Дзеркало Тижня

«Дзеркало Тижня» - Останні новини України й світу. Лише достовірні новини політики, економіки, світу, культури й науки.

https://zn.ua/ukr/

Економічний прогноз для України: оптимістичний песимізм НБУ.

Нацбанк припинив «друкувати гривні» й прогнозує спад інфляції

Недоступність багатьох даних суттєво ускладнює аналіз стану нашої економіки. Хоча необхідність такого аналізу в нинішніх умовах критична. На щастя, гриф «секретно» оминув Інфляційний звіт НБУ — мабуть, єдиний на сьогодні системний погляд на економічне сьогодення і ризики, що загрожують нам.

Загалом прогноз виглядає оптимістично, однак не будемо обманюватися — оптимізм базується на багатьох, причому фундаментальних, «якщо». З безперечних плюсів наразі лише припинення з початку 2023-го емісії гривні для фінансування держбюджету. Але рік тільки розпочався, і ці самі «якщо» іще будуть…

Читайте також: Держбюджет-2023: НБУ попередив про ризики виконання та не виключив емісію грошей

Статус-кво

ВВП. Через енергетичний терор Росії спад ВВП України в четвертому кварталі 2022 року поглибився до 35% у річному обчисленні. Та й частини проблем, що накопичилися за рік, не вирішено. Наприклад, зберігаються значні втрати, яких зазнала промисловість, зокрема металургія. Водночас завдяки кращим результатам третього кварталу й швидкій адаптації частини бізнесу та населення до нових умов оцінка падіння реального ВВП 2022 року поліпшилася до 30,3% .

Інфляція. Споживчі ціни зросли на 26,6%, але прогноз позитивний — за останні три місяці показник інфляції в річному вимірі майже не змінювався. Стабілізації зростання цін допомогли деокупація та відновлення виробників, яке випереджало попит споживачів. Стримували інфляцію також постійні тарифи на житлово-комунальні послуги, фіксований курс гривні й налагодження, нехай і часткове, логістики.

Платіжний баланс , попри величезні проблеми з логістикою і не менші з виробництвом, витягнули. Дефіцит торгівлі компенсувався надходженням грантів і стабільних грошових переказів від трудових мігрантів, низький їм уклін. Допомогли й західні гроші: 2022 року Україна одержала понад 32 млрд дол. США міжнародної допомоги, з яких понад 14 млрд дол. становили гранти. Завдяки цьому вдалося профінансувати більшу частину дефіциту зведеного бюджету (понад 27% ВВП без урахування грантів), а також під кінець року наростити міжнародні резерви до 28,5 млрд дол. , чого цілком достатньо для стійкості валютного ринку.

Прогнози

Базовий сценарій прогнозу НБУ ґрунтується на співробітництві з МВФ, здійсненні злагодженої монетарної та фіскальної політики і поступовому нівелюванні низки ризиків, зокрема в енергетиці.

Що важливо, базовий сценарій передбачає серйозне зниження «ризиків безпеки» з початку 2024 року — тобто кінець гарячої фази війни , що потягне за собою розблокування морських портів, зниження премії за суверенний ризик і повернення в Україну вимушених мігрантів. По суті, сценарій не базовий, а оптимістичний. І навіть за таких вступних проблем у нас буде гора.

По-перше, ціновий тиск залишиться значним через наслідки війни, а вповільнення інфляції 2023 року буде лише до 18,7% . Цьому сприятимуть збереження жорстких монетарних умов, зниження світової інфляції та слабший споживчий попит в умовах дефіциту електроенергії, що зберігається. Звичайно, Нацбанк упевнений, що в наступні роки інфляція вповільнюватиметься швидше — до 10,4% 2024 року й до 6,7% 2025-го , але плани на роки сьогодні подібні до ворожіння на картах. Природно, утихомирювати інфляцію будуть традиційно — жорсткою монетарною політикою: НБУ продовжить утримувати дисконтну ставку на рівні 25% щонайменше до кінця першого кварталу 2024 року . Що, як відомо, сповільнює економіку.

Звідси — по-друге. НБУ очікує незначного зростання ВВП у 2023 році — на 0,3%. Звичайно, після такого падіння навіть маленький плюс тішить, але хотілося б вибратися з провалу, в який ми звалилися, швидше. На думку Нацбанку, причини погіршення прогнозу: енергетичний терор і очікуваний скромний урожай. На прийнятні темпи зростання вийдемо лише до 2024 року — реальний ВВП зросте на 4,1%, а 2025 року економічне зростання прискориться до 6,4% . Але пам'ятаймо: за умови, що воєнні дії завершаться до початку 2024-го.

По-третє, 2023-го вже очікується значний дефіцит платіжного балансу . З одного боку, знизиться експорт торгівлі продуктами харчування через гірші врожаї, з іншого — імпорт зросте через підвищений попит на енергоносії та генератори з акумуляторами. Але гроші будуть.

Враховуючи анонсовані обсяги міжнародної допомоги та прогрес у переговорах із МВФ, загальний обсяг офіційного фінансування 2023 року може перевищити 38 млрд дол. Це дасть можливість уникнути емісійного фінансування бюджетного дефіциту і підтримати міжнародні резерви на достатньому рівні навіть в умовах тривалішого збереження високих ризиків безпеки. Очікується, що до кінця 2023 року міжнародні резерви становитимуть близько 27 млрд дол. і надалі уже тільки зростатимуть.

Звичайно, за відсутності ризиків, а їх, на жаль, чимало.

Читайте також: Скільки грошей надрукували в Україні в умовах падіння економіки - дані НБУ

Ризики

Основними ризиками залишаються довший термін повномасштабної воєнної агресії Росії , а також подальше руйнування об'єктів критичної інфраструктури .

Базовий сценарій нового макропрогнозу передбачає відчутне зменшення ризиків безпеки лише з початку наступного року.

Кожен наступний місяць війни — це втрати, людські, інфраструктурні й фінансові. Адже зростання бюджетних видатків більш ніж імовірне, а от зростання доходів — навпаки. Уже зараз енергетичні проблеми, що призводять до простоїв як у виробництві, так і в торгівлі, — більш ніж реальний ризик зниження податкових платежів до держбюджету.

Криза на ринку праці, пов'язана з міграцією як внутрішньою, так і зовнішньою, — це ризики для Пенсійного фонду, наповнення якого до війни було нашою головною проблемою після держборгу. Ритмічність надходжень від західних союзників поліпшилася, але далека від ідеалу, в результаті не виключено, що до емісії НБУ ще повертатиметься хоча б заради виплати пенсій .

Емісія сама по собі ризик, причому як девальвації гривні, так і зростання інфляції. Ще один інфляційний ризик — тарифи ЖКГ, мораторій на їхнє підвищення не може бути вічним, особливо при тих втратах, яких зазнають енергетики.

Інтенсифікація й затягування війни, дефіцит електроенергії внаслідок терактів Росії можуть суттєво обмежити економічну активність і посилити інфляційний тиск. Тобто й зростання ВВП цілком може перетворитися на падіння, і майже 19-відсоткова інфляція здатися казкою.

Українська економіка, враховуючи обставини, продемонструвала небачену стійкість, а український бізнес — завидну адаптивність, але час грає проти нас. Ми не можемо чекати, поки гладкий схудне. І замість оптимістичного погляду в майбутнє хотілося б раціонального ставлення до сьогодення і хоча б розуміння, що, крім надії, в нас є ще й план «Б» на випадок, якщо війна затягнеться на роки, а не на рік.

Більше статей Юлії Мельничук читайте за посиланням.

Related video

Дивіться спецтему: Ще понад дев'ять сотень окупантів довоювалися до власної смерті: Генштабу ЗСУ повідомив втрати ворога Минулої доби ЗСУ також збили ворожий літак та гелікоптер. У Чорному морі через шторм посилюється мінна небезпека Є висока ймовірність зриву морських мін з якорів та прибиття до берега. Вночі окупанти випустили зо два десятки снарядів по одній з громад Дніпропетровщини В облраді повідомили, як минула ніч у Дніпропетровській області. В Україну вдалося повернути 128 дітей, яких загарбники примусово вивезли в РФ Кожен такий випадок вимагає значних зусиль багатьох людей. Відстрочка від мобілізації: чи мають на неї право вчителі Адвокатка пояснила, чи передбачено це українським законодавством.

Програми та сайти вирішують різні завдання користувача, тому процес створення інтерфейсу не може бути строго регламентований. Однак роботу UX/UI-фа...
Останні новини
Обстріли Сумщини: ворог гатив по 3 громадах

Обстріли Сумщини: ворог гатив по 3 громадах

Протягом 30 березня російські окупанти здійснили обстріли 3 громад Сумської області. Джерело: Сумська обласна військова адміністрація у Facebook Деталі: У Краснопільській громаді росіяни з БпЛА скинули 2 вибухові предмети типу ВОГ.

Українська правда

У Львівській області благодійники надали допомогу переселенцям.

У Львівській області благодійники надали допомогу переселенцям.

Допомогу переселенцям благодійники організації “Право на захист” надали у місті Моршині. Про це повідомляє пресслужба міської ради. Для переселенців привезли засоби гігієни та NIF наборів (матрас, ковдра, подушка, покривало, рушник, лі...

Патріот Донбасу

Росія затримала першого з часів холодної війни  «журналіста-шпигуна»  #shorts.

Росія затримала першого з часів холодної війни «журналіста-шпигуна» #shorts.

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

Элиты решились пойти против Путина? / В Кремле видят НЕИЗБЕЖНОЕ  – ГАЛЛЯМОВ.

Элиты решились пойти против Путина? / В Кремле видят НЕИЗБЕЖНОЕ – ГАЛЛЯМОВ.

Недавно обнародовали разговор продюсера Иосифа Пригожина и миллиардера Фархада Ахмедова, в котором они ругали руководство России. Российский политолог Аббас Галлямов во время стрима на ютубе 24 канала проанализировал недовольство действиями Владим...

ВСУ успешно контратакуют в БАХМУТЕ / Карта боевых действий от АРЕСТОВИЧА @arestovych.

ВСУ успешно контратакуют в БАХМУТЕ / Карта боевых действий от АРЕСТОВИЧА @arestovych.

Во время стрима на канале@FeyginLiveАлексей Арестович@arestovychпроанализировал карту боевых действий и оперативную обстановку на фронте по состоянию на 30 марта. Детальнее: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости...

1 2

ФЕЙГИН & ПОРТНИКОВ - Как работает ЯДЕРНЫЙ ШАНТАЖ @FeyginLive.

ФЕЙГИН & ПОРТНИКОВ - Как работает ЯДЕРНЫЙ ШАНТАЖ @FeyginLive.

Марк Фейгин @FeyginLive поговорил с Виталием Портниковым @portnikovо "философии" ядерного шантажа России и чем она может завершиться. Важно к теме: Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новос...

ПРИГОЖИН превзойдет ПУТИНА на выборах в России? – ПРОГНОЗ ШЕЙТЕЛЬМАНА @sheitelman.

ПРИГОЖИН превзойдет ПУТИНА на выборах в России? – ПРОГНОЗ ШЕЙТЕЛЬМАНА @sheitelman.

Евгений Пригожин может использовать свою медийность, чтобы показать себя возможным претендентом на президентские выборы в России в 2024 году. В частности, 14 марта в своем интервью он сымитировал Путина. Политтехнолог Михаил Шейтельман@sheitelmanв...

ПИОНТКОВСКИЙ: В России ПАНИКИ НЕТ / Реакция на контрнаступление ВСУ @Andrei_Piontkovsky.

ПИОНТКОВСКИЙ: В России ПАНИКИ НЕТ / Реакция на контрнаступление ВСУ @Andrei_Piontkovsky.

У россиян настоящие эмоциональные качели. Один день они кричат вроде бы всех "победят", а уже на следующий – рассказывают о тяжелой ситуации. Российский публицист из США Андрей Пионтковский на стриме 24 канала прокомментировал подготовку к удару В...