Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

У зоні доступу: як відбуваються угоди із земельними ділянками під час воєнного стану.

За 11 місяців повномасштабного вторгнення, з 24 лютого 2022 року до 16 січня 2023 року, в Україні проведено 43 200 угод із земельними ділянками сільгосппризначення. Загальна площа проданої та зданої в оренду землі перевищує 80 000 га.

За даними Мінагрополітики, найбільша кількість реєстраційних дій із землею зафіксована у Хмельницькій, Полтавській, Вінницькій, Кіровоградській та Дніпропетровській областях. Лідерами за площею земельних ділянок, з якими проведено угоди, є Харківська, Дніпропетровська, Полтавська, Кіровоградська та Херсонська області.

Середня вартість продажу 1 га землі в Україні становить 41 000 грн. Доступ до Державного земельного кадастру, необхідний для здійснення операцій із землею, в Україні наразі мають понад 5500 нотаріусів.

Mind проаналізував, як функціонує ринок землі в Україні в умовах військового стану та які ділянки (не лише сільгосппризначення) виставлені на продаж.

Які обмеження для земельного ринку діють у воєнний час? Протягом березня та квітня функціонування земельного ринку було заблоковано – Державний земельний кадастр та Державний реєстр прав на нерухоме майно було відключено. Оскільки угоди із землею потребують нотаріальної реєстрації, відсутність доступу до реєстрів унеможливлює будь-які законні дії з цим активом.

У травні 2022 року відновив свою роботу Держреєстр прав на нерухоме майно, а у червні – Державний земельний кадастр. Завдяки цьому з'явилася можливість повноцінно укладати угоди з купівлі-продажу або оренди земельних ділянок.

Утім деякі обмеження все одно залишалися. Вони стосувалися оренди земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній та комунальній власності. Передання цих земель у користування було заборонено нормами закону №2145-IX, який набув чинності 7 квітня.

У жовтні 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №7636, який зняв обмеження на проведення торгів із продажу права оренди землі сільськогосподарського призначення, що знаходиться в державній та комунальній власності. Тепер це закон №2698-IX, він набув чинності 19 листопада 2022 року.

Які угоди із землею можливі? Офіційно всі обмеження на здійснення угод на земельному ринку, зокрема з ділянками сільськогосподарського призначення, було скасовано на початок листопада 2022 року. Таким чином, на сьогоднішній день в Україні можна:

 • купувати, продавати та орендувати землю сільськогосподарського та несільськогосподарського призначення, яка перебуває у приватній власності;
 • орендувати землю сільгосппризначення, що перебуває у державній та комунальній власності;
 • купувати земельні ділянки несільськогосподарського призначення, які перебувають у державній чи комунальній власності (під час приватизації, у тому числі).

Нагадаємо, що продаж державних та комунальних земель сільгосппризначення в Україні в принципі заборонено згідно з вимогами закону №552-IX.

Як можуть проводитися угоди із землею? Будь-які угоди із землями державної та комунальної власності – чи то продаж, чи оренда – можливі лише в системі онлайн-аукціонів, які розміщені на платформі ProZorro.

Але є виняток. Відповідно до норм Земельного кодексу, землі державної та комунальної власності можуть бути взяті в користування (в оренду) в обхід ProZorro:

 • при релокації підприємств та розміщення на такій землі виробничих потужностей;
 • під час будівництва терміналів морських портів та інших критично важливих для економіки об'єктів;
 • під час прокладання ліній електропередач та будівництва газопроводів.

Приватні власники мають право вибирати будь-який формат угоди. Вони можуть користуватися тими самими земельними аукціонами на ProZorro, розміщувати оголошення про продаж або передання в оренду земельних ділянок на будь-якому майданчику онлайн-оголошень (OLX, dom.ria і т. д.) або безпосередньо контактувати між собою.

Як відбуваються угоди із державною землею? Власник земельної ділянки (наприклад, сільська чи селищна рада) у системі «ProZorro.Продажі» розміщує лот про проведення аукціону з продажу права оренди.

У лоті має бути зазначена докладна інформація про земельну ділянку: від її площі та кадастрового номера й до контактних даних орендодавця, строку оренди, стартової ціни та дати проведення аукціону.

Учасниками торгів можуть бути як фізичні особи (зокрема, підприємці), так і юрособи. Кожен претендент вносить гарантійний внесок у розмірі 30% від стартової ціни. Якщо аукціон відбувся, то всі учасники отримують цей внесок назад. Для переможця він зараховується в рахунок орендної плати за землю.

Аукціон відбувається в англійському форматі, тобто шляхом підвищення ціни. Виграє торги той претендент, який запропонує найкращі умови.

Сторони – організатор та переможець – підписують протокол торгів. Після цього орендар укладає з орендодавцем договір, який обов'язково має засвідчити нотаріус.

Як відбуваються угоди із землею приватної власності? Продавець та покупець домовляються про купівлю-продаж земельної ділянки. Нехай це буде ділянка сільгосппризначення.

Продавець повинен мати на руках, крім паспорта та ідентифікаційного коду, документи про право власності на землю (свідоцтво про право власності, свідоцтво про наслідування), звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, вилучення з реєстру речових прав та витяг із земельного кадастру.

Покупець надає паспорт, ідентифікаційний код та нотаріально завірену згоду на угоду від дружини/чоловіка (якщо покупець перебуває в законному шлюбі).

Крім того, для укладення договору купівлі-продажу кожна зі сторін повинна мати відкритий банківський рахунок. Справа в тому, що оплата за землю провадиться тільки у безготівковій формі і тільки якщо покупець підтвердить джерело походження коштів, за рахунок яких він купує ділянку.

Коли всі необхідні документи на руках, продавець та покупець звертаються до нотаріуса. Він перевіряє юридичну чистоту угоди (наявність арештів та інших обтяжень на земельну ділянку) і здійснює державну реєстрацію договору купівлі-продажу.

Яка земля є у продажу? Якщо орієнтуватися на ті лоти, що розміщені в системі, серед виставлених об'єктів переважають:

 • земельні ділянки сільськогосподарського призначення;
 • земельні ділянки під нежитлову забудову;
 • земельні ділянки для будівництва житлових об'єктів;
 • земельні ділянки, що входять до складу майнових комплексів;
 • земельні ділянки, що належали банкам-банкрутам та продаються у зв'язку з їх ліквідацією;
 • земельні ділянки, які перебувають в арешті та продаються в рамках виконавчого провадження.

Вартість одного гектара сільгоспземель становить 60 000–100 000 грн і більше, ціна гектара під нежитлову забудову (під виробництво чи логістичні потужності) сягає 1–1,2 млн грн, а вартість заарештованої землі, залежно від цільового призначення, коливається від 100 000 до 1 млн грн за гектар.

Станом на 25 січня 2023 року в системі ProZorro.Продажі (ProZorro.Sale) було розміщено 866 земельних лотів, за якими оголошено прийом заявок від претендентів, але аукціони ще не відбулися.

Приблизно 72% лотів – це землі сільгосппризначення. В решті лотів фігурує земля несільськогосподарського призначення, яка призначена в основному для житлової чи нежитлової забудови.

Крім того, у загальній кількості земельних лотів близько 66% земельних ділянок виставлено на продаж, а решта лотів пов'язана з продажем права оренди.

Що стосується цінових пропозицій, то близько 30% лотів мають стартову ціну до 50 000 грн, 12% лотів – стартову ціну в діапазоні від 50 000 до 100 000 грн, 35% лотів – ціну в межах 100 000–500 000 грн, 20% лотів мають стартову ціну понад 500 000 грн.

Якщо аналізувати торги, що вже відбулися, то реалізовані лоти розподілилися за ціною наступним чином: від 0 до 50 000 грн – 47% лотів, від 50 000 до 100 000 грн – 15% лотів, 100 000–500 000 грн – 23% лотів, понад 500 000 грн – 15% лотів.

Якщо ж вийти за межі ProZorro, то розкид цін ще більший. За землю під житлову забудову продавці просять від 200 000–250 000 грн/га, за землю сільгосппризначення – від 50 000–60 000 грн/га, за ділянки під потреби бізнесу – до 4–4,5 млн грн/га.

При цьому простежується наступна тенденція: земля коштує дорожче не лише поблизу великих міст або в районах активного ведення сільгоспвиробництва, а й на відстані від зони бойових дій. Умовно кажучи, якщо у Харківській області ділянка під приватну житлову забудову площею 15 га коштує близько 150 000–180 000 грн, то у Львівській області ціна аналогічної землі може бути у 3–6 разів вищою.

Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця , ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.

Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.

Нам дуже важлива ваша підтримка!

Чому ми впроваджуємо платну підписку?

Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.

Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.

Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.

Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:

 • Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
 • Отримують вільний від банерної реклами сайт.
 • Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
 • Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
 • Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
 • Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.

Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.

Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected] .

What is behind the new creative trend?
Останні новини

До приїзду Путіна у Волгоград, в місті встановили погруддя Сталіна.

Напередодні приїзду до Волгограда президента країни-агресора Володимира Путіна, у місті урочисто відкрили погруддя Йосипу Сталіну. Джерело: "Meduza" Дослівно: "Біля музею-панорами "Сталінградська битва" сьогодні з'явилися бронзові бюсти Йосипа Ста...

Українська правда

ЗСУ плідно попрацювали біля Вугледара – понад 10 московитів здалися в полон.

ЗСУ плідно попрацювали біля Вугледара – понад 10 московитів здалися в полон.

Олексій Дмитрашківський, начальник об'єднаного пресцентру сил оборони Таврійського напрямку Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На р...

«Прорубала вікно у ЄС та НАТО, її заслуга велика» : концерт Оксани Білозір у Жовтневому палаці.

«Прорубала вікно у ЄС та НАТО, її заслуга велика» : концерт Оксани Білозір у Жовтневому палаці.

Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - PayPal@5.ua з приміткою "На рації" Або купити "гарячий" календар 5 каналу - тут: Якщо ви за кордоном, тисніть тут: Друзі!...

️ВАЖНО! Новая перегруппировка РФ УЖЕ ПРОИСХОДИТ @OlegZhdanov.

️ВАЖНО! Новая перегруппировка РФ УЖЕ ПРОИСХОДИТ @OlegZhdanov.

Военный эксперт Олег Жданов @OlegZhdanov проанализировал ситуацию на фронте. В частности, он отметил, что Россия перегруппировывает свои войска. Обратите внимание: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #ново...

Зустріч Заступниці Голови Верховної Ради Олени Кондратюк з Віцепрезиденткою Бундестагу.

Зустріч Заступниці Голови Верховної Ради Олени Кондратюк з Віцепрезиденткою Бундестагу.

Зустріч Заступниці Голови Верховної Ради України Олени Кондратюк з Віцепрезиденткою Бундестагу Катрін Ґьорінґ-Екардт Підписуйтесь на канал та натискайте на дзвоник, аби бути в курсі усіх актуальних тем у Парламенті. Долучайтесь до наших соцмереж: ...

Стан Саакашвілі ШОКУЄ! / Експрезидента Грузії перевели В РЕАНІМАЦІЮ?.

Стан Саакашвілі ШОКУЄ! / Експрезидента Грузії перевели В РЕАНІМАЦІЮ?.

Георгій Чіладзе – друг та соратників Міхеїла Саакашвілі – повідомив, що політик – у реанімації. Тим часом у лікарні спростовують заяву. Читати більше на сайті: Оперативно про війну в Україні у нас в Telegram – #новости #войнавукраине2022 #новостиу...

ПРИЙНЯТИ КАПІТУЛЯЦІЮ РУСНІ У ПЕРЕЯСЛАВІ: Дуда рекомендує.

ПРИЙНЯТИ КАПІТУЛЯЦІЮ РУСНІ У ПЕРЕЯСЛАВІ: Дуда рекомендує.