Верховного Суду полягає в тому, що суди України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено РФ, мають право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди, завданої в результаті збройної агресії РФ.

Related video

голосували за резолюцію

Підготував/ла : Лія Ільченко
Правильно розставлені акценти на сайті допомагають дизайнерам привернути увагу користувача та направити його до головної мети на — замовлення.
Останні новини
У російському Омську загорівся склад з пластиком

У російському Омську загорівся склад з пластиком

У російському місті Омськ спалахнула масштабна пожежа на складі з пластиком. Джерело: Міністерство РФ у справах цивільної оборони, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих у Telegram Деталі: МНС РФ повідомило, що у ліквідації по...

Українська правда

Си воспользовался СЛАБОСТЬЮ ПУТИНА! / ЗЕЛЕНСКИЙ перевел стрелки?  - ПИОНТКОВСКИЙ.

Си воспользовался СЛАБОСТЬЮ ПУТИНА! / ЗЕЛЕНСКИЙ перевел стрелки? - ПИОНТКОВСКИЙ.

Во время стрима Андрей Пионтковский @Andrei_Piontkovsky прокомментировал визит Си Цзиньпина в Москву и то, как лидер Китая воспользовался слабостью Путина. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавук...

Чому СІ не телефонує ЗЕЛЕНСЬКОМУ? / Китай нападе на ТАЙВАНЬ?.

Чому СІ не телефонує ЗЕЛЕНСЬКОМУ? / Китай нападе на ТАЙВАНЬ?.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін відмовився від розмови з президентом США Джо Байденом. Говорити із президентом Володимиром Зеленським він також не хоче. Пекін не виявив зацікавленості в організації телефонної розмови, хоча Байден ще 5 тижнів тому заявив п...

ФЕЙГИН: Реванш КИТАЯ / Путин СМИРИЛСЯ? / Ядерный шантаж @FeyginLive.

ФЕЙГИН: Реванш КИТАЯ / Путин СМИРИЛСЯ? / Ядерный шантаж @FeyginLive.

Во время стрима Марк Фейгин @FeyginLiveобсудил: – визит Си Цзиньпина в Россию; – поглощение Китаем РФ; – ядерный шантаж России; – окружение Путина в Кремле. Детали: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнаву...

Ядерное оружие в Беларуси! – ФЕЙГИН оценил уровень БЕЗУМСТВА @FeyginLive.

Ядерное оружие в Беларуси! – ФЕЙГИН оценил уровень БЕЗУМСТВА @FeyginLive.

Владимир Путин планирует разместить на территории Беларуси ядерное оружие. Российский правозащитник Марк Фейгин во время стрима на ютубе 24 канала прокомментировал возможность Запада поставить ядерное оружие странам НАТО. Читайте больше на сайте -...

У врага ПРОВАЛ в Запорожье и Харькове / Из Новой Каховки уже бегут? / СВИТАН.

У врага ПРОВАЛ в Запорожье и Харькове / Из Новой Каховки уже бегут? / СВИТАН.

Виграй подорож до 5* готелю у Буковелі: Во время стрима на 24 Канале полковник ВСУ в запасе и военный эксперт Роман Свитан прокомментировал выход армии Путина из Новой Каховки. Он также рассказал, почему враг начал переходить в глухую оборону на Х...

СИМОНЬЯН хоче ВЛУПИТИ ЯДЕРКОЮ по ПУТІНУ / Підступний БЛЕФ Кремля / ВАЛЕРІЙ КУР.

СИМОНЬЯН хоче ВЛУПИТИ ЯДЕРКОЮ по ПУТІНУ / Підступний БЛЕФ Кремля / ВАЛЕРІЙ КУР.

Путін постійно лякає світ ядерною зброєю та маніпулює ядерною безпекою. Колишній керівник управління кримінальної розвідки, співзасновник підрозділу з організованою злочинністю в Україні Валерій Кур на стрімі 24 каналу розповів, що ні якою червоно...