Mind.ua

«Mind.ua» - читайте актуальні новини економіки на сайті Mind.ua. Головні новини фінансів за сьогодні. Останні новини бізнесу. Свіжі новини валютного ринку. Новини стартапів та бізнес ідеї

https://mind.ua/

Теплі краї: як українцям розвивати бізнес у вільних індустріальних зонах Грузії.

Через війну на території України до Грузії переїхала велика кількість українців, зокрема й активні підприємці. У зв'язку із цим сьогодні є потреби у складських приміщеннях для розвитку бізнесу, який вони засновують уже в Грузії. Найкращим варіантом тут є робота в одній із вільних індустріальних зон, які дають податкові преференції. Як саме краще підходити до розв'язання питання, спеціально для Mind розповіла інвестиційний менеджер Циснамі Васадзе .

Де шукати притулок?

З погляду логістики для подальшого експорту ідеально підходить Вільна індустріальна зона Поті (FIZ Poty). Це місто розташоване на березі Чорного моря на заході Грузії, у регіоні Самегрело – Земо Сванеті. Поті – логістичний центр, через який здійснюється транзит вантажів із країн Центральної Азії, Каспійського регіону, Китаю до Європи та СНД і навпаки. Що спрощує доступ до міжнародних ринків та скорочує витрати на логістику.

Також Поті – найбільший порт у Грузії з прямим залізничним й автомобільним сполученням з іншими країнами. Прямий доступ до міжнародних автомагістралей – Е60 і Е70 та залізничних ліній (Поті – Баку). До аеропорту в Тбілісі – 345 км (близько 6 годин на авто), у Батумі – 83 км (близько двох годин), у Кутаїсі – 80 км (приблизно півтори години).

Є пряме сполучення з аеропортами Кутаїсі та Батумі. Наразі будуються магістраль, тунель, що дозволить дістатися з Кутаїсі до Поті за 45 хвилин. Проєкт планують закінчити до кінця 2023 року.

Основні характеристики ВІЗ Поті

ВІЗ Поті (FIZ Poty) створена 2008 року RAK Investment Authority (RAKIA). Розпочала повноцінну діяльність у 2010-му. Восени 2017 року 75%-ву частку купила компанія China Energy Company Limited за $10 млн і пообіцяла інвестувати в розвиток зони $150 млн. У Rakia Georgia залишилося 15%, ще 10% – в уряду Грузії.

Площа ВІЗ – 300 га, з них 250 га – орендовані території, решта – супутня інфраструктура. Пропонуються в користування земельні ділянки площею від 1000 кв. м, склади від 241 до 608 кв. м з електрикою, системою виявлення пожежі та вантажопідйомністю підлоги до 5 тонн. А також офіси площею від 44 до 100 кв. м.

За окрему плату компаніям надається юридична адреса для отримання пошти та кур'єрської доставки, а також послуги секретаря та перекладача. Територія охороняється. Два митні пункти, що працюють щодня цілодобово, де митна перевірка здійснюється максимум за 30 хвилин і відповідає міжнародним вимогам.

У ВІЗ Поті зареєстровано понад 100 компаній з таких країн, як Азербайджан (чверть від загальної кількості), Україна, Вірменія, Туреччина, Індія, ОАЕ тощо. На території розташовуються підприємства важкої, хімічної, обробної промисловості. Це компанії, що здійснюють складання устаткування, виробництво будматеріалів, надають послуги з упаковки продукції, є представництво великого заводу з виробництва алкоголю, здійснюється виробництво високоякісних покрівель, мастильних матеріалів, фасування ароматизаторів.

Які є перспективи для бізнесу?

Територія ВІЗ продовжує розвиватися. Згідно із заявами керівництва вільної індустріальної зони, одна з найбільших азербайджанських компаній планує розвивати кілька напрямів бізнесу у ВІЗ Поті. Серед них складське господарство та будівництво заводу з виробництва мастильних матеріалів. Планується реалізація ще одного проєкту в текстильному секторі – підприємства на площі 6500 кв. м. Також планується створити термінал із переробки міді та інших кольорових металів.

Які ще існують варіанти?

Наявних сьогодні у ВІЗ Поті складів і готових приміщень не вистачає для задоволення попиту.

У зв'язку із цим є варіант використовувати земельну ділянку для будівництва власних складських приміщень, складських приміщень – холодильників, які можна здавати в оренду бізнесу. По суті, ідея полягає в організації з нуля індустріального парку, яких у Грузії наразі немає.

Переваги ВІЗ

 • діяльність у будь-якій формі;
 • експортні операції та торгівля всередині ВІЗ не оподатковується ПДВ;
 • не застосовується податок на майно;
 • експортна виручка не обкладається корпоративним податком на прибуток;
 • підприємства-роботодавці не є податковими агентами найманих працівників, останні самі заповнюють і подають податкові декларації із зарплати, а також сплачують податки;
 • спрощений порядок ліцензування певних видів діяльності
 • розрахунки у будь-якій валюті (як усередині ВІЗ, так і між підприємством ВІЗ і підприємством Грузії);
 • ПДВ – 0%;
 • корпоративний податок на прибуток – 0%;
 • податок на доходи для фізичних осіб – 20% (але податкові зобов'язання лягають на працівника);
 • податок на імпорт із Грузії – 4%;
 • податок на імпорт з інших країн – 0%;
 • податок на експорт до Грузії – 4%;
 • податок на експорт в інші країни – 0%;
 • податок на майно – 0%;
 • податок на дивіденди – 0%.
 • немає обмежень на ведення бізнесу, крім незаконної діяльності;
 • швидкість реєстрації компанії – 1-2 робочі дні, незалежно від форми власності;
 • відсутність витрат на робочу силу – наймати працівників необов'язково;
 • низька вартість електроенергії та оренди землі;
 • наявність двох митно-пропускних пунктів, що працюють цілодобово й щодня;
 • вільна зона торгівлі з країнами ЄС, СНД, Туреччиною, Україною, Ісландією, Норвегією, Ліхтенштейном;
 • наявність преференцій під час торгівлі із США, Японією, Канадою;

  можливість оформлення сертифікату «Зроблено в Грузії»;

  найбільша зона за розміром території.

Основні витрати на ведення діяльності на території ЗІЗ Поті

 • оренда землі – $7–12 за квадратний метр на рік;
 • оренда офісних приміщень – $130 за квадратний метр на місяць;
 • вартість дозволу на будівництво – 1–4% від кошторису проэкту;
 • вартість ліцензії: спеціальна торгова на один вид товару або послугу – $5000, генеральна торгова на кілька різновидів товарів чи послуг обійдеться у $10 000;
 • вартість ліцензії «Made in Georgia» – $5000;
 • розмір ліцензії залежить від безподаткової зони, виду та кількості видів діяльності, типу та кількості акціонерів. Консалтингова – від $2000, сервісна – від $3700, виробнича – від $5000, торгова спеціальна (1 вид продукції) – від $4700, торгова генеральна – необмежена кількість видів продукції – від $8200;
 • витрати на відкриття корпоративного рахунку й апостилювання документів, надалі продовження компанії у ВІЗ Грузії обійдеться від 2000 євро (залежно від безподаткової зони);
 • оплата внесків до Пенсійного фонду Грузії. Внесок від роботодавця та працівника по 2% із фонду заробітної плати до Пенсійного фонду у тому разы, якщо найнято резидентів Грузії;
 • оплата електроенергії (єдиний комерційний тариф на електроенергію – 0,3196 GEL, при цьому тариф зберігається за будь-якої потужності, різниця у вартості стартового підключення).

Сьогодні для старту бізнесу на території ВІЗ потрібно не менше $16 000, але все залежить від запланованого виду діяльності юридичної особи, а також інфраструктури, необхідної для ефективного ведення бізнесу.

Важливо розуміти, що Грузія не обмежується створенням вільних зон, що діють. Отже, є варіант створення окремої ВІЗ. Однак це більш дорогий проєкт. Вона може бути створена на території площею трохи більше 10 гектарів. Для цього проводиться відповідний тендер, за підсумками якого призначена для неї ділянка землі передається інвестору в оренду на строк щонайменше 49 років.

За попередніми оцінками, загалом повноцінний логістичний комплекс площею 50 000 кв. м коштуватиме приблизно $30 млн, які окупляться за 8–10 років. Будівництво 100 000 «квадратів» оцінюється в $60 млн.

Вочевидь, у майбутньому інтерес до логістичних можливостей Грузії зростатиме. І позитивні сигнали є вже сьогодні. Як приклад – запуск нового морського порту в тому самому Поті, який є спільним підприємством Pace Group і Міжнародної фінансової корпорації розвитку США (DFC). Pace реалізує цей масштабний проєкт із 2020 року. Повідомляється про інвестування $93 млн, а DFC виділила загалом $50 млн. Звісно, такі великі інвестиції під силу не всім. Але є впевненість, що й проєкти менших масштабів будуть у Грузії успішними.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Підбір кольорів для сайту – важлива частина процесу розробки веб-дизайну. Кольори можуть впливати на сприйняття користувача сайту, настрій і асоціа...
Останні новини

Росія має забрати війська з України для досягнення миру – президентка Угорщини.

Угорська президентка Каталін Новак у середу заявила про підтримку мирного плану для України, який не передбачає перемоги Росії й водночас ґрунтується на "реалістичних цілях". Про це, як пише "Європейська правда" з посиланням на HVG, Новак сказала ...

Українська правда

Зеленський про маніпуляції Москви релігією: Україна – територія релігійної свободи.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробила ще один крок для зміцнення своєї духовної незалежності і що наша держава дає релігійну свободу. Джерело: Володимир Зеленський у вечірньому зверненні Пряма мова: "Плюс сьогодні ще й зроблени...

Українська правда

«ВТЕЧА ВІД рОСІЯН» : фільм-розслідування про викрадених українських дівчат.

«ВТЕЧА ВІД рОСІЯН» : фільм-розслідування про викрадених українських дівчат.

Журналісти "Слідство.Інфо" презентували фільм-розслідування про депортованих до тимчасово окупованих територій дітей. В основі стрічки дві історії: Марії та Анастасії з Херсону. Спочатку дівчат від школи доправили до табору в окупований Крим. Ніби...

ПИОНТКОВСКИЙ о реакции США на угрозы Путина: Он терпит поражение! @Andrei_Piontkovsky.

ПИОНТКОВСКИЙ о реакции США на угрозы Путина: Он терпит поражение! @Andrei_Piontkovsky.

FAVBET підтримує український футбол. Об'єднаймося заради нових перемог Российский президент вернулся к шантажу ядерным оружием. Российский публицист из США Андрей Пионтковский в эфире 24 канала высказался реакции Вашингтона на угрозы Путина. Также...

«Хорошо горит!» - у Свердловській області РФ вибухнув газопровід #shorts.

«Хорошо горит!» - у Свердловській області РФ вибухнув газопровід #shorts.

КРИМ повертається ДОДОМУ? / СОЛЯР про ПОТУЖНУ бавовну на аеродромі.

КРИМ повертається ДОДОМУ? / СОЛЯР про ПОТУЖНУ бавовну на аеродромі.

У Криму пролунав потужний вибух – "бавовну" чули біля аеродрому у Гвардійському. У небо піднявся сірий стовп диму. Після обіду 29 березня на аеродромі у Гвардійському пролунав вибух. Місцеві жителі повідомляють, що бачили "приліт". Про це пише 24 ...

Додивіться до кінця! Наші моряки здивували #shorts

Додивіться до кінця! Наші моряки здивували #shorts

Не пропусти найоперативніші новини України та світу на Telegram: #новости #войнавукраине2022 #новостиукраины #новини​ #новинионлайн​ #новиниукраїни #новости​ #свежиеновости​

Знищити чи поганяти полями російську піхоту: про ефективність роботи стареньких ЗУ-23-2.

Знищити чи поганяти полями російську піхоту: про ефективність роботи стареньких ЗУ-23-2.

Замість повітряних цілей - наземні. Екіпажі спарених зенітних установок ЗУ-23-2 в околицях Бахмута працюють переважно по російській піхоті, зокрема, "вагнерівцях", які постійно штурмують позиції захисників. По півтисячі набоїв за день випускає в б...