UA.NEWS

«UA.NEWS» - усі події в Україні та світі за останній час, найголовніше, огляди, аналітика та прогнози, читати українською

https://ua.news/ua/

«Ми почали готуватись до війни ще у червні 2021 року» - президент Kyivstar Олександр Комаров.

Український телеком зумів вистояти в умовах війни та впоратись із проблемами, які вразили індустрію унаслідок російської агресії. Підготовка та аналіз ризиків, патріотизм вітчизняних операторів, які пішли на співпрацю із конкурентами заради забезпечення українців зв’язком, а також міжнарожне співробітництво, робота із владою та відвага і героїзм українців стали ключовими факторами незламності.
Як себе сьогодні почуває телеком-сектор, із якими найскладнішими викликами зіштовхнулась індустрія, як відповідала на них і завдяки чому бізнес продовжує інвестувати і зростати - поділився президент компанії Kyivstar Олександр Комаров .

Київстар сьогодні - найбільша інфраструктура і абонентська база


На сьогодні Київстар обслуговує 24,8 млн абонентів мобільного зв’язку та 1,1 млн клієнтів фіксованого інтернету (при чому ця цифра особливо не змінилась за останній час, хоч втратили частину абонентів, але до компанії прийшли нові клієнти), а також 1 мільйон клієнтів OTT TV на місяць. При цьому аудиторія Kyivstar TV зросла на 60% рік до року. Водночас компанія втратила близько 1,9 млн клієнтів мобільного зв’язку із одномісячної абонентської бази - це результат окупації територій та результат міграції населення, зазначив президент Kyivstar Олександр Комаров.  Київстар володіє найбільшою телеком-інфраструктурою в Україні, має 3 великих технологічних парки у центрі та на заході країни, а також 14 тисяч сайтів та близько 50 тисяч базових станцій.  За останній рік компанія сплатила 10,7 млрд податків, 30% з яких – авансом, зазначив президент Kyivstar. 

Інвестиції попри втрати


Президент Kyivstar Олександр Комаров зауважив, що хоч телеком в умовах війни знижується, проте це зниження не є критичним. Наприклад, Київстар знизився на 3% в американській валюті, тоді як ринок впав на близько 5%.  І навіть попри спад компанія не відмовилась від інвестицій, зауважив топ-менеджер. Поки ринок інвестує близько 14%, у Київстар цей показник сягнув +59%. Це як інвестиції у розвиток, так і інвестиції у незламність та енергетичну безпеку. 

“Ми продовжуємо інвестувати. Ми інвестували у розвиток, і до цього ще додалися критичні інвестиції в енергетичну безпеку. В нас дуже суттєво знизилась маржинальність бізнесу. Тому що велика частка операційних витрат у валюті, тому що змінилась структура доходу, виріс валютний дохід від міжнародного інтерконекту та від роумінгу, але із дуже низькою маржинальністю. А у деяких випадках, наприклад, сервіс “Роумінг як вдома”, наприкінці року вийшов на -7% маржинальності.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Телеком під час війни: головні виклики


Головними проблемами оператора “Київстар” в умовах війни стали масове переміщення абонентів за кордон та у межах країни, значні руйнування інфраструктури та зростання інтенсивності кібератак на компанію. Президент Kyivstar поділив виклики індустрії на умовні три етапи: початок війни та робота в умовах бойових дій, деокупація та відновлення на звільнених територіях, а також блекаути та енергетична криза. 

“Було три фази, перша - початок війни. Безумовно, це найбільш критична фаза з точки зору готовності, з точки зору мобілізації ресурсу, втрати територій, окупації, роботи на окупованих територіях. Нагадаю, що ми надавали сервіс у Херсонській області майже до кінця травня, вже знаходячись під окупацією. З нашої точки зору це була можливість залишати цей зв’язок, інформаційний, фінансовий із неокупованою частиною України. Потім деокупація. Деокупація територій для нас це виклик, тому що треба було дуже швидко відновлювати. І третій етап - це блекаути, тобто енергетична криза, яка почалася десь із кінця вересня та тривала майже до кінця січня. Це був третій дуже великий виклик.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Міграція і масове переміщення людей як виклик


Однією із великих проблем для оператора мобільного зв’язку під час війни стало масове переміщення абонентів. За даними президента Київстар, наразі 3,3 мільйона абонентів стали переселенцями у межах України, а ще 2,5 млн абонентів - виїхали за кордон. Чому це стало великим викликом для Київстар? Тому що оператор розбудовує свою мережу і покриття під щільність населення у конкретному регіоні. Тож якщо люди масово виїздять до іншого регіону, це може призвести до більшого навантаження на мережу та відповідно - до погіршення якості. 

“Ми бачили неймовірну кількість переміщених людей. Що це означає для мережі? Ви будуєте мережу під щільність населення. Тобто все радіопланування будується так, щоб з найвищою якістю обслуговувати найбільшу кількість людей в Україні. І у вас в один день все змінюється. На початку війни в Україні було майже 10 мільйонів людей, які змінили місце проживання. На сьогодні ситуація трохи стабілізувалась, але те, що ми бачимо по своїй базі: 3,3 млн знаходяться не в своїх нормальних домівках і приблизно 2,5 млн - за кордоном, із яких 1,4 млн залишаються клієнтами Київстар.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Руйнування телеком-мережі унаслідок бойових дій


Наступним викликом для Kyivstar стали руйнування обладнання, яке забезпечувало роботу телеком-мережі через бойові дії. Унаслідок війни було пошкоджено понад 1200 кілометрів Волоконно-оптичних ліній зв'язку. Близько 18% базових станцій були повністю знищені, а 45% - суттєво зруйновані, ще 20% базових станцій були пошкоджені. 

“Дуже великий рівень руйнувань, який пов’язаний із лінією фронту, з ракетними атаками, зі звільненням територій. Наприклад, звільнення Київської та Харківської областей - це дві різні ситуації. Якщо у Київській області у нас було зруйновано та пошкоджено приблизно 30% сайтів, то в Харківській - майже 60% сайтів було зруйновано або пошкоджено. Це інший виклик з точки зору відновлення.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Кібербезпека та хакерські атаки на мережу


Ще однією проблемою телеком-ринку під час війни стали ворожі кібератаки. Фактично хакери не застосовували щось радикально нове, проте збільшилась потужність, тривалість та кількість атак, повідомив Олександр Комаров. Наприклад, інтенсивність фішингових атак зросла на 300%, інтенсивність DDOS-атак - на понад 200%, а інтенсивність атак шкідливих програм піднялась на 400%. 

“Кібератаки - я не можу сказати, що ми зустріли щось нове. Все це було і до повномасштабної війни. Але потужність, тривалість та кількість цих атак зросли у рази. У ворога є дуже чіткі цілі. Перша ціль - енергетична інфраструктура, друге - медійна інфраструктура, фінансова та телеком-інфраструктура. Тобто кіберзагроза, яка впливає на нашу спроможність працювати. Все зросло у рази. Наприклад, найбільша найтриваліша DDOS-атака під час війни відбувалась протягом 29 годин.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Президент Kyivstar зізнався, що ворожі хакери змогли проникнути у мережу, проте жодного витоку не відбулось і зараз компанія значно посилила свій кіберзахист. 

“Ми були під тиском. В нас було проникнення, я буду відвертий. Але це було на sharepoint, фішингові атаки. Було зафіксовано приблизно 17 тисяч спроб проникнути у мережу Kyivstar. Ми захистили мережу за цей період - за рік війни, від спроб ворога проникнути, щоб отримати персональні дані, щоб завадити нормальному функціонуванню мережі“

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Фактори незламності: завдяки чому телеком вистояв під час війни


Олександр Комаров  наголосив, що телеком-індустрія у цілому та Київстар зокрема, впорались із усіма викликами війни на високому рівні. 

“З моєї точки зору, як індустрія, як Київстар - ми впорались дуже пристойно. Ми працюємо, як мінімум. Скажу більше, якщо не брати до уваги окуповані території, то на сьогодні показники мережі дуже близькі до передвоєнного періоду. Стабілізувалась енергетика, стабілізувалась мережа.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Аналіз ризиків та підготовка до війни


Одним із ключових факторів незламності для Київстар стала ретельна підготовка до війни та аналіз усіх ризиків. Підготовка включала системне управління ризиками, налагодження здорової системи корпоративного управління та операційна дисципліна.  Президент Київстар зазначив, що у багатьох людей викликає подив те, що компанія почала готуватись до цих викликів і проблем раніше. Проте Олександр Комаров зауважив, що Kyivstar - велика корпорація, публічна компанія, їх акції торгуються на NASDAQ. А він, як топ-менеджер, щокварталу підписує сертифікацію, що задекларував усі наявні ризики, які йому відомі, а менеджмент компанії зробив усе, щоб мітигувати ризики, які вони вважають можливими або ймовірними, і  щоб знизити потенційний вплив цих ризиків.  Підготовка до війни у Київстар почалась ще улітку 2021 року. Проте компанія готувалась скоріше до сценарію загострення, як це було у 2014 році на Донбасі, аніж до широкомасштабних бойових дій. 

“Ми почали готуватись до війни приблизно у червні. Але готувались ми до сценарію ескалації на сході - до чогось подібного, що було з “ДНР/ЛНР”. Це управління мережею під час турбулентності, це можливість виключати деякі сегменти мережі, щоб забезпечити її безпеку. Це можливість перевозити людей із одного регіону до іншого. Це прибирання найбільш важких технологічно вузлів, як комутація, наприклад, з ризикованих територій”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Однак на початку осені 2021 року Київстар зрозумів, що можуть бути і інші сценарії. Компанія почала працювати над тим, як буде реагувати і що може зробити зараз, щоб знизити ризик Великої війни росії проти України. Топ-менеджер Київстар підкреслив, що не аналізувати цей ризик було неможливо. Тому що кожен квартал компанія готує звіт до спеціального комітету наглядової ради “Київстар”. У цьому звіті є відповіді на питання, що змінилось із точку зору ризиків, що змінилось із точки зору внутрішніх контролів, юридичних ризиків, регуляторних ризиків, кіберризиків. І все це змушує менеджмент оператора кожен раз аналізувати і класифікувати ризики, а також дивитись, яка динаміка по всім цим ризикам.  “Тому ми прийшли до війни частково підготовлені”, - констатував президент Київстар Олександр Комаров.  Він роз’яснив, що йдеться, зокрема, про підготовку своїх офісів та їх перебудову під тимчасові прихистки для людей. За словами Комарова, У травні 2022 року у Львівському офісі компанії проживало 100 родин київстарівців.  Ще один приклад підготовки - побудова великого сайту, технологічного майданчика Київстар у західній частині України. Робота над проектом почалась ще восени 2021 року разом із компанією Ericsson.

“Мережа побудована таким чином: корсайти - це великі технологічні сайти, їх у кожного оператора 2-3, але вони не 100% взаємозамінні, тобто ми не можемо при втраті одного сайту розраховувати, що мережа буде працювати. І ми змінили цю конфігурацію, уже в травні 2022 року менше ніж за 6 місяців ми запустили новий сайт на Західній Україні - величезний технологічний майданчик, за допомогою компанії Ericsson, які нам дали змогу побудувати 1+1, а зараз ми вже будуємо 1+1+1.”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Після цього Київстар почав опікуватись питаннями бізнесу. Комаров зазначив, що втрата київського майданчику означала, що Київстар не зможе виставляти рахунки та  білінг робити своєї клієнтської бази. І для цього треба було будувати винос білінгу у західному регіоні країни. 

Гнучкість та ефективний менеджмент


Після аналізу ризиків та їх зменшення Київстар налагодив управління компанією, проявивши чудеса адаптації та гнучкості. Перші місяці після повномасштабного вторгнення усім керував Антикризовий комітет компанії, який засідав тричі на день. Також було оптимізовано другорядні операційні витрати, застосовано делегування повноважень, завдяки чому компанія змогла розпочати масштабне інвестування з урахуванням потреб війни. 

“З початку війни компанія керувалась тільки одним комітетом - Антикризовим комітетом. Перші 2 місяці війни Антикризовий комітет засідав тричі на день. Це був майданчик, на якому оперативно вирішувались усі питання. Наглядова рада делегувала велику кількість повноважень менеджменту. Менеджмент делегував керівникам функціональних підрозділів, керівникам дирекцій. Але є якісь рамки. Все що виходило за рамки, все що було нестандартно обговорювалось на акнткризовій нараді. В ній кожен раз приймає участь приблизно 50 людей. Зараз ми проводимо антикризову нараду близько 1 разу на тиждень”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Київстар не був готовий до блекаутів


Водночас Київстар не врахував ризики атак агресора на енергетичну інфраструктуру та масштабні блекаути у межах країни, тому що мережа була побудована на зовсім інших засадах, зазначив президент компанії. Однак Kyivstar відповідав на ці виклики уже в режимі реального часу та вклав колосальні кошти у переоснащення базових станцій, закупівлю батарей, генераторів та пального для підтримки мережі. 

“Що ми зробили починаючи із жовтня? Активно змінюємо батареї, кожен новий сет батарей дозволяє підтримувати сайт 4 години без електромережі. Середнє споживання сайту - 6-7 квт/год . Тобто це не батарейка, це 4 сети із 4 батарей, кожна з яких 50 кг. Наразі поміняли батареї вже на 2 тисячах сайтів, до 5 тисяч ми дійдемо до кінця травня - початку червня і ми виходимо на наглядову раду із пропозицією оновити батареї ще приблизно на 4 тис сайтів до кінця року. На сьогодні генеруюча потужність компанії Київстар - 40 мегават. У мережі зараз працює більше 1700 генераторів. З них 500 - краудсорсинг. З листопада ми у середньому використовуємо 10 тис літрів пального на день. ”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Олександр Комаров зауважив, що уся телеком-інфраструктура компанії зарезервована, у деяких випадках кілька разів. Кожен майданчик має два незалежних вводи електропотужності і ще 2 незалежних генератори  - тобто 4-разове резервування. Це потрібно, аби мережа працювала і щоб втрата великого майданчика не призвела до колапсу всієї системи. 

Співпраця - надзвичайний фактор незламності


Одним із найбільших факторів незламності Київстар та телеком-індустрії у цілому стала співпраця, зазначив топ-менеджер Kyivstar. Йдеться про партнерство із владою, із конкурентами, а також із найбільшими постачальниками та міжнародними організаціями. Комаров нагадав, що завдяки співпраці із владою наш регулятор видав оператору додаткові частоти безкоштовно. 
Із 7 березня було запущено національний роумінг у стандартах 2G і 3G. Завдяки партнерству із конкурентами, вдалось забезпечити стабільний зв’язок для українців, навіть абонентів інших операторів. З точки зору конкуренції для Київстар це було абсолютно невигідно, але у критичній ситуації телеком-ринок об’єднався заради того, щоб українці були на зв’язку. 

“Ми прийняли у піковий день 23 листопада мільйон абонентів не київстарівських. І приблизно 1 млн 300 київстраірвців були у мережах наших конкурентів. Все це за нуль, тобто без розрахунків між операторами. Такий проект у нормальному конкурентному середовищі зробити неможливо. Технологічна перевага - це основна конкурентна перевага Київстар - покриття, якість мережі, тощо. Віддати це все у таку кризу.. Для нас це болісно, але ми це робимо, бо ми розуміємо, що у поточних умовах немає іншого вибору”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Завдяки співпраці із найбільшими постачальниками вдалось побудувати великий техномайданчик у західному регіоні України. Йдеться, зокрема, про компанію Ericsson, яка зробила проект за 4,5 місяці, хоча в нормальних умовах така робота триває рік. І це не тільки питання облаштування-налаштування, зауважив президент Київстар. Це і питання, де взати обладнання, яке вже зарезервоване іншою компанією - український оператор контактував із партнерами та просив віддати це обладнання Київстару. Також великі техногіганти надали Київстару знижки на свої послуги - це Microsoft, ZTE  та інші.  Що стосується партнерства із міжнародними організаціями, слід згадати про послугу для українців за кордоном “Роумінг як вдома”. При чому, сьогодні ставки, які надали нам міжнародні оператори, нижчі, ніж європейські ставки. Олександр Комаров наголосив, що український ринок є ринком із дуже низьким середнім чеком на людину, тому неможливо його просто взяти і інтегрувати. Наразі меморандум про роумінг продовжений до середини 2023 року. Іноземні оператори надали нам унікальні комерційні можливості, а український телеком розбудував усе із максимальною вигодою для клієнта, навіть із втратами для себе.

“На сьогодні 1 млн 400 людей користуються роумінгом від Київстар за кордоном, більість із них (95%) знаходяться у цих 27 країнах, де є “Роумінг як вдома”. Їх середнє споживання таке ж як в Україні. Навіть ми на таке не розраховували, тому у нас і мінус. Люди фактично вийшли на споживання, як вдома. Хоча ми ж розуміємо, що вони повинні мати другу сім-карту, якось адаптуватись. Тобто розраховували, що наша сім-карта буде другою, але не так сталось”

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Відвага українців


Одним із найважливіших факторів незламності стала відвага і сміливість усіх українців та співробітників телеком-сектору зокрема, наголосив Олександр Комаров. Він нагадав, що багато працівників телеком наражали своє життя на небезпеку заради надання людям зв’язку - або підірвались на міні, або потрапляли під обстріли під час виконання службових обов’язків. Наприклад, відважні працівники Київстар утримували останню базову станцію у Маріуполі, де йшли гострі бої, нагадав президент компанії.

“Нічого цього б не було, якби люди розгубились, якби не ризикували своїм життям. У нас досить багато прикладів людей, співробітників компаній телекому, які постраждали під час виконання своїх службових обов’язків. Співробітники Київстар тримали останню базову станцію декілька тижнів у Маріуполі - це єдина базова станція, яка працювала під час активної фази боїв. Таких прикладів безліч. Поточний результат України базується на цьому героїзмі, не було б героїзму - не було б цієї країни”.

Олександр Комаров

Президент Kyivstar

Як використовувати білий простір для гармонійного дизайну.
Останні новини
У КМДА назвали кількість збитих ворожих дронів та ракет над столицею за травень.

У КМДА назвали кількість збитих ворожих дронів та ракет над столицею за травень.

Українські захисники змогли знищити над Києвом понад 250 ворожих цілей лише за травень. Про це повідомляє КМВА в Telegram. У відомстві уточнили, що українські захисники за місяць збили над столицею: 7 аеробалістичних ракет "Кинжал"; 13 балістичних...

Патріот Донбасу

NYT: Україна, можливо, розпочала контрнаступ – захист Росії буде потужним.

Американські чиновники заявили, що є ознаки того, що Україна, можливо, розпочала очікуваний контрнаступ, але Київ зберігає мовчання про свою стратегію. Джерело: "The New York Times", Міноборони РФ Деталі: Видання NYT із посиланням на американських...

Українська правда

«ВБИВАЮЧИ»  дракона-путіна, ми посадимо на престол монстра-пригожина – Лапін про двіж на бРЯНЩИНІ.

«ВБИВАЮЧИ» дракона-путіна, ми посадимо на престол монстра-пригожина – Лапін про двіж на бРЯНЩИНІ.

Ігор Лапін, спецпризначенець, офіцер ЗСУ З питань партнерства пишіть [email protected] Мільйонний збір на рації для ЗСУ. Долучайтесь! Задонатити можна тут: - Apple/Google Pay/картою: - На карту 5375411204592088 - [email protected] з приміткою "На рації" Або ...

️Китай РАПТОВО змінив позицію У ВІЙНІ? / Важливі деталі.

️Китай РАПТОВО змінив позицію У ВІЙНІ? / Важливі деталі.

В ефірі 24 каналу надзвичайний і повноважний посол України в Китаї у 1991 – 2001 роках Ігор Литвин прокоментував: - підсумки міжнародної конференції "Діалог Шангрі-Ла" у Сінгапурі; - позицію Китаю на тлі війни РФ проти України; - відносини США та ...

У мені досі УЛАМКИ ВОРОЖОГО ЗАЛІЗЯЧЧЯ! По точці евакуації прилетіла крилата ракета!.

У мені досі УЛАМКИ ВОРОЖОГО ЗАЛІЗЯЧЧЯ! По точці евакуації прилетіла крилата ракета!.

Ірина з Motohelp По точці евакуації прилетіла крилата ракета Уламки від неї досі у мені Ірина, медикиня батальйону «Дике поле», в минулому байкерша з Motohelp. Отримала орден Мужності з рук президента. Каже, що почувалася ніяково і «трохи соромно»...

ПЕРЕЛОМИ, ПОРІЗИ ТА ЗАБОЇ: медики рятують потерпілих унаслідок РАКЕТНОГО УДАРУ по ДНІПРУ.

ПЕРЕЛОМИ, ПОРІЗИ ТА ЗАБОЇ: медики рятують потерпілих унаслідок РАКЕТНОГО УДАРУ по ДНІПРУ.

Черепно-мозкові травми, численні порізи та багато операційних втручань. У Дніпрі рятують постраждалих від ворожої атаки 3 червня, коли російська ракета влучила у житловий квартал у місті Підгородному. Внаслідок атаки загинула дворічна дитина, ще п...

В Кремле жесткие РАЗБОРКИ! Что СРОЧНО готовит Путин? / ОЛЕВСКИЙ.

В Кремле жесткие РАЗБОРКИ! Что СРОЧНО готовит Путин? / ОЛЕВСКИЙ.

В эфире 24 Канала шеф-редактор ньюсрума издания The Insider Тимур Олевский прокомментировал: - "войну" между вагнеровцами и Министерством обороны РФ; - вероятные шаги Владимира Путина в войне; - обострение ситуации в Белгородской области. Читайте ...

ПОСТРАЖДАЛІ від вОРОЖОЇ АТАКИ у Дніпрі! Як лікарі борються за їхнє здоров'я?.

ПОСТРАЖДАЛІ від вОРОЖОЇ АТАКИ у Дніпрі! Як лікарі борються за їхнє здоров'я?.

Черепно-мозкові травми, численні порізи та багато операційних втручань. У Дніпрі рятують постраждалих від ворожої атаки 3 червня, коли російська ракета влучила у житловий квартал у місті ПідгорОдному. Внаслідок атаки загинула дворічна дитина ще п'...